Acum este 19 Feb 2019, 10:21

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare ceas Orient automatic
MesajScris: 11 Feb 2019, 09:32 
Neconectat

Buna ziua,
Am cumparat un ceas Orient fevad004bt cu mecanism 46E40 la reducere de la B&B Shop. Ceasul a venit prin curier intr-o cutie de carton negru, fara manual de utilizare...Este primul meu ceas cu mecanism automatic, asa ca am cautat informatii pe internet despre modul de setare a datei si orei. Am respectat regula cu setarea datei in alt interval decat 21:00-03:00, din pacate nu am stiut ca pentru setarea datei coronita trebuie rotita in sens invers acelor de ceas. Am apucat sa o rotesc o data in sensul acelor de ceas , s-a auzit un clic, nu a opus rezistenta la rotire. Intrebarea mea este daca se poate deteriora astfel mecanismul. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2019, 18:16 
Neconectat
Site Admin

Coronita functioneaza in ambele sensuri. Nu se intampla nimic daca urmezi pasii descrisi in manualul de instructiuni.

Imagine
Imagine
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2019, 19:41 
Neconectat

Multumesc pentru raspuns si pentru pagina din manual ! Am gresit la [how to set the date] , pasul 2, rotind coronita in sensul acelor de ceas ( in manual se specifica counterclockwise ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Feb 2019, 19:37 
Neconectat

Te poți întoarce în magazin pentru a cere manualul. La mine vânzătoarea s-a oferit să mi-l printeze, dar i-am zis că este suficient să mi-l trimită prin e-mail în format electronic. I-am spus că mai am un ceas cumpărat de vreo 3 luni și mi-a trimis manualul și pentru acela.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Feb 2019, 21:16 
Neconectat

Baronul Rosu scrie:
Te poți întoarce în magazin pentru a cere manualul. La mine vânzătoarea s-a oferit să mi-l printeze, dar i-am zis că este suficient să mi-l trimită prin e-mail în format electronic. I-am spus că mai am un ceas cumpărat de vreo 3 luni și mi-a trimis manualul și pentru acela.

L-am comandat online, imediat cum am deschis coletul de la curier si am vazut ca ceasul nu este in cutia originala am sunat la ei in call center de unde am primit o explicatie halucinanta, cum ca unele ceasuri Orient asa vin de la producator, in acea cutie neagra cu marca Orient imprimata cu o cerneala de cea mai slaba calitate si fara manual de utilizare...in fine...dupa manevrarea gresita a coronitei se pare ca merge ok, nu a patit nimic, schimba data fara probleme.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2019, 20:03 
Neconectat

Există lege care obligă comercianții să vândă produsele doar însoțite de instrucțiuni de folosire în limba română. Îi poți amenința cu ANPC.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2019, 14:20 
Neconectat

Baronul Rosu scrie:
Există lege care obligă comercianții să vândă produsele doar însoțite de instrucțiuni de folosire în limba română. Îi poți amenința cu ANPC.

Data viitoare :) Acum sunt fericit ca nu a patit nimic ceasul, si am facut rost de instructiunile de utilizare de aici de pe forum.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]