istoria seiko

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

Ma tot gandesc sa-mi iau un Seiko automatic, vazand cat sunt de apreciate, dar jur ca nu am reusit sa gasesc nici macar un model care sa-mi placa. Ma uit zilnic pe net, poate imi schimb parerea, dar nu reuseste nici unul sa-mi faca macar cu ochiul. Asi dori unul mai clasic, doar cu orar, minutar, secundar si data, iar variantele Seiko arata parca toate la fel, aceasi carcasa, acelasi design. Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
catalinus
Mesaje: 1224
Membru din: 22 Ian 2009, 21:09

Re: istoria seiko

Mesaj de catalinus »

Notka scrie:Ma tot gandesc sa-mi iau un Seiko automatic, vazand cat sunt de apreciate, dar jur ca nu am reusit sa gasesc nici macar un model care sa-mi placa. Ma uit zilnic pe net, poate imi schimb parerea, dar nu reuseste nici unul sa-mi faca macar cu ochiul. Asi dori unul mai clasic, doar cu orar, minutar, secundar si data, iar variantele Seiko arata parca toate la fel, aceasi carcasa, acelasi design. Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
In zona Seiko 5 e o destul de mare diversitate la un pret bun, dar nici unul nu cred ca e ISO diver.

Exista desigur 'monstrii' (SKX781 / SKX779 si altele) cu look-ul lor inovator (il recomand personal) precum si linia mai 'clasica' de genul SKX007.

Mai sus exista modele gen Samurai si apoi Sumo (de la SBDC001 la SBDC007) si la un moment dat MarineMaster (SBDX001).

Si desigur exista si alternative ultra-solide quartz (dupa parerea mea mai solide decat cele mecanice la genul de socuri serioase din activitati mai sportive) - eu recomand din experienta personala SKA367 si mai ales SBCM023, dar te poti uita si dupa SKA371, SKA293P, SKA369P sau SKA385 - chestie de stil si culoare.

Imagine
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: istoria seiko

Mesaj de Clipper »

Vezi aici cateva modele interesante automatice: http://www.seiyajapan.com/category/3_seiko_quartz_etc_/

Ca look mie imi plac vreo 3-4 de acolo, dar de fiecare data cand m-am gandit sa achizitionez unul m-a tinut pe loc grosimea ceasurilor care de altfel in opinia mea trebuie sa fie mult mai subtiri.
Notka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta e :D
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

catalinus scrie:In zona Seiko 5 e o destul de mare diversitate la un pret bun, dar nici unul nu cred ca e ISO diver.
Exista desigur 'monstrii' (SKX781 / SKX779 si altele) cu look-ul lor inovator (il recomand personal) precum si linia mai 'clasica' de genul SKX007.
Caut un model automatic, mai subtirel si cu o forma clasica, mai eleganta sa zicem pentru costum.
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

Clipper scrie:
Notka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta e :D
Eu ma refeream la design. Cu siguranta e o diferenta mare din punct de vedere al mecanismului.
Avatar utilizator
controller
Mesaje: 888
Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: istoria seiko

Mesaj de controller »

Notka scrie:
Clipper scrie:
Notka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta e :D
Eu ma refeream la design. Cu siguranta e o diferenta mare din punct de vedere al mecanismului.
Nu numai :wink: ...dar, vorba 'ceea, "beauty is in the eye of the beholder" 8)
If time is money, I'll spend my money on time.
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
catalinus
Mesaje: 1224
Membru din: 22 Ian 2009, 21:09

Re: istoria seiko

Mesaj de catalinus »

Notka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
Toate se pot cumpara - de pe net :P

De ex. de aici:

http://www.seiyajapan.com/category/1_grand_seiko/

(el are niste poze bune si care nu sunt din cele 'stoc' de la Seiko).

Liste mai mari se pot gasi la:

http://www.seiko-watch.co.jp/gs/about/showcase.html

http://www.grandseiko.net/

Exista in mod sigur cel putin un magazin care vinde Grand Seiko si in Europa - la Paris (probabil acum sunt / vor fi mai multe pentru ca deja a inceput o usoara 'presiune' pe vanzatorii din JP sa nu mai faca reclama in afara JP).

O alta gama japoneza interesanta este si 'The Citizen'

http://translate.google.com/translate?j ... index.html

(la modele quartz exista o garantie unica de 10 ani si sunt si perpetual calendar, lucru care la Grand Seiko nu este inca disponibil).

Doua modele japoneze mult mai accesibile sunt discutate la

http://caranfil.org/harrison/harrison_legacy_ro.html
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

Pot spune ca sunt impresionat de renumele firmei Seiko si de realizarile tehnice. Asta e si motivul pentru care mi-as dori un Seiko. Din pacate, nu gasesc un model (eu caut varianta clasica nu sport) care sa imi placa. Din punctul meu de vedere ceasurile arata la fel ca acum 20 de ani si par ieftine. De fapt linia Seiko 5 chiar este ieftina, iar Grand Seiko, din punct de vedere al designului, pastreaza linia lui Seiko 5.
La varianta clasica nici Citizen, nu sunt grozavi in design.
Se pare ca stilul japonez, se pastreaza la ceasuri ca si la masini. Calitate, fiabilitate, tehnica deosebita, dar design cam slabut.
catalinus
Mesaje: 1224
Membru din: 22 Ian 2009, 21:09

Re: istoria seiko

Mesaj de catalinus »

Notka scrie:Pot spune ca sunt impresionat de renumele firmei Seiko si de realizarile tehnice. Asta e si motivul pentru care mi-as dori un Seiko. Din pacate, nu gasesc un model (eu caut varianta clasica nu sport) care sa imi placa. Din punctul meu de vedere ceasurile arata la fel ca acum 20 de ani si par ieftine. De fapt linia Seiko 5 chiar este ieftina, iar Grand Seiko, din punct de vedere al designului, pastreaza linia lui Seiko 5.
La varianta clasica nici Citizen, nu sunt grozavi in design.
Se pare ca stilul japonez, se pastreaza la ceasuri ca si la masini. Calitate, fiabilitate, tehnica deosebita, dar design cam slabut.
In general exista destule modele cu design mai modern sau mai special, este foarte relevanta gama de pret si ce anume intelegi tu prin 'design modern'.
Alexandrion
Mesaje: 492
Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Alexandrion »

De fapt la Seiko au multe ceasuri cu design foarte modern, cronografe, etc. Au si ceasuri cu dimensiuni moderne, Colectia Ananta, are ceasuri care poti sa le folosesti ca arma alba :) datorita dimensiunilor. Gama Premier deasemenea are ceasuri cu design modern si placut in acelasi timp.
Cat despre aspectul ieftin te contrazic. Pe net si un Omega poate arata ieftin, diferenta este cand il tii in mana si vezi ca este lucrat exceptional de bine.
Avatar utilizator
controller
Mesaje: 888
Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: istoria seiko

Mesaj de controller »

Notka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
Se poate cumpara sigur si din Europa, aici:

http://www.seikocenter.fr/

In celelalte 'Seiko Boutique' din Europa nu sunt sigur ca se gaseste si GS:

http://www.seikowatches.com/seiko_center/index.html
If time is money, I'll spend my money on time.
Notka
Mesaje: 48
Membru din: 04 Ian 2011, 16:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: istoria seiko

Mesaj de Notka »

Tot cautand informatii despre Seiko, am gasit o colectie interesanta: http://seikoandcitizen.blogspot.com/
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: istoria seiko

Mesaj de Clipper »

controller scrie:
Notka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
Se poate cumpara sigur si din Europa, aici:

http://www.seikocenter.fr/

In celelalte 'Seiko Boutique' din Europa nu sunt sigur ca se gaseste si GS:

http://www.seikowatches.com/seiko_center/index.html
Si Jura watches a devenit recent dealer de Grand Seiko: http://www.jurawatches.co.uk/grand-seiko-watches (Ananta vindeau de mai multa vreme)
Avatar utilizator
Cypher
Mesaje: 869
Membru din: 06 Oct 2010, 14:23

Re: istoria seiko

Mesaj de Cypher »

Nu stiu cum poti compara seria 5 cu Grand Seiko . E o mica mare diferenta de bani,nu seamna decat daca vezi ceasurile la fel doar ca arata ora :)

Ce buget ai?
Scrie răspuns