Rog ajutor - achizitie ceas
Rog ajutor - achizitie ceas
Salut
Doresc sa achizitionez un ceas nou cu urmatoarele caracteristici (minime):
- NOU;
- automatic;
- 40-42 mm;
- raport calitate/pret cit mai bun posibil;
- o f. buna fiabilitate;
- pret in jur de 1000 Euro;
- ceva de genul celor din link-uri, nu doresc un ceas elegant;
- vreau sa-l port in special cu curea din piele;
- probabil sa-l cumpar de pe net.
Dupa ceva cautari pe net, m-am 'oprit' la citeva variante dar nu este obligatoriu sa aleg unul dintre acestea:
http://www.uhren-miquel.de/Fortis-Space ... 18_en.html
http://www.uhren-miquel.de/Muehle-Glash ... 29_en.html
http://www.german-watches.com/cgi-bin/l ... b--flieger
http://www.uhrcenter.de/watches/junghan ... 7-4510-00/
http://www.junkers-shop.de/Junkers-Uhre ... rt391.html
Urmaresc de ceva timp forumul si am vazut ca sint multe persoane cu cunostinte solide in domeniu.
Va rog, unele sfaturi pentru achizitie.
Multe multumiri !
Doresc sa achizitionez un ceas nou cu urmatoarele caracteristici (minime):
- NOU;
- automatic;
- 40-42 mm;
- raport calitate/pret cit mai bun posibil;
- o f. buna fiabilitate;
- pret in jur de 1000 Euro;
- ceva de genul celor din link-uri, nu doresc un ceas elegant;
- vreau sa-l port in special cu curea din piele;
- probabil sa-l cumpar de pe net.
Dupa ceva cautari pe net, m-am 'oprit' la citeva variante dar nu este obligatoriu sa aleg unul dintre acestea:
http://www.uhren-miquel.de/Fortis-Space ... 18_en.html
http://www.uhren-miquel.de/Muehle-Glash ... 29_en.html
http://www.german-watches.com/cgi-bin/l ... b--flieger
http://www.uhrcenter.de/watches/junghan ... 7-4510-00/
http://www.junkers-shop.de/Junkers-Uhre ... rt391.html
Urmaresc de ceva timp forumul si am vazut ca sint multe persoane cu cunostinte solide in domeniu.
Va rog, unele sfaturi pentru achizitie.
Multe multumiri !
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Salut si bun venit pe forum. Dintre cele prezentate, dat fiind ca diferentele dintre calibre sunt mici, iar companiile sunt relativ apropiate ca finisari, eu as alege (mai mult ca design) Muhle Glashutte.
Din punct de vedere al mecanismelor, optiunile nu sunt foarte numeroase – 2824 (sau clona acestuia Selitta – SW 200), 2892-A2, Valjoux 7750. (Sau constructii modulare suplimentare). Toate acestea sunt mecanisme bune, frecvente, destul de usor de servisat si care si-au dovedit fiabilitatea in timp. La acestea se pot adauga diferite complicatii – rezerva de mers, fazele lunii, indicator ziua saptamanii etc. Nu cred ca puteti spera la vreun calibru in-house desi cu putin noroc s-ar putea gasi un Nomos (modelul Club, de 41.5mm diametru – mai ieftin si mai sport).
http://cgi.ebay.de/NOMOS-CLUB-Automat-G ... 2c5a06f2c6
Aruncati o privire asupra ceasurilor Sinn si vedeti ce va place ca design, sunt destule care se pot gasi sub 1000 de euro si sunt foarte bine facute.
O alta recomandare – Eterna Kontiki.
http://www.chrono24.ro/eterna/kontiki-f ... ltIndex=14
Din punct de vedere al mecanismelor, optiunile nu sunt foarte numeroase – 2824 (sau clona acestuia Selitta – SW 200), 2892-A2, Valjoux 7750. (Sau constructii modulare suplimentare). Toate acestea sunt mecanisme bune, frecvente, destul de usor de servisat si care si-au dovedit fiabilitatea in timp. La acestea se pot adauga diferite complicatii – rezerva de mers, fazele lunii, indicator ziua saptamanii etc. Nu cred ca puteti spera la vreun calibru in-house desi cu putin noroc s-ar putea gasi un Nomos (modelul Club, de 41.5mm diametru – mai ieftin si mai sport).
http://cgi.ebay.de/NOMOS-CLUB-Automat-G ... 2c5a06f2c6
Aruncati o privire asupra ceasurilor Sinn si vedeti ce va place ca design, sunt destule care se pot gasi sub 1000 de euro si sunt foarte bine facute.
O alta recomandare – Eterna Kontiki.
http://www.chrono24.ro/eterna/kontiki-f ... ltIndex=14
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Sigur, trebuie avut in vedere ca pentru un ceas cu mecanism 2824, pretul este putin cam mare. Se gasesc multe optiuni in jur de 1500 RON pentru ceasuri echipate cu acest calibru.
Daca sunteti rabdator, puteti gasi oferte frumoase in acesti bani...
Daca sunteti rabdator, puteti gasi oferte frumoase in acesti bani...
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Bun venit!
Sunt foarte multe variante.
Cred ca nu trebuie renuntat din start la a cumpara de la un dealer din Romania. Sunt oferte, se fac reduceri, chiar se mai poate negocia pretul astfel incat in unele situatii pretul poate fi mai bun ca cel de afara.
Din palierul de mijloc al grupului Swatch sunt modele bune de Hamilton si Mido. Apoi sunt alte marci cu ceasuri frumoase si cu mecanisme recunoscute pentru fiabilitate: Frederique Constant, Louis Erard, deasemenea Doxa a scos unele modele frumoase in ultimul an. Marcile mentionate pot fi cumparare de la B&B.
Apoi sunt ceasurile Epos, Longines.
Succes
Sunt foarte multe variante.
Cred ca nu trebuie renuntat din start la a cumpara de la un dealer din Romania. Sunt oferte, se fac reduceri, chiar se mai poate negocia pretul astfel incat in unele situatii pretul poate fi mai bun ca cel de afara.
Din palierul de mijloc al grupului Swatch sunt modele bune de Hamilton si Mido. Apoi sunt alte marci cu ceasuri frumoase si cu mecanisme recunoscute pentru fiabilitate: Frederique Constant, Louis Erard, deasemenea Doxa a scos unele modele frumoase in ultimul an. Marcile mentionate pot fi cumparare de la B&B.
Apoi sunt ceasurile Epos, Longines.
Succes
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
In primul rind va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
2824-2 nu este decit in Stowa dar si pretul era undeva la aprox. 500 Euro.
Pe de alta parte unul din criterii este ca sa fie cit mai lizibil cadranul.
Vreau un ceas mai sport, de 'tras de el' (pentru altele mai am un Mido Belluna Gent, un Mido quartz .....).
Mi-a placut si
http://www.steinhartwatches.de/index.ph ... _ID=27#159
dar 44 mm este prea mult totusi (am incercat un Hamilton si nu ma incinta); si http://www.sinnwatches.com/proddetail.php?prod=si110 poate fi o optiune.
Doresc carcasa satinata, data, zi pentru acest ceas, poate la urmatorul si ceva in plus
Cu cei de la B&B am mai discutat (sint din Timisoara) dar sint cam greu de urnit.
2824-2 nu este decit in Stowa dar si pretul era undeva la aprox. 500 Euro.
Pe de alta parte unul din criterii este ca sa fie cit mai lizibil cadranul.
Vreau un ceas mai sport, de 'tras de el' (pentru altele mai am un Mido Belluna Gent, un Mido quartz .....).
Mi-a placut si
http://www.steinhartwatches.de/index.ph ... _ID=27#159
dar 44 mm este prea mult totusi (am incercat un Hamilton si nu ma incinta); si http://www.sinnwatches.com/proddetail.php?prod=si110 poate fi o optiune.
Doresc carcasa satinata, data, zi pentru acest ceas, poate la urmatorul si ceva in plus
Cu cei de la B&B am mai discutat (sint din Timisoara) dar sint cam greu de urnit.
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Din cate inteleg, daca aveti deja un ceas Mido, eu cred ca nu prea ar mai avea rost inca un 2824-2. Puteti cauta ceva mai deosebit. Fie un 2892 cu diferite complicatii, fie un cronograf valjoux. Cateva sugestii care imi vin in minte si care s-ar incadra in buget:
Davosa dual time – 2893. Pret – 650 de euro. (Exista si varianta pe alb).
http://www.davosa.com/Kollektion/uhrend ... d=5&wid=55
Davosa reserve de marche – 2897 – 900 de euro.
http://www.davosa.com/Kollektion/uhrend ... d=23&wid=8
Zeppelin Transatlantic Big Date cu Power reserve – 850 de euro. (Mecanism ETA-Valgranges A.07.161 – Similar cu cel din Longines Master, la un pret la jumatate...)
http://www.google.co.uk/imgres?imgurl=h ... m=1&itbs=1
Sothis Genius 1953 (Cu Valjoux 7751 – cronograf si fazele lunii) – 980 de euro. Sothis numai cu Valjoux 7750 costa in jur de 700 de euro.
http://www.chrono24.ro/sothis/--genius- ... ltIndex=12
Davosa dual time – 2893. Pret – 650 de euro. (Exista si varianta pe alb).
http://www.davosa.com/Kollektion/uhrend ... d=5&wid=55
Davosa reserve de marche – 2897 – 900 de euro.
http://www.davosa.com/Kollektion/uhrend ... d=23&wid=8
Zeppelin Transatlantic Big Date cu Power reserve – 850 de euro. (Mecanism ETA-Valgranges A.07.161 – Similar cu cel din Longines Master, la un pret la jumatate...)
http://www.google.co.uk/imgres?imgurl=h ... m=1&itbs=1
Sothis Genius 1953 (Cu Valjoux 7751 – cronograf si fazele lunii) – 980 de euro. Sothis numai cu Valjoux 7750 costa in jur de 700 de euro.
http://www.chrono24.ro/sothis/--genius- ... ltIndex=12
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Multumesc pentru sugestii Razvee.
Dar pentru aceasta achizitie ma intereseaza mai mult un model tip "Pilot" si nu neaparat complicatiile.
Vreau sa fie cit mai lizibil deoarece port ochelari de vedere (cind citesc, deci nu permanent).
Mi-ar fi placut un STEINHART dar nu de 44 mm
.
Ce parere aveti despre http://www.archimede-uhren.de/EN/Pilot-H.htm (tot un 2824-2
)
Am zis ca 1000 Euro este max. dar daca este mai ieftin nu este nici o problema, ramine pentru urmatorul.
Dar pentru aceasta achizitie ma intereseaza mai mult un model tip "Pilot" si nu neaparat complicatiile.
Vreau sa fie cit mai lizibil deoarece port ochelari de vedere (cind citesc, deci nu permanent).
Mi-ar fi placut un STEINHART dar nu de 44 mm
Ce parere aveti despre http://www.archimede-uhren.de/EN/Pilot-H.htm (tot un 2824-2
Am zis ca 1000 Euro este max. dar daca este mai ieftin nu este nici o problema, ramine pentru urmatorul.
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Daca vrei Pilot si Steinhart e prea mare, cumpara linistit Stowa sau Archimede! Care dintre ele iti place mai mult.
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Born an original, don`t die a copy!
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Cum spunea si colegul ate14, si Stowa si Archimede sunt variante la fel de solide. Cum diferentele in materie de mecanism sunt mici, luati ce va place mai mult ca design.
Daca totusi veti renunta la ideea unui ceas flieger, va recomand inca un model al unei companii mai putin cunoscute la noi, dar intru totul respectabile. Ceasul este nou, vizibilitate foarte buna, simplu, fara alte complicatii si, mai ales, cu un calibru de manufactura - JR1000. Poate il luati in calcul, mai ales ca pretul (1100 de euro) e excelent:
http://www.chrono24.ro/jeanrichard/tv-s ... ultIndex=1
Daca totusi veti renunta la ideea unui ceas flieger, va recomand inca un model al unei companii mai putin cunoscute la noi, dar intru totul respectabile. Ceasul este nou, vizibilitate foarte buna, simplu, fara alte complicatii si, mai ales, cu un calibru de manufactura - JR1000. Poate il luati in calcul, mai ales ca pretul (1100 de euro) e excelent:
http://www.chrono24.ro/jeanrichard/tv-s ... ultIndex=1
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Imi poate spune cineva daca a facut vreo achizitie online de la
http://www.archimede-uhren.de/
Multumesc !
http://www.archimede-uhren.de/
Multumesc !
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Poti cumpara cu incredere.
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Born an original, don`t die a copy!
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Si un alt topic "extern" care cred ca se potriveste foarte bine cu dorintele dvs.
http://forums.watchuseek.com/f8/stowa-s ... 91267.html
http://forums.watchuseek.com/f8/stowa-s ... 91267.html
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
Va dau un exemplu recent. Certina DS Tradition Automatic cumparat cu 15% reducere (1060 lei de la 1250 lei) dupa o saptamana apare la 800 de lei. Oare cat sa fie valoarea reala a unui ceas cumparat din Romania?nasti scrie:Bun venit!
Sunt foarte multe variante.
Cred ca nu trebuie renuntat din start la a cumpara de la un dealer din Romania. Sunt oferte, se fac reduceri, chiar se mai poate negocia pretul astfel incat in unele situatii pretul poate fi mai bun ca cel de afara.
Din palierul de mijloc al grupului Swatch sunt modele bune de Hamilton si Mido. Apoi sunt alte marci cu ceasuri frumoase si cu mecanisme recunoscute pentru fiabilitate: Frederique Constant, Louis Erard, deasemenea Doxa a scos unele modele frumoase in ultimul an. Marcile mentionate pot fi cumparare de la B&B.
Apoi sunt ceasurile Epos, Longines.
Succes
Re: Rog ajutor - achizitie ceas
... ouch ... Se mai intampla. Sincer cred ca preturile de la noi sunt MULT umflate, ca sa citez:wolf.blue scrie:Va dau un exemplu recent. Certina DS Tradition Automatic cumparat cu 15% reducere (1060 lei de la 1250 lei) dupa o saptamana apare la 800 de lei. Oare cat sa fie valoarea reala a unui ceas cumparat din Romania?nasti scrie:Bun venit!
Sunt foarte multe variante.
Cred ca nu trebuie renuntat din start la a cumpara de la un dealer din Romania. Sunt oferte, se fac reduceri, chiar se mai poate negocia pretul astfel incat in unele situatii pretul poate fi mai bun ca cel de afara.
Din palierul de mijloc al grupului Swatch sunt modele bune de Hamilton si Mido. Apoi sunt alte marci cu ceasuri frumoase si cu mecanisme recunoscute pentru fiabilitate: Frederique Constant, Louis Erard, deasemenea Doxa a scos unele modele frumoase in ultimul an. Marcile mentionate pot fi cumparare de la B&B.
Apoi sunt ceasurile Epos, Longines.
Succes
(cine stie cunoaste)nu cu pompa, ci cu ... TROMPA
In luna septembrie-noiembrie 2010, la Sevda, reprezentanta Delbana, se vindeau ceasuri automatice Delbana, la cca. 570 RON, iar acum cand au primit stocul nou, acelasi ceas, IDENTIC, a venit cu pretul de 2300 RON. Adica ... OUCH !

