Zar, da, nu e subtire, nici elegant in ideea ceasurilor prezentate anterior. Acum depinde ce "se vrea". Ma duc destul de des prin oras si petrec cateva minute privind ceasurile. Cateodata imi plac cele simple, chiar elementare: ora, minutar si atat. Altadata parca imi vine sa zic "ce naiba, prea simplu, dau xx lei pe doua indicatoare si atat!? Vreau ceva mai cu schepsis."
Cand am zis ca e elegant am siz ca e ok din punct de vedere al designului privit din fata, nimic extravagant, tipator, iesit din tipar, complex dat totusi nu strident, are totusi un singur indicator, nu are cadrane secundare ca cele cu cronometru. Poate parea mai curand sport dar nu neaparat, "ceas barbatesc" ar fi cuvantul mai corect.
Ce inseamna "mecanism cu PC"? PC = perpetual calendar? Poate d'aia imi si place, pe langa faptul ca e radio controled si cel putin din fata arata "corect".
Apropos, cam care ar fi definitia de "ceas elegant", asta daca exista ceva unanim acceptat.




