Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 06 Apr 2011, 12:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2011, 21:40
Mesaje: 47
Localitate: Brasov
Alex Clej scrie:
Interesant ceas dar care pe langa absenta regretabila a intregului ansamblu al secundarului central mai ridica niste semne de intrebare privitoare la carcasa.
Luneta pare artizanala, mecanismul pare prea mic ptr. carcasa iar pozitia coroanei la ora 12 e neobisnuita.
E posibil ca in decursul timpului cadranul sa fi fost rotit cu 180 gr. si carcasa schimbata.



1. Nu cred ca a avut secundar central.
2. luneta este originala,a post polishata.
3. carcasa originala, mecanismul este standard ...mai mic decat carcasa(anti soc?) avand in vedere vibratiile din carliga aparute in timpul decolarii/aterizarii.
4.legat de rotirea cadranului...vezi foto

Imagine

_________________
Talentul suplineste lipsa tehnologiei!
http://ceasuridemana.ro/utilizator/antix.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 06 Apr 2011, 12:59 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cu parere de rau dar ceasul prezentat in poza (dintr-o sursa inca neprecizata) este alt model.
Secundar central a avut 100% dovada fiind cele 4 gaurele mici din zona centrala a mecanismului plus axus perforat al minutarului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 06 Apr 2011, 21:42 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Chiar daca va inteleg dorinta de a detine un ceas de bord militar romanesc original, relitatea faptica e putin diferita:

Mecanismul (atat cat mai e din el) e original si va felicit pentru el. Se incadreaza in lotul de 162 de ceasuri de bord livrate aviatiei de vanatoare romanesti in 1941 (seriile de la 6035787 la 6035948), vezi supra.

In rest raman mai multe semne de intrebare. In poza integrala (obtinuta prin amabilitatea lui Montana) din care ati decupat imaginea "avantajoasa" veti putea remarca faptul ca Longines a avut in productie mai multe modele de ceas de bord din nefericire nici unul identic cu cel prezentat. Difera dimensiunea coroanei, aspectul orificiilor de fixare a carcasei pe suport si luneta.
Lotul compact de 162 de bucati livrate unitar exclude dupa parerea mea prezenta unor modele "variate".
Chiar si fata de poza prezentata de d-vs sunt diferente vizibile (coroana, orificiile de prindere si luneta lustruita probabil cu pila.)
Nu in cele din urma se stie ca ceasurile au fost destinate aviatiei de vanatoare unde un ceas fara secundar este total deplasat .
Ipoteza antisocului cade acesta intoducandu-se abia in anii `60 sub forma protectiei balansului (incabloc sau variante)

Peronal cred ca ceasul initial a fost, poate in urma vreunei deteriorari, readaptat "in maniera" celui din fotografie si poate chiar folosit in continuare in aviatia utilitara


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 07 Apr 2011, 08:30 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
Eu unul cred ca si cadranul este original, dar este doar o parere. In plus este posibil ca el sa fi fost rotit, dar pentru a fi siguri de asta trebuie desfacut ceasul. In mod cert insa ceasul a avut secundar central si din pacate va fi foarte greu sa fie gasite piesele necesare reparatiei. Poate mi se pare mie, dar in una dintre poze vad ca inca este prezent axul rotii mai inalt, pe care ar trebui sa fie roata ce actiona secundarul.

Alex are dreptate, foarte posibil ceasul a fost "reparat". Trebuie sa recunosc insa ca nu am gasit niciun model de ceas care sa aibe o carcasa asemanatoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 07 Apr 2011, 17:57 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Da ai dreptate, axul e vizibil mai inalt.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 18 Apr 2011, 11:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2011, 21:40
Mesaje: 47
Localitate: Brasov
Alex Clej scrie:
Cu parere de rau dar ceasul prezentat in poza (dintr-o sursa inca neprecizata) este alt model.



este acelasi model, apar 2 mici diferente...

1. scrierea de la 20-40 minute
2. la ceasul prezentat de Knirim lipsesc bucsile de alama din orificiile de prindere


ce are ceasul meu ca interventie....strunjirea(cred) bezelului, in rest este original

Imagine

_________________
Talentul suplineste lipsa tehnologiei!
http://ceasuridemana.ro/utilizator/antix.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 18 Apr 2011, 21:08 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Daca va face fericit sa credeti ca e "original" n-aveti decat.
Dpdv tehnic cred ca explicatiile au fost suficiente. Cel mai bine ar fi sa solicitati confirmarea de la Longines direct. Au o arhiva cat se poate de completa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 18 Apr 2011, 23:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
La cele spuse pana acum ar mai fi de adaugat un mic detaliu observat probabil, dar nesemnalat de voi.
Mecanismul #6035909 (1941) este plasat intr-o carcasa #5207919 (1933-34). :wink:

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 10 Mai 2011, 14:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2011, 21:40
Mesaje: 47
Localitate: Brasov
Dupa o runda de negociere apriga 8) , vanzatorul a confirmat cele spuse de mai sus. Anume...a reparat ceasul de bord Md. 1935 cu mecanismul din ceasul Mod. 1940.
S-a facut ceea ce trebuia ...si acum e ok. Ceasornicarul mi-a confirmat lipsa secundarului. Sper sa gasesc piese.
Acum ambele ceasuri au ajuns la mine. :mrgreen:

Ce a iesit: Md. 1940 pt mecanismul caruia am raspunsul celor de la Muzeu Longines.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Talentul suplineste lipsa tehnologiei!
http://ceasuridemana.ro/utilizator/antix.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 10 Mai 2011, 17:14 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
antix scrie:
Acum ambele ceasuri au ajuns la mine. :mrgreen:

Felicitari, e cel mai bun final posibil!
Daca ceasornicarul e dl. Buzsi, nu ma mira povestea... :D

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 10 Mai 2011, 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2011, 21:40
Mesaje: 47
Localitate: Brasov
galaxy scrie:
Daca ceasornicarul e dl. Buzsi, nu ma mira povestea... :D




Nu e vorba de el si nici nu e ceasoricarul meu.

_________________
Talentul suplineste lipsa tehnologiei!
http://ceasuridemana.ro/utilizator/antix.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de aeronava / LONGINES
MesajScris: 04 Mar 2013, 17:28 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2013, 16:18
Mesaje: 2
Buna ziua! Am gasit zilele acestea un ceas despre care dumneavostra aveti aici pe forum un subiect intreg despre el. Am citit tot ce s-a postat despre istoria acestui ceas si descopar ca are o valoare destul de insemnata in istorie. Seria ceasului este 5069830 de tip 19.71N, functioneaza perfect. Daca cineva poate sa imi spuna ca este interesat de el pentru colectia proprie sau pentru afaceri, sunt dispus sa il dau, mai ales ca am vazut ca sunt estimate si la preturi foarte bune. Va multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas de aeronava / Longines
MesajScris: 04 Mar 2013, 18:39 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Felicitari pentru interesul ptr. forum. Daca ati fi citit puuuuutin mai mult ati fi vazut ca asemenea anunturi se posteaza la "vanzari" impreuna cu poze si un pret. :evil:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas de aeronava / Longines
MesajScris: 04 Mar 2013, 18:57 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2013, 16:18
Mesaje: 2
Merci frumos Alex.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas de aeronava / Longines
MesajScris: 24 Apr 2013, 20:40 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2013, 20:27
Mesaje: 1
Am un ceas de bord Longines, de la bunicul meu care a fost pilot la aerodromul de la Tecuci.Ceasul are arcul rupt(un ceasornicar din Bucuresti mi-a spus ca poate fi adaptat unul de la alt ceas) si are geamul cadranului inlocuit cu unul din plexiglas.Pentru doritori pot trimite poze pe e-mail.costelbornaz@yahoo.com.Astept oferte de pret !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România