Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 14:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2010, 22:55
Mesaje: 26
Localitate: bucharest
hello, am un certina gold quartz care are un mecanism ETA 955.112. ma intreb daca este un mecanism bun. stiu ca sunt mai multe tipuri, similare, dar nu pot face diferenta intre ele. din cite stiu, acest ETA955.112, parca a aparut prin '97 . pe ceas nu am dat chiar putin..si as vrea sa mi fac o idee despre acest el . multumesc

mai sunt 4-5 zile pina se inchide luna si are abatere de -1 sec.. ceea ce nu i rau deloc...dar in viitor cine stie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 14:35 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Mai multe detalii despre mecanismul din ceasul tau poti gasi aici: http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... SA_955_112

Eu am un Tissot cu mecnismul ETA 955.412 (care e identic cu al tau, doar ca e cu 2 cm mai mic in diametru) care merge foarte bine de ani buni, si cu care nu am avut niciodata vreo problema.

Toate cele bune,
Mihai


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 14:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2010, 22:55
Mesaje: 26
Localitate: bucharest
ok, merci. intreb pentru ca am gasit asta http://www.esslinger.com/etaquartzmovem ... .aspx...si nu prea imi vine sa cred ca un ceas care costa intre 2000-4000 ron sa aibe un mecanism de 1 milion . ( 4000- este varianta similara a ceasului meu... numai ca este din colectia noua si are geamul de safir...geam care nu poate sa coste mai mult de 200 de ron.. oricum am gasit ceasul despre care vorbesc, certina gold quartz, pe un site afara, in danemarca, si era cu mult peste cat am dat eu pe el... aprox 1200 e )

ma gandesc ca un mecanism care costa 1 milion ...atita si face, daca intelegi ce vreau sa spun. in plus, daca in linkul pe care l am atasat aici nu se regaseste un fals sau inlocuitor al acestui mecanism, atunci raportul pret mecanism - pret per ceas mi se pare unul total nepotrivit.

nu vreau sa fiu inteles gresit, dat fiind ca tot am pomenit cifre atat de des, da, intr un anumit fel, ele pot reprezenta calitatea .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 15:34 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
andy pop scrie:
ok, merci. intreb pentru ca am gasit asta http://www.esslinger.com/etaquartzmovem ... .aspx...si nu prea imi vine sa cred ca un ceas care costa intre 2000-4000 ron sa aibe un mecanism de 1 milion . ( 4000- este varianta similara a ceasului meu... numai ca este din colectia noua si are geamul de safir...geam care nu poate sa coste mai mult de 200 de ron.. oricum am gasit ceasul despre care vorbesc, certina gold quartz, pe un site afara, in danemarca, si era cu mult peste cat am dat eu pe el... aprox 1200 e )

ma gandesc ca un mecanism care costa 1 milion ...atita si face, daca intelegi ce vreau sa spun. in plus, daca in linkul pe care l am atasat aici nu se regaseste un fals sau inlocuitor al acestui mecanism, atunci raportul pret mecanism - pret per ceas mi se pare unul total nepotrivit.

nu vreau sa fiu inteles gresit, dat fiind ca tot am pomenit cifre atat de des, da, intr un anumit fel, ele pot reprezenta calitatea .


Intr-un fel ele reprezinta un pic si calitatea - si la acel pret calitatea este excelenta (in sensul ca este de zeci de ori mai buna decat la modelele cu adevarat ieftine).

Daca ai fi fost atent ai fi observat ca site-ul are si 2982 si 2836/2824 - calibre care daca nu ma insel au fost vazute in ceasuri de peste 2000-3000 EUR - arunca o privire pe la preturi la acel site ... si retine ca actualmente (in mod semi-artificial) preturile la anumite mecanisme sunt extrem de mari comparativ cu nivelul de acum vreo 7-10 ani!!!

Concluzia este ca daca te bazezi pe pret ca indicator exclusiv al calitatii vei avea mari surprize - pretul la ceasuri este 50-90% marketing !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 15:42 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Dupa cum ai vazut si mai sus, acest mecanism se face de peste 20 de ani, tocmai de aceea inseamna ca de-a lungul timpului s-a dovedit un mecanism fiabil, dar si unul cost-effective, care sa fie Swiss Made si nici sa nu aiba un pret mare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
O varianta cu 6 rubine din acest mecanism se gaseste in ceasurile Omega quartz la un pret ce atinge 8500 lei !!!
Este un mecanism foarte bun !!! :wink:

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 19:29 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
rubin scrie:
O varianta cu 6 rubine din acest mecanism se gaseste in ceasurile Omega quartz la un pret ce atinge 8500 lei !!!
Este un mecanism foarte bun !!! :wink:

Foarte adevarat, d-le Daniel! Eu sunt fan Omega dar totusi trebuie sa fac o remarca care nu le face prea multa reclama (oarecum, considerand faptul ca Omega este un pioner in cadrul mecanicelor).
Foarte interesant cum Omega de la mecanismul cu Tuning Fork nu a mai certificat COSC niciun mecanism quartz (nu prea imi dau semam din ce motiv, in timp ce alte firme-cum ar fi Breitling continua sa certifice acest tip de mecanism).
Sunt de acord cu faptul ca e un mecanism bun dar cred ca nu ar putea atinge standardele COSC, nefiind nicidecum un mecanism HEQ.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Eu nu am spus ca este cosc ! Eu am spus ca e bun, fiabil si suficient de precis. Este un mecanisn nedecorat si destul de ieftin deci are un raport foarte bun calitate - pret.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 22:53 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
mihaixp scrie:
rubin scrie:
O varianta cu 6 rubine din acest mecanism se gaseste in ceasurile Omega quartz la un pret ce atinge 8500 lei !!!
Este un mecanism foarte bun !!! :wink:

Foarte adevarat, d-le Daniel! Eu sunt fan Omega dar totusi trebuie sa fac o remarca care nu le face prea multa reclama (oarecum, considerand faptul ca Omega este un pioner in cadrul mecanicelor).
Foarte interesant cum Omega de la mecanismul cu Tuning Fork nu a mai certificat COSC niciun mecanism quartz (nu prea imi dau semam din ce motiv, in timp ce alte firme-cum ar fi Breitling continua sa certifice acest tip de mecanism).
Sunt de acord cu faptul ca e un mecanism bun dar cred ca nu ar putea atinge standardele COSC, nefiind nicidecum un mecanism HEQ.


Am impresia ca au inca un Constellation Double Eagle care este cu Omega 1680 = ETA 252.511 si care este de COSC quartz (din 2000 mult-mult mai strict decat COSC mecanic). Nu cred ca vine direct cu certificatul, am impresia ca trebuie platit separat pentru el (ca si la mecanice la Omega daca nu ma insel), insa calibrarea si performantele sunt oricum acolo ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 23:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Acuma sincer daca as avea bani de un Omega quartz parca tot as lua Citizen Chronomaster ca e oricum mai fiabil si mai performant !
Apropo ! Are cineva ceas cu suprafata Duratech ??? asa are Chronomaster ! E ceva incredibil adica ceasul, purtat cu grija, nu va avea zgarieturi :shock: :!: :idea:
Cred ca numai Rado foloseste ceva similar ! Sotia mea poarta un Citizen Exceed care nu este facut din otel dar are carcasa acoperita cu o depunere lucioasa care dupa aniiiiiiiii -caci eu l-am luat din targ- nu are nici o zgarietura vizibila cu ochiul liber poate numai ceva ce se vede cu lupa lui Zar !

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2008, 13:09
Mesaje: 1360
Localitate: Bucuresti
Daniel ceasul asta are suprafata duratech!!!!

Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Cred ca si pretul e cam duratect ! :lol:

Se pare ca se cheama DLC Duratect

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 02 Iun 2010, 23:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2008, 13:09
Mesaje: 1360
Localitate: Bucuresti
La ora actuala cam 1500 usd!!!!---136.500 yeni!!!!

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 03 Iun 2010, 11:13 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
rubin scrie:
...
Apropo ! Are cineva ceas cu suprafata Duratech ??? asa are Chronomaster ! E ceva incredibil adica ceasul, purtat cu grija, nu va avea zgarieturi :shock: :!: :idea:
Cred ca numai Rado foloseste ceva similar ! Sotia mea poarta un Citizen Exceed care nu este facut din otel dar are carcasa acoperita cu o depunere lucioasa care dupa aniiiiiiiii -caci eu l-am luat din targ- nu are nici o zgarietura vizibila cu ochiul liber poate numai ceva ce se vede cu lupa lui Zar !


Am pus o continuare la viewtopic.php?f=4&t=11782 ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA 955.112. o fi bun de ceva?
MesajScris: 03 Iun 2010, 15:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2010, 22:55
Mesaje: 26
Localitate: bucharest
multumesc pentru raspunsuri, inca ceva, trebuie service la ceasul meu? si la cat timp. merci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România