Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CWC G 10
MesajScris: 15 Ian 2009, 19:07 
Neconectat

Membru din: 15 Feb 2008, 18:45
Mesaje: 9
Salut!

Am "descoperit" recent un model din gama ceasurilor produse pentru armata Marii Britanii: CWC G10.
Din nefericire nu am dat si peste detalii de ordin tehnic :(
Daca are cineva date despre precizie, sau are cineva asa ceva, astept informatii, pareri si sfaturi.

Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CWC G 10
MesajScris: 16 Ian 2009, 17:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
salut.
din cate am gasit pe net, asta ar fi site-ul oficial: http://www.armywatch.co.uk/
dar eu nu il pot vizualiza, cred ca nu am instalat java sau ceva asemanator.
informatii despre G 10 am mai gasit si aici: http://www.silvermans.co.uk/ProductDeta ... ry/WATCHES


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CWC G 10
MesajScris: 16 Ian 2009, 22:45 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare Deleanu,
ma bucur sa vad preocupare pentru un ceas militar!
Din capul locului trebuie sa fiu explicit ca e vorba de o alta "liga" caci am retinut interesul tau pentru Seiko Kinetic sau Citizen Ecodrive (sau oricare alte modele de la Seiko sau Orient).
* * *
CWC (Cabot Watch Company) este unul din furnizori actuali pentru armata britanica.
Verisiunile Quartz fac parte din optiunile ultimilor ani si sunt supuse specificatiilor militare ce au tot fost imbunatatite dupa WW2.
CWC G10 (in fapt un ceas dupa specificatia W10 care a suferit mai multe completari) are denumirea unui standard militar britanic - G10/98 pentru achizitiile de echipament individual.
Variantele Quartz au fost acceptate la sfarsitul anilor '90 combinand forma carcasei de la ceasuri militare "issued" in anii '70-'90 cu un mecanism quartz "swiss made".
Nu au caracteristici speciale waterproof fiind daca nu ma insel 5ATM si in diversele relatari pe diverse forumuri am inteles ca nu sunt probleme inclusiv pentru un dus insa aici trebuie avut grija in spiritul articolului lui Claudiu de aici (link)! Am retinut reprosuri in ceea ce priveste "luminozitatea" indecsilor comparata spre exemplu cu Marathon sau Traser! Teoretic ar trebui sa fie insotit de o curea textila tip Nato!
E superflu sa discutam despre precizia unui ceas quartz! Fiind un ceas militar este cu siguranta supus specificatiilor! Nu am gasit insa detalii asupra producatorului (mentionat swiss).
O ultima mentiune; in analize comparative: CWC G10 vs. Precista PRS-10 (link) pare a avea catig de cauza cel din urma!
* * *
Personal imi doresc sa am vreodata un ceas CWC insa dintre modelele mai vechi.
Compatibilitatea cu ceasurile militare ar trebui sa aiba la baza (cel putin) dorinta unui ceas simplu, usor de "citit", robust, fiabil, cost rezonabil si care sa "povesteasca" istorie.
Ceasurile militare au fost mai tot timpul la moda insa ....n-au tinut pasul cu moda. Si nici cu tehnologiile!
Oricare ar fi alegerea fa-o inainte de orice cu sufletul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CWC G 10
MesajScris: 17 Ian 2009, 14:29 
Neconectat

Membru din: 15 Feb 2008, 18:45
Mesaje: 9
Multumesc catralin si montana pentru informatii si sfaturi. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România