Căutarea a găsit 14 rezultate
- 31 Oct 2017, 15:28
- Forum: Poze, Cataloage, Clipuri - Pictures, Catalogues, Videos
- Subiect: luate astazi din `oser` Cluj
- Răspunsuri: 4
- Vizualizări: 5149
Re: luate astazi din `oser` Cluj
Servus Nici eu nu sunt un foarte bun cunoscator, dar ca impatimit de Atlantic nu am putut sa nu-l remarc. Si Poljotul acela fara data imi place cum arata. Totusi presupun ca va trebui sa mai investiti in ele daca doriti sa aveti niste ceasuri care sa functioneze cat de cat bine (curatat, reglat si p...
- 25 Apr 2017, 01:35
- Forum: Poze, Cataloage, Clipuri - Pictures, Catalogues, Videos
- Subiect: Ultima achizitie
- Răspunsuri: 13795
- Vizualizări: 4662863
Re: Ultima achizitie
Seiko
Nu e ceva deosebit...
Dar mie mi-a placut modelul asta..


Nu e ceva deosebit...
Dar mie mi-a placut modelul asta..


- 10 Feb 2017, 16:33
- Forum: Discutii , Discussions
- Subiect: Cum functioneaza un ceas - link - pt. incepatori si nu numai
- Răspunsuri: 1
- Vizualizări: 2553
Cum functioneaza un ceas - link - pt. incepatori si nu numai
Salutare, Nu stiu daca e neaparat topicul potrivit, acesta mi s-a parut cel mai apropiat, daca am gresit rog un moderator sa corecteze. Deci cautand pe net diverse informatii am dat peste acest site cu animatie 3D despre cum functioneaza un ceas mecanic: https://animagraffs.com/mechanical-watch/ Mie...
- 08 Noi 2016, 02:08
- Forum: Ceasuri Swiss Made
- Subiect: Atlantic
- Răspunsuri: 5
- Vizualizări: 3959
Atlantic
Servus, Atlantic.. Poate nu cel mai performant, nu cel mai valoros, nu cel mai frumos, dar pt. mine e ceva special. Ceva unic, ceva ce imi aduce aminte de copilarie cand bunicul meu ma invata cum sa citesc ora, cand noaptea stralucea ca o constelatie, ceasul care mi-a insotit apoi examenele in liceu...
- 17 Oct 2016, 12:28
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Ha.. Ingersoll ?
- Răspunsuri: 9
- Vizualizări: 6056
Re: Ha.. Ingersoll ?
Tot sunt un pic confuz..
Daca firma la inceput a fost americana apoi au preluat-o chinezii..
De ce apare si pe ecran si pe mecanism "Swiss", "Swiss made"...
Oricum de modelul asta nu gasesc nimic pe google..
O fi din anii 80? 90?
Daca firma la inceput a fost americana apoi au preluat-o chinezii..
De ce apare si pe ecran si pe mecanism "Swiss", "Swiss made"...
Oricum de modelul asta nu gasesc nimic pe google..
O fi din anii 80? 90?
- 16 Oct 2016, 18:48
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Ha.. Ingersoll ?
- Răspunsuri: 9
- Vizualizări: 6056
Re: Ha.. Ingersoll ?
Multumesc mult de tot pt. ajutor.
- 16 Oct 2016, 17:59
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Ha.. Ingersoll ?
- Răspunsuri: 9
- Vizualizări: 6056
Re: Ha.. Ingersoll ?
Vad doar
"CAL 1213"
"SWISS"
si langa balans o stea cu 6 colturi cu KI scris inauntru?
Din pacate asta e cea mai buna poza ce am reusit sa o fac:

"CAL 1213"
"SWISS"
si langa balans o stea cu 6 colturi cu KI scris inauntru?
Din pacate asta e cea mai buna poza ce am reusit sa o fac:

- 16 Oct 2016, 17:20
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Ha.. Ingersoll ?
- Răspunsuri: 9
- Vizualizări: 6056
Re: Ha.. Ingersoll ?
Ce mi se pare ciudat e ca nu reusesc (eu) sa vad ceva rubine ...
- 16 Oct 2016, 17:04
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Ha.. Ingersoll ?
- Răspunsuri: 9
- Vizualizări: 6056
Ha.. Ingersoll ?
Salutare tuturor. Prima data imi cer scuze de calitatea pozelor. Apoi. povestea... Care suna cam asa.. de cand sunt membru pe ceasornicar.ro am citit in fiecare zi cate un pic. Dar dupa cum se vede.. n-am citit destul. :P Fiindca am gasit un "Ingersoll" la piata de vechituri. Nestiind dina...
- 16 Oct 2016, 16:07
- Forum: Poze, Cataloage, Clipuri - Pictures, Catalogues, Videos
- Subiect: Ce purtati astazi ?
- Răspunsuri: 16347
- Vizualizări: 5320224
- 18 Sep 2016, 00:57
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
- Răspunsuri: 8
- Vizualizări: 5924
Re: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
Servus din nou. Pai.. cum sa zic pe romaneste :) Evrika! Chiar si pt. ochiul meu de amator/incepator.. Asemanarea e de 100% Deci raspuns final : AS1702 (ori 1703, ori 1813) Example, year: signature; shock device ca. 1960: Arsenal, Swiss, 17 Jewels; Incabloc (AS 1703) http://i1218.photobucket.com/alb...
- 17 Sep 2016, 12:54
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
- Răspunsuri: 8
- Vizualizări: 5924
Re: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
Eu nu am considerat raspunsul dlui. Alex ca ceva negativ (am luat raspunsul dansului ca o metafora si am inteles ca nu e un mecanism asemanator),
Va rog mult haideti sa pastram discutia la un nivel colegial.
multumesc
Va rog mult haideti sa pastram discutia la un nivel colegial.
multumesc
- 17 Sep 2016, 01:20
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
- Răspunsuri: 8
- Vizualizări: 5924
Re: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
Tot citind pe forum si cautand pe net am ajuns si pe ranfft.de
Mi se pare mie sau mecanismul seamana mult cu ETA 1170...1173 ??

Cum ziceam as aprecia si pareri despre cum vi se pare ceasul in general..
multumesc.
Mi se pare mie sau mecanismul seamana mult cu ETA 1170...1173 ??

Cum ziceam as aprecia si pareri despre cum vi se pare ceasul in general..
multumesc.
- 16 Sep 2016, 15:01
- Forum: Identificari Ceasuri
- Subiect: Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
- Răspunsuri: 8
- Vizualizări: 5924
Rugaminte ajutor identificare mecanism ceas "Ona Saez"
Servus si bine v-am gasit. Nu stiam de forumul acesta, l-am gasit intamplator cautand informatii despre primul meu ceas si de 5 zile citesc incontinuu. Acum pe scurt, v-as solicita ajutorul in identificarea mecanismului ceasului de mai jos, pe care l-am cumparat din piata de vechituri din Cluj, mi-a...
