Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Ian 2009, 16:44 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Cam care sunt rezultatele cu asa-zisele 'ceasuri atomice' pe suprafata Romaniei - din ce imi dau eu seama singurul semnal in zona acceptbila ar fi cel de 77.5 KHz de la Mainflingen in Germania (si probabil ceva din Rusia dar acelea sunt mult mai putin suportate) - cat de des se sincronizeaza ceasurile ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2009, 20:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cu toate ca suntem la "marginea" conului de frecventa,ceasurile se sincronizeaza mai ales in vest,dar si in restul tarii,in functie de ceas si de constructia acestuia.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2009, 21:53 
In acest moment ceasurile radio controlate primesc semnal pe tot teritoriul Romaniei.
De aproximativ 2 ani semnalul se emite pe o distanta de 1800 km(din Frankfurt) de catre un post de
radio conectat la un observator astronomic (din zona lor)
Pana acum 2 ani semnalul se emitea pe distanta de 1500 km si semnalul era destul de slab si se
prindea la geam spre West.Acum semnalul ajunge pana in Turcia iar la noi se prinde excelent
indiferent de locul unde este amplasat ceasul sau indiferent de model(ceas de mana,perete sau
ceas de masa).Casio si Citizen au scos cateva modele radio controlate super tari si nu foarte scumpe.

YUCO


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2009, 19:37 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
O veste buna!! :lol: Nu stiam de aceasta modificare,stiam ca raza era de cca 1600 Km. :oops:
Poti sa-mi dai o sursa? :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2009, 20:50 
Ceasurile radio controlate au instructiuni de folosire la fel ca celelalte ceasuri,macanice,mecanice cu intoarcere automata,
quartz.Eu colectez orice informatie despre ceasuri,mai ales despre cele neconventionale sau mai bine zis neclasice.

YUCO


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2009, 20:55 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
In Bucuresti nu se actualizeaza chiar intotdeauna...aici exista multa poluare RF(radiofrecventa) in gama undelor lungi ...adica de cele mai multe ori acest semnal este bruiat...eu patesc des acest lucru...de multe ori nu se sincronizeaza,sau se sincronizeaza dezastruos si trebuie sa reiau setarile de la inceput...am multe statii METEO digitale si la toate se intampla acest lucru...daca ascultati gama undelor LW pe un radioreceptor obisnuit veti sesiza acel zgomot de motor pe toata lungimea scalei in gama UL...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2009, 22:18 
Si eu am o statie meteo wireless controlata prin radio, Honeywell TE219.
Imagine
In manual scrie ca se sincronizeaza o data la 4 ore (parca). Are si functie de sincronizare manuala, caz in care simbolul de radio clipeste timp de 10 minute cand fac testul in mijlocul camerei (de obicei sta la geam), desi ar trebui ca in 2-3 minute sa se sincronizeze. De aici deduc ca semnalul nu e atat de bun, desi locuiesc in Cluj-Napoca, dar "dupa blocuri". Dar stiu sigur ca e sincronizat, pentru ca indica aceeasi secunda cu http://www.timeanddate.com/worldclock/f ... .html?n=49


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2009, 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Interesanta jucaria. Se gaseste undeva prin Romania de cumparat ?
Este model TE219ELW ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2009, 00:11 
bograd scrie:
Interesanta jucaria. Se gaseste undeva prin Romania de cumparat ? Este model TE219ELW ?

Am primit-o cadou acum 4-5 ani, dar precis a fost cumparata din Romania pentru ca avea traducerea (execrabila) a manualului in romana.
Nu e Honeywell 100%, mai degraba un Honeywell rebrand-uit, pentru ca:
  • nu scrie nicio marca pe ea (in partea de sus scrie Radio Controlled si atat)
  • piesele negre din poza la mine sunt argintii
  • sageata care arata variatia temperaturii (pozitiva sau negativa) este plasat in alta pozitie pe ecran
  • pe spate scrie TE219, in loc de TE219ELW, desi e W - adica wireless, inclusiv cu cele 3 canale pentru senzorul extern.
In rest - functionalitate, aspect, fonturi pe ecran, fonturi pe butoane si asezarea lor, dimensiuni, absolut toate celelalte detalii - arata identic.
Cred ca a fost cumparata de la TCM (nu pot fi sigur), pentru ca ei au reteaua asta mare de distributie si isi pun brandul pe foarte multe marci de tot felul. In vremea cand am primit-o eram mare fan magazine TCM si gadget-uri (si prietenii stiau!). Nu stiu din ce motiv TCM a uitat sa o rebrand-uiasca. Parerea mea.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2009, 00:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Am mai multe ceasuri radio si va spun ca sunt zone unde semnalul nu se prinde ! Ex. intre blocuri daca stai la et inferioare :!:

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2009, 15:00 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
rubin scrie:
Am mai multe ceasuri radio si va spun ca sunt zone unde semnalul nu se prinde ! Ex. intre blocuri daca stai la et inferioare :!:



In general ziua situatia e diferita - normal peste 500 km distanta unda de sol devine greu utilizabila iar unda ionosferica devine esentiala - care merge MULT mai bine noaptea pe la 1-4 AM ...

http://www.ptb.de/en/org/4/44/442/dcf77_weite_e.htm

Oricum insa conteaza si pozitionarea fata de alte corpuri care pot bloca sau reflecta unda ... dar daca nici noaptea nu se sincronizeaza e clar ca semnalul e la limita ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2009, 17:04 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Mare atentie!Sa nu se afle nici un aparat electronic la mai putin de 2m de ceasul care se sincronizeaza prin radio!(monitor,Tv,etc)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Feb 2009, 19:22 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Am avut un Casio Pathfinder cu Wave-ceptor. Eu stau in Bucuresti insa nu am reusit sa prind semnal de la ceasul atomic din Meinflingen. Vara trecuta am fost in vacanta in Spania si am incercat sa-l sincronizez cand eram la plaja insa din nou nu a functionat.
Sunt sigur ca nu ceasul era de vina.
Cred ca foarte important este ca ceasul sa nu fie miscat in timpul sincronizarii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Feb 2009, 22:45 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
mihaixp scrie:
Am avut un Casio Pathfinder cu Wave-ceptor. Eu stau in Bucuresti insa nu am reusit sa prind semnal de la ceasul atomic din Meinflingen. Vara trecuta am fost in vacanta in Spania si am incercat sa-l sincronizez cand eram la plaja insa din nou nu a functionat.
Sunt sigur ca nu ceasul era de vina.
Cred ca foarte important este ca ceasul sa nu fie miscat in timpul sincronizarii.


Este esential sa nu fie miscat, iar sincronizarea se face numai intre orele 0 si 4 noaptea.

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2011, 14:33 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 08:52
Mesaje: 21
iEdi scrie:
mihaixp scrie:
Am avut un Casio Pathfinder cu Wave-ceptor. Eu stau in Bucuresti insa nu am reusit sa prind semnal de la ceasul atomic din Meinflingen. Vara trecuta am fost in vacanta in Spania si am incercat sa-l sincronizez cand eram la plaja insa din nou nu a functionat.
Sunt sigur ca nu ceasul era de vina.
Cred ca foarte important este ca ceasul sa nu fie miscat in timpul sincronizarii.


Este esential sa nu fie miscat, iar sincronizarea se face numai intre orele 0 si 4 noaptea.

IEDI are dreptate!am un casio gshock COCKPIT MULTIBAND 6 BD3000,la etajul zece unde locuiesc se regleaza noaptea super bine.(chiar si ziua si data).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România