ceasornicar.ro 2014

Pareri despre pagina web: http://www.ceasornicar.ro
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de gherghin nicolae »

Nu stiu . Dana stie . Dana , sotia sau prietena lui Alex . I-am dat cardul si l-a copiat . Tot ea a postat si anul trecut filmarea/filmarile .
Cred ca pe youTube .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de ate14 »

De data asta Tavi este raspunzator, asa ca o sa vorbesc eu cu el sa vad daca a reusit ceva.
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Avatar utilizator
timetwister
Mesaje: 531
Membru din: 08 Feb 2014, 18:01

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de timetwister »

Eu nu am prea multe poze dar inainte sa postez vreuna, care este rezolutia "forum friendly" ca sa nu stricam armonia in pagina..
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de Zar »

1024x768 - maxim permis de Regulament.
AR1070-56E
Avatar utilizator
costin_barzon
Mesaje: 170
Membru din: 08 Feb 2009, 15:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de costin_barzon »

Am pus pe transfer.ro cat am filmat eu.
https://d.transfer.ro/transfer_ro-12mar-97f7cdef97d.zip
Cateva precizari:
- Imi cer scuze fata de Miron, dar mi s-a terminat cardul inainte de sfarsitul prezentarii. Nu am apucat sa filmez decat 20 minute din prezentarea sa.
- Am filmat cu un aparat foto - filmele sunt in bucati de aproximativ 22 minute.
- Filmele au fost convertite la mp4 si comprimate de la 16Gb la 1.3 Gb
- Aparatul l-am tinut in mana ... asa ca s-a cam miscat postamentul.
Inca o data felicitari pt idei si pt munca depusa de Adrian si Miron.
Imi plac ceasurile :D
MironP
Mesaje: 408
Membru din: 15 Oct 2007, 22:16
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de MironP »

Nu trebuie sa iti ceri scuze, Costin.
Descarcarea aparatului a fost independenta de vointa ta.
Oricum, 20 de minute au fost suficiente sa ma distrez bine la felul cum gesticulez.... :)

Detalii despre prezentare impreuna cu link-uri catre sectiunile la care am incercat o prezentare si traducere o sa dau aici dupa ce voi posta fotografia de grup.
Avatar utilizator
t_A_v007
Mesaje: 351
Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Localitate: Craiova, Dolj
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de t_A_v007 »

Salutare!

Imi cer scuze ca nu am avut timp sa fac filmuletele, trebuie impartite pe sectiuni cum am facut si acum doi ani si urcate pe youtube. O sa fac asta in week-end.
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
MironP
Mesaje: 408
Membru din: 15 Oct 2007, 22:16
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de MironP »

Pentru inceput o sa postez fotografiile originale.

Imagine

Imagine

Si acum modificarea pe care am facut-o eu. Cam din topor, dar sper sa se inteleaga ideea.

Imagine

O sa va scriu cate ceva despre pseudoprezentarea pe care am facut-o la intalnirea 2014 a membrilor forumului ceasornicar.ro.

Ambitionat de lipsa de initiativa a participantilor privind prezentarile anuntate am inceput sa ma gandesc la ce as putea sa prezint.
Singura legatura pe care am avut-o vreodata cu un producator de ceasuri a fost cea cu casa Habring. O sa va povestesc si cu imprejurare.
De asemenea trebuie sa recunosc creditul lui Bonheur care a postat in topicul creat de el niste fotografii a lui Richard Habring. Care modifica niste mecanisme Unitas daca nu ma insel, astfel incat sa primeasca o cusca Tourbillon perfect functionala. Asa ca trebuie sa scriu aici ca topicul lui Bonheur chiar se citeste, desi el nu crede asta.
Legatura cu Habring am luat-o in 2012, in perioada in care incercam sa resuscitez un ceas Doxa. Am cumparat acest ceas dupa niste fotografii neclare, insa sperand ca este echipat cu un calibru rar: Chezard 116.
Ceasul a ajuns cu cadranul distrus. Zgariat intentionat si corodat. De asemenea balansul abia se misca. Cred ca nu fusese curatat si lubrefiat niciodata. Modulul jumping second era afectat. Un ceasornicar rau intentionat sau fostul proprietar indoise axul modulului, astfel incat sa nu mai functioneze. Crezand probabil ca din cauza aceasta mecanismul nu se misca mai deloc.
Banuiam ca este un calibru rar, dar cautand cadran si piese am aflat ca este foarte rar.
Stiam ca Grig are un exemplar asa ca l-am intrebat daca nu stie pe undeva un ceas donor. Nu stia nimic de genul acesta.
L-am intrebat si pe Lucian Marcu daca are cunostinta de un mecanism sau un ceas donor si mi-a raspuns sec: Intreaba-i pe cei de la Chezard. Ei folosesc un lot de mecanisme Chezard 115/116.
Pentru cine nu stie nimic despre aceste mecanisme incerc sa explic pe scurt.
La sfarsitul anilor 50 Doxa a echipat niste ceasuri cu un mecanism care se remarca prin bataia secundarului sacadata, in ritmul unei secunde.
Au fost considerate ceasuri scumpe, toate fiind livrate in carcasa otel.
Pe vremea aceea, era ceva neobisnuit, miscarea secundarului unui ceas fiind oarecum liniara, in ritmul batailor balansului.
Au fost denumite “doctor watch” sau “jumping second” sau “dead beat”.
Modulul jumping second este o complicatie dupa parerea mea care face ca la 6 batai ale balansului la mecanismul cu 21600 batai pe ora (sau la 8 batai ale balansului la mecanismul cu 28800 batai pe ora) sa se elibereze secundarul care face un avans de fix o secunda pe cadran. Energia eliberata de balans in aceste 6 batai este inmagazinata intr-un arc, care se destinde miscand un soi de furca. Aceasta furca face ca o roata dintata fixata pe axul secundarului sa avanseze sacadat in ritmul unei secunde.
Deci, m-am gandit la Habring, sperand ca sa imi trimita ceva particular despre productia lor de ceasuri care sa prezint la intalnire.
Am aflat dupa ce am venit de la intalnire ca exista cel putin un ceas Habring in Romania. Daca stiam inainte faceam tot ce pot sa il imprumut si sa il prezint. Am prezentat ceasul meu Doxa jumping second in lipsa unei piese Habring.
Maine seara o va scriu despre Habring.
MironP
Mesaje: 408
Membru din: 15 Oct 2007, 22:16
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de MironP »

Desi sunt sigur ca nu se poate “drege busuiocul” cu privire la ceea ce afirmi, scri sau vorbesti doresc sa fac niste precizari.
Privind inceputul pseudoprezentarii mele mi-am dat seama ca tot povesteam despre “jumping hour”. Pana m-au atentionat colegii prezenti. Desigur era vorba despre “jumping second”.
De asemenea am vorbit despre firma “obscura” Habring. Nu este nicidecum obscura. Mai degraba putin cunoscuta pe plan mondial si foarte putin cunoscuta la noi.
Nu in ultimul rand doresc sa mai semnalez o gresala. Lucian Marcu nu mi-a scris sa iau legatura cu Chezard. Mi-a scris sa iau legatura cu Habring (care foloseau stocuri de mecanisme Chezard).
Oricum si cuvantul “sec” a fost prost ales. Ma gandeam la ceva concis, foarte simplu cand am scris ca am primit de la el un raspuns “sec”.(Cu oarecare ciuda ca nu ma gandisem singur la legatura dintre Habring si Chezard). Legatura mea cu Lucian Marcu nu se poate numi seaca sau lipsita de substanta. La fel si postarile lui pe acest forum legate de ceasuri nu se pot numi asa.
In curand voi posta si ce este legat direct de Habring.
MironP
Mesaje: 408
Membru din: 15 Oct 2007, 22:16
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de MironP »

In 2012 am cumparat de la firma Habring un set de aratatoare si un cadran, precum si alte 3 piese care erau indoite sau rupte la ceasul meu.
M-am considerat norocos sa gasesc aceste piese.
Acum vreo 3 saptamani am luat legatura cu doamna Maria Habring cu intentia de a prezenta la intalnirea anuala niste opinii, schite sau fotografii inedite, care nu sunt prezente pe site-ul Habring.
A trecut ceva timp fara raspuns. Si cand am primit raspuns, mi s-au trimis link-uri catre pasaje de pe site. Si fotografii care le gaseam tot acolo.
M-am apucat asadar extrem de tarziu sa traduc cate ceva din aceste documente. Am tradus cateva pasaje dar nu o sa le prezint aici deoarece nu consider ca am facut o traducere reusita. Totusi, aceste documente le voi trimite pe mail celor interesati. Numai sa imi trimiteti adresele de mail prin mesaj privat.

In anul 2012 brandul austriac Habring a fost votat in top 10 la cele 7 sectiuni la Marele Premiu de Horologerie de la Geneva. Grand Prix d'Horlogerie de Genève (GPHG).
Si a castigat cu al sau ceas "Habring² – Doppel 2.0" la categoria ceasuri Sport.
Detalii si fotografii despre eveniment si ceas gasiti aici:

http://www.habring2.com/images/stories/ ... 013_en.pdf

http://www.habring2.com/en/archive/doppel-20

http://www.gphg.org/horlogerie/en/prize ... 0-habring2

http://www.thewatches.tv/en/showtime/sp ... oppel-2-0/
(Mi-a placut ce a spus Maria Habring: Austria este din nou pe harta orologeriei mondiale).

Si desigur prin mail documentele primite de la ei si documentele traduse care contin si imagini.

In anul 2013, tocmai pentru a confirma ca premiul din anul anterior nu a fost o intamplare, micul brand austriac (format din Maria si Richard Habring si 4 angajati) a castigat marele premiu la categoria “small hands” cu ceasul “Jumping second Pilot”.
Citez din comunicatul de presa:

Sloganul de publicitate al unui producător de ceas renăscut în Glashütte (Saxonia) publicat în 1994 a fost pur şi simplu: "Elveţia face cele mai bune ceasuri din lume, şi face acest lucru si Germania!''.
Mai puţin de 20 de ani mai târziu juriu internaţional de experţi la Grand Prix d'Horlogerie de Genève (GPHG) a confirmat pentru a doua oară ca un brand ceas austriac este, de asemenea, una dintre cele mai bune din lume.

Detalii si imagini gasiti aici:

http://www.habring2.com/images/stories/ ... 013_en.pdf

http://www.gphg.org/watches/en/content/ ... cond-pilot

http://www.youtube.com/watch?v=eC4MGT13K4Y

Va mai scriu si deseara despre munca celor de la Habring.
Sper ca macar v-am zgandarit interesul fata de aceasta ei.
MironP
Mesaje: 408
Membru din: 15 Oct 2007, 22:16
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de MironP »

Prezentarea firmei Habring de pe site-ul propriu afiseaza o imagine idilica in mijlocul zonei Carinthia, Austria. Mandri de valorile austriece, publica alaturi de descrierile ceasurilor lor, trimiteri catre colaboratorii care ii ajuta sa creeze propriile ceasuri (Hirsh-producatori de curele de ceasuri, Cador-producatori de cadrane din Germania)
http://www.habring2.com/images/stories/ ... 013_en.pdf
si trimiteri la brandurile pur austriece (producatori de vinuri si altii)
http://www.habring2.com/images/stories/ ... zin_en.pdf

Printre valorile originale Habring se numara mecanismele jumping second prezentate aici:
http://www.habring2.com/en/values/jumping-second
Patentul Habring privind actionarea cronografului (pornire, stop si reset) prin coroana remontorului. COS sau Crown Operation System prezentata aici:
http://www.habring2.com/en/values/cos
Gravarea originala provenita din indelunga istorie a gravarii armelor in zona Carinthia:
http://www.habring2.com/en/values/engravings

Prezentarea ceasurilor aflate actualmente in productie si o istorie a orologeriei austriece gasiti aici:
http://www.habring2.com/images/stories/ ... glisch.pdf

Va prezint niste schite patent Habring.

Jumping second:

Imagine

COS

Imagine

Si partea de armare automata si complicatia Foudroyante (http://www.habring2.com/en/collection/foudroyante-2010

Imagine

Imagine


Doresc sa precizez ca toate link-urile si fotografiile sunt postate cu acordul Mariei Habring.

De asemenea Maria Habring ne sta personal la dispozitie prin intermediul meu cu orice lamurire sau raspuns la intrebari postate aici pe forum.

In speranta ca nu v-am plictisit cu atatea trimiteri va doresc un sfarsit de saptamana placut.

Miron
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de xxxbanxxx »

Cred ca trebuie spus ca dl. Habring a fost angajat al IWC si marele lui merit este transformarea unui 7750 in crono rattapante astfel incat mecanismul baza sa nu fie exagerat de mare. Patentul a apartinut o perioada de IWC apoi la expirarea lui dl Habring a plecat de la IWC si si-a facut firma de ceasuri. Desigur, primele modele au avut ca mecanism dopplechronograf dezvoltat p[e cand lucra la IWC.
Am dat si eu de acest nume pe cand cautam informatii despre un iwc dopplechronograf pe care voiam sa il cumpar.
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de bonheur »

Multumesc betykalman pentru informatiile impartasite. Intr-adevar, am postat si eu cate ceva de la R.H. - l-am gasit in urma unei cautari random de watchmakeri independenti, asa i-am gasit si pe Voutilainen, Speake Marin si altii.

Daca ajunge vreun ceas cu tourbillon de la RH, neaparat faci review :D . Daca nu, e ok si orice altceva de la el, fiind foarte mic...nu gasesti peste tot asa ceva.

P.S.: Poate ar trebui un topic separat despre Habring.

Si ca sugestie, mai puneti poze de la intalnire si daca se poate si cu o mica mentiune pentru cine-i cine, pe multi nu ii cunosc. :)
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de Claudiu »

Din punctul meu de vedere a fost una din cele mai placute intalniri de pana acum.
Prezentarile lui Adrian si "betty" -nu cea urata :lol: -au fost foarte bune si interesante,atmosfera prietenoasa si linistita,locatia superba,ping-pong-ul la nivel inalt :lol: ,una peste alta foarte frumos.
Sper ca Tavi va reusi sa puna filmarile.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
ora
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mar 2014, 14:15
Contact:

Re: ceasornicar.ro 2014

Mesaj de ora »

O initiativa frumoasa, la "fix" :) pentru care meritati felicitari.
Scrie răspuns