Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 10:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Mar 2021, 15:55 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
De când am văzut întâiași dată pentru prima oară un Unitas într-un ceas am rămas fascinat. Mi se părea „mult” mecanism și-am avut și norocul de a da peste un model tare frumos decorat. Să fi fost prin anul III de facultate când la Helvetansa de pe Magheru am văzut un Epos Passion. (Digresiune: ce vremuri frumoase, în care Helvetansa avea trei magazine, Cellini expunea numai bijuterii, cu tourbilloane Breguet și Jaquet Droz în frunte, iar lângă BCU probam Ebel cu 137 în voie.) Nu-mi spunea mult firma Epos (nici acum n-o face), dar modelul acela era pur și simplu frumos. Mai ales culoarea și fontul cifrelor arabe erau aparte, dar când l-am întors pe dos am înlemnit. Și-acum îmi pare rău că n-am dat 1400 de lei (cu banii ăștia, ca student, trăiam 2 luni) pe el, la atât îl negociasem de la 2200 cât era prețul de listă.

După acel Epos mi-au trecut destule Unitas-uri pe sub priviri, în magazine, la prieteni, dar n-a fost să fie până acum. Am tânjit la vremea respectivă și după ceasul ceasornicar aniversar, dar conjunctura n-a fost una fericită ca să-mi permit unul. Am pierdut multe nopți la rând studiind ce-au putut face feluriți nemți din Unitas, cu Dornbluth și Thomas Ninchritz în frunte. Cert e că mi s-a întipărit convingerea că-i un mecanism de nădejde, precis, ușor de servisat și care trece cu brio proba timpului. Iar cum ceasurile cu armare manuală, nu pricep neapărat de ce, au devenit tot mai rare, am hotărât c-a venit vremea să mă-ncumet la unul, cât încă se mai găsesc la prețuri cât de cât omenești.

Și-așa am ajuns la Tissot Heritage Petite Seconde – ref T119.405.16.037.00.

Ce m-a atras la acest model? În primul rând aspectul retro, mecanismul finisat top, faptul că-i o ediție specială aniversară. Este lansat în 2018, menit a serba 165 de ani de la fondarea Tissot. Și nu în ultimul rând, poate chiar în primul, mi-a plăcut carcasa. Foarte multe ceasuri cu Unitas vin în carcase prea mari și prea groase. Mă uitam la ceva Steinhart-uri, dar sunt doar de 44 sau 47 și grosime de peste 14, așadar am spus pas. Spre comparație, modelul acesta de Tissot are 42 diametru și 11,4 grosime.

Imagine

Aspectul e retro-vintage, plăcut pentru gustul meu. La asta ajută și forma limbilor – foarte subțiri, ușor bombate la mijloc și foarte ascuțite spre vârf. Logo-ul vechi al Tissot adaugă la rândul său savoare. Iar cadranul are o patină aparte, nu se vede din toate unghiurile, dar este texturat. Geamul safir antireflex este ușor bombat, din nou un element plăcut, în concordanță cu restul ceasului.

Imagine

Ansele sunt destul de lungi, tri-fațetate și au o înfățișare plăcută. Aici ar fi însă de menționat poate unul din puținele lucruri care nu-mi plac. Vârful anselor, pe interior, este extrem de ascuțit, aș zice că taie. Din fericire, asta nu se simte deloc la încheietură, doar dacă atingi zona aceea cu degetele celeilalte mâini.

Imagine

Cureaua e tare tare frumoasă, o piele de foarte bună calitate. Nu aș ști să zic ce culoare are, un maroniu închis, cu tonuri de kaki, chiar spre verzui murdar. 20 la anse, 18 la deployant. Care deployant arată bine, dar pare mai ieftin decât restul mecanismului. E ușor, aș fi zis după culoare că-i din titan sau ceva aliaj, dar pe el scrie stainless steel, deci îl cred pe cuvânt. Semnătura retro Tissot se regăsește și pe deployant.

Imagine

De mecanism nu voi spune prea multe fiindcă e arhicunoscut. 6498 în cazul meu, nu știu însă precis nici frecvența, nici rezerva de putere. În prima zi după ce l-am luat a mers la secundă, acum are un avans constant de aproximativ +6s/zi. După vreo lună de funcționare revin cu impresii. Nu am verificat foarte clar rezerva de mers, dar deocamdată observ că a depășit 53h de la ultima întoarcere, ceea ce e excelent, îl pot arma o dată la două zile.

Imagine

Mulțumesc dac-ați avut răbdare până acum cu acest review și să ne bucurăm cu toții de ceasuri frumoase.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 16:13 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim Razvee pentru review! Grozav ceas!
Sa-l porti sanatos si sa te bucuri de el multi ani de acum incolo :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Un ceas frumos și o recenzie așișderea.
La bună purtare Razvee! 8)

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 17:13 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Felicitări pentru achiziție și un big like pentru prezentare!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 18:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc pentru frumoasa descriere, felicitari pentru ceas!
Imi place cum arata mecanismul decorat si cu sigla brandului, ca si tie, imi place ca nu are un bezel gros si practic are un aer intradevar vintage. Interesant ca au schimbat distanta dintre anse, de la obisnuita 22mm la 20mm. Cred ca si rezerva de putere a crescut usor, la al meu nu imi amintesc sa treaca de 50 ore. Oricum eu nu il intorceam la 2 zile, ca asa uitam randul lor, deci tot la 24 ore mi s-a parut mai comod.
In concluzie, un ceas superb cu un mecanism care ar fi fost pacat sa nu iti treaca printre degete. Mai mult la sensul propriu de a ne spune cum il simti cand il armezi/intorci. La al meu am un feeling tare placut, se intoarce usor si parca mormaie in surdina :P .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 18:25 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc, domnilor, pentru aprecieri - nu le merit eu, ceasul însă, da, cu prisosință.

Într-adevăr, e foarte plăcut la armare, amintește de ceasurile de buzunar (nu e de mirare, e un Unitas, totuși), iar coronița deși nu e voluminoasă are grip bun.

Și ca o completare - rezerva de mers măsurată este de 54h și 45 de minute, aproape 55. Nu știu cum de-i atât, poate-am nimerit eu un arc mai lung. :))


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu mai pot edita, asa ca revin...
Steinhart are un model de 42mm din bronz si cu o grosime in jur de 12mm parca, de-asemenea am gresit cand am scris ca Stowa are 42mm, am intrat pe site-ul lor unde este descris cu 41mm. Am imbatranit si am inceput sa incurc borcanele :( .
Bine ca l-ai prins la reducere. Si aaa... am uitat sa scriu ce ai observat si tu: ceasurile manuale sunt destul de rare si culmea ca si mai scumpe. Stowa ofera posibilitatea alegerii mecanismului 2824 sau 280x si nu stiu din ce motive, cel cu incarcare manuala este mai scump cu 20 euro (parca) - desi ratiunea imi spune ca automatul ar trebui sa fie mai scump.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 18:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Frumoasa piesa.
Reusit review.
Multumim pt impresii.
Stapanire-ndelungata fara reparatii!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 20:09 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
catalin.v scrie:
Nu mai pot edita, asa ca revin...
Stowa ofera posibilitatea alegerii mecanismului 2824 sau 280x si nu stiu din ce motive, cel cu incarcare manuala este mai scump cu 20 euro (parca) - desi ratiunea imi spune ca automatul ar trebui sa fie mai scump.


La Stowa, diferența e mult mai mare pentru a avea varianta cu armare manuală - 200 de euro!

Tibaldi - mulțumesc pentru aprecieri!

Cât despre raritatea modelelor cu armare manuală – e o realitate, așa cum realitate e și creșterea prețului lor. Acum nu foarte mulți ani Mido avea modele cu 7001, la fel și Edox, Atlanticuri cu 280x găseai câte vrei (încă mai sunt, dar mai puține și la prețuri nefirești de mari). Dintre brandurile mid-range doar Hamilton mai oferă un Khaki mecanic, Tissot are în oferta actuală doar un skeleton în colecția Chemin de Tourelles, Longines a avut până de curând un Master, dar de diametru foarte mare. Și cam atât.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 20:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Cât despre raritatea modelelor cu armare manuală – e o realitate, așa cum realitate e și creșterea prețului lor. Acum nu foarte mulți ani Mido avea modele cu 7001, la fel și Edox, Atlanticuri cu 280x găseai câte vrei (încă mai sunt, dar mai puține și la prețuri nefirești de mari). Dintre brandurile mid-range doar Hamilton mai oferă un Khaki mecanic, Tissot are în oferta actuală doar un skeleton în colecția Chemin de Tourelles, Longines a avut până de curând un Master, dar de diametru foarte mare. Și cam atât.


Sunt rare pentru ca nu exista piata pentru ele....azi...in general.....armarea manuala adresandu-se cunoscatorilor sau pasionatilor....
Despre nebunia preturilor....eu tip de mult....dar la problema asta exista si solutie si e simpla de tot: nu mai cumparam(!)

Ca sa exemplific, un ceas superb - in opinia mea - care-mi place de mor dar care are un pret ridicol pentru un 2801 cu 60 de ore PR:
https://www.watchshop.com/watches/hamil ... 419931.pdp

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Ca sa exemplific, un ceas superb - in opinia mea - care-mi place de mor dar care are un pret ridicol pentru un 2801 cu 60 de ore PR:
https://www.watchshop.com/watches/hamil ... 419931.pdp

Lasa ca vine Stowa cu 1120 de euro - pentru aceste modele m-am referit ca adauga 20 de euro la manuale.
https://www.stowa.de/en/Flieger+Classic+40.htm
Asa cum ai mentionat draga Razvee, doar la Hamilton te mai ingaduie portofelul, dar si acel Khaki este cam 400+ euro. Plus ca eu il prefer pe cel cu data, care a fost scos din productie se pare.
Am o intrebare pe langa subiect, pentru ca s-a pomenit de mecanisme decorate: aceste finisari pe suprafata exterioara a puntilor au fara indoiala un rol decorativ. Ne garanteaza ele (finisarile puntilor) ca intregul mecanism cum ar fi dantura rotilor etc au fost finisate in plus, la un grad superior? Sau chestia asta e mai mult de fatada? Este oare un mecanism cu puntile decorate in mod obligatoriu mai precis decat unul steril, fara nici o linie de Geneve sau alte ''perle''?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 21:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
valentin1234 scrie:
...Ca sa exemplific, un ceas superb - in opinia mea - care-mi place de mor dar care are un pret ridicol pentru un 2801 cu 60 de ore PR:
https://www.watchshop.com/watches/hamil ... 419931.pdp


O alternativa ar fi asta. Autonomia e mai mica dar fiind issued are valoarea de revanzare in crestere.
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 21:42 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
@ Valentin - frumos Hamilton, dar la 36 diametru și la acel preț... nu-mi dă mâna, ca să zic așa.

Cătălin - nu văzusem acest flieger, într-adevăr, e doar 20 de euro diferența. Mie-mi rămăseseră ochii la ceva modele Antea sau Marine, unde diferența e de 150 de euro, de pildă: https://www.stowa.de/en/Marine+Classic+Sport+43.htm

Nu am idee de răspuns la întrebarea ta, răspunsul probabil e că depinde de la brand la brand și de la mecanism la mecanism. Bunul simț îmi spune că dacă tot te străduiești să gravezi un mecanism și să-l faci mai arătos, vei face tot ce poți să existe și beneficii intrinseci. De regulă, finisările merg mână-n mână cu plusurile tehnice. De regulă, dar nu-i musai. Eu gândesc așa - dacă un ceas e finisat frumos, POATE am șanse să mă bucur și de plusuri tehnice. Dacă arată basic/elaboree, cu siguranță e basic și-n rest.

Și ca să revin cu o completare la review-ul inițial, acesta este Eposul despre care povesteam nostalgic:

http://outofwallstreetenglish.blogspot. ... eview.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2021, 11:32 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Razvee,
frumos, foarte frumos, felicitari !
ps : senzatia de armare e unica :!: cand armez un ceas de buzunar nu pot descrie feelingul :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 00:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos ceasul, felicitari pentru review.
Intr-adevar, Tissot e pe un trend foarte bun cu linia Heritage. Cam asta inseamna sa ai o istorie in spate la care poti sa apelezi in prezent.
Sa il porti cu placere! Sunt sigur ca asa o sa fie. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România