Acum este 25 Mai 2020, 10:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 348 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: 36.000 bph aka 36k
MesajScris: 22 Sep 2019, 11:44 
Neconectat
Forum Owner

Si eu zic la fel....Frumoase piese! :wink:

Before you judge me, make sure you're perfect.

Stati sanatosi!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 06:53 
Neconectat
Moderator

danny scrie:
Felicitari pentru achizitii, Achraf!

Claudiu scrie:
Si eu zic la fel....Frumoase piese! :wink:

Va multumesc, domnilor!

Anul acesta am setate alte prioritati, dar din cand in cand mai si cumparam (nu doar vindem ... ca sa raspund si eu intrebarii de la "ultima achizitie": vinzi / cumperi in functie de prioritati, de piata, de ocazie, de posibilitati ... Eu vand ... dar nu prea se vinde :lol: .... pentru ca sunt ca ala de vrea sa castige la Loto, dar nu joaca decat pe 29 Februarie ...)

Asadar ultimul venit in familia 36.000 BpH eset un ...

Technos Automatic Kaiser *** HI-36000

... dar sa o luam usor si sa facem putina istori(sir)e! :)

In linia Kaiser cei de la Technos au lansat mai multe modele, Kaiser I 1 star, Kaiser II 1 star, Kaiser 3 stars, Signal, Imperial, Tigon - o nebunie de cadran https://www.catawiki.com/l/14657889-tec ... -1970-1979 , si - ceea ce ma intereseaza pe mine de la Technos, ceasuri cu mecanisme 36K (am avut si altele, "obisnuite", dar nu le-am pastrat in colectie).
Cele mai intalnite sunt cele din linia Hibeatron, probabil ca acest model - Technos Automatic Hibeatron 3 Stars (ETA 2734) este primul model la 36K scos pe piata de cei de la Technos. Desi nu stiu sa "traduc" numerele seriale de la Technos in ani de fabricatie, faptul ca foloseste un mecanism mai vechi - ETA 2734 - si ca pe cadran nu apare inscriptia 36000 ma duce cu gandul la acest fapt.

Imagine

Apoi cred ca au inventat denumirea "Hibeatron" si au lansat linia respectiva, in doua variante de carcasa, cu coronita la ora 3 si cu coronita la ora 4 (carcase de otel sau GP), si mecanism AS 1920 Chronospeed.
Imagine
Imagine

In aceeasi linie, mult mai rara este varianta echipata cu ETA 2832.
Imagine

Apoi am descoperit Technos Impala HI-36000, pe carcasa caruia scrie ... tranzitia - adica 2734-2826.
Desi am demontat ceasul si am vazut cadranul in toata splendoarea lui (si geamul de cristal semnat "T"), am crezut ca inscriptia "HI-" este de fapt un "HF" (High Frequency") intalnita la multe branduri care au folosit mecanisme 36k (GP, de exemplu) [Mido a folosit HB].
Imagine

Abia dupa ce am cumparat acest Technos Automatic Kaiser 3 Stars HI-36000 (ETA 2734-2826) am constatat ca inscriptia este "HI" si nu "HF", care, cel mai probabil, vine de la "Hibeatron" . Mai jos ceasul cumparat de curand de mine (in drum spre destinatia de tranzit, din USA :D ).

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

... si ultimul pe lista, care asteapta sa fie cumparat, este probabil ultimul ceas 36K lansat de cei de la Technos,
Technos Automatic Kaiser II Hibeatron 36000 (ETA 2832)
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 09:54 
Neconectat

Multumim Adrian, foarte interesant! :)
Mai vrem!!!!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 348 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Ora este UTC + 1 [ DST ]