Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2008, 15:50 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Multumesc Lucian!
ca sa putem aprecia cu totii pun mai jos pagina Zenith la care faci referire.
Cand spuneam in postarea mea anterioara ca am ...micii dubii asupra cadranului, tocmai la inscriptionarea "Breitling" ma refeream. Sunt o multime de asemanari (mai ales la carcasa) cu Zenith-ul de mai jos. Greu insa de dat verdicte mai ales fara macar a vedea ceasul si a nu identifica clar producatorul mecanismului.
Pana la urma comentariul lui priam - "pare a fi un ceas militar, cu un bezel rotativ interior, as spune de aviatie, la nivelul anilor 1930-1938 ..." este o foarte buna descriere!
- - - - - - - - - - -
Imagine
sursa: Brunner, Pfeiffer-Belli - "Wristwatches", pag.408


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Sep 2008, 16:14 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Pentru a nu lasa loc de nici un fel de dubiu fac precizarea ca am in acest moment confirmarea din mai multe surse "specializate" ca Breitling-ul prezentat de spritzane este 100% corect. Poate nu este exact aceeasi coroana vazuta la alt ceas similar dar ceasul este un Breiling 100% din dotarea Luftwaffe spre sfarsitul anilor '930! Spun asta avand in vedere ca inscriptionarea cadranului cu "Breitling" se pare ca s-a inceput a fi facuta in 1937!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 18 Ian 2009, 22:26 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Poate unii dintre voi isi mai amintesc de Breitling-ul militar care facea obiectul prezentului topic!
Vad ca acum imagini mai vechi ale ceasului nu mai sunt disponibile fiind inlocuite cu imagini care n-au legatura cu subiectul initial.
Ceasul in cauza a ajuns in posesia mea si a facut o necesara si bine meritata revizie la Claudiu.
Ca de obicei Claudiu a facut mult mai mult decat atat!
Trebuie sa ma abtin; ar fi nedrept fata de toate celelalte militare ale mele!
Ceasul asta e pur si simplu fabulos!
- - - - - - - - -
[septembrie 2008]
Imagine

[ianuarie 2009]
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 21 Ian 2009, 22:46 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007, 00:41
Mesaje: 82
Felicitari !Foarte frumos ceasul !Un minus ,totusi , la mecanism(de calitate , dar comun) nesemnat . Favoritul meu din aceasta serie este , detasat, Helvetia .Fara a fi colectionar de militare , cadranul de Helvetia este de mare efect si nici mecanismul nu este tocmai rau .
Så-l ståpanesti sånåtos si... la mai multe !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 22 Ian 2009, 02:06 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Acest Breitling este un document
Tehnic nu are nici o valoare spun unii dar istoric are cu siguranta o mare importanta.
Sa nu uitam ca Breitling nu a avut niciodata(din cate stiu) un mecanism in house.A lansat insa principii fiind unul dintre pionierii chrono pt "mase" si a dat nastere lui chrono fashion.
Helvetia si multi alti bieti producatori obscuri au produs infinit mai mult tehnic.
Fara Breitling orologeria ar fi totusi mai saraca.
Din pacate astazi Breitling este un 0 gigantic(pentru mine )
Scuze pt off topic dar....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 22 Ian 2009, 17:39 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare,
recunosc ca oricare dintre celelalte ceasuri din "serie" mi l-as dori foarte mult!
Helvetia e la loc de cinste!
Si iarasi asa este, mecanismul e unul oarecare - AS 984 (15/17 rubine, rezerva 40 ore) ce l-am regasit insa in mai multe de ceasuri din epoca ('30-'40) inclusiv in Stowa Anteea - 1938 prezentat aici si pentru care Claudiu mi-a intrecut orice asteptari la cum a reusit sa-l "resusciteze".
Poze pe topicul dedicat, pe seara!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 28 Mar 2009, 21:02 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Prin amabilitatea colegului bbcbbc, proprietarul ceasului, si abilitatea fotografica a lui Edi, va prezint in cele ce urmeaza un ceas asemanator celui ce a generat acest topic, ma refer in mod special la destinatia sa, militar, posibil aviatie. Orice informatie suplimentara e binevenita! Mecanismul este marcat Revue, iar bezelul interior este rotativ.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Breitling?
MesajScris: 11 Apr 2009, 17:29 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Ceasul Revue are deja un topic dedicat - aici!
Cum foarte bine a concluzionat mihai33, la momentul ultimei postari din topicul mentionat, este un ceas militar din anii '920-'930 utilizat de pilotii militari germani.
Au existat mai multi producatori, toti enumerati de Konrad Knirim in imaginea de mai jos:
- - - - - - - - - -
Imagine
sursa: Konrad Knirim - "Military Timepieces", pag. 146
- - - - - - - - - -
Unul dintre colegii nostri si adus in colectie un Helvetia din aceasi serie! Poate ni-l prezinta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România