Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 15 Mai 2024, 03:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cursuri de ceasornicarie - Arad
MesajScris: 03 Ian 2013, 21:33 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
De unde sa incep???

Astazi am fost la Arad, unde cu bunavointa lui Claudiu Burlan, am fost primit in atelierul lui (pe peretele din fata caruia stau diplomele dobandite si portretul tatalui sau) pentru o privire in interiorul unui ceas, asa cum nu am putut avea pana acum si nici nu am putut spera.

Sa incep cu inceputul:

La ora 11 m-a sunat pentru ca nu ajungeam, si ii spusesem ca voi fi acolo de dimineata. Am ajuns exact cand ma suna, dar pentru el de dimineata inseamna de dimineata, nu de la 11. :) M-a asezat jos, la o masa pregatita si ordonata. Ma astepta un Pobeda si surubelnite, uleiuri, periute, lupe... Tot ce era necesar. Pentru inceput mi-au fost prezentat instrumentarul, am verificat surubelnitele si am inceput! :)

Imagine

Am indepartat capacul si am stat fata in fata cu provocarea de astazi. Emotiile erau mari si imi era teama ca voi gresi si ca nu voi putea sa ma ridic la nivelul asteparilor lui Claudiu. Acum, de acasa, imi dau seama ca asteparile nu erau ale lui Claudiu, ci ale mele. Ce astepari ar putea avea Claudiu de la un amator? Asteptari de calitate sau de rapiditate? Nu! Poate doar sa vada dorinta mea si seriozitatea mea.
Am asezat mecanizmul pe suportul potrivit si au inceput sute de intrebari in capul meu: de unde sa incep? cum sa nu il stric? ce sa nu rup? pe ce sa apas?

Imagine

Claudiu mi-a spus sa gandesc si mi-a dat indicii, lasandu-ma sa gandesc singur. Am luat surubelnitele potrivite, pensetele potrivite si pas cu pas am eliberat tensiune din arc, am indepartat o piesa, apoi alta, apoi alta, incercand mereu sa fac poze pentru a-mi aminti ce etape am realizat.

Imagine

Imagine

Imagine

Cu fiecare piesa ce o indepartam tot mai putin credeam ca acel ceas va mai putea fi pus la loc. La final aveam o gramada de piese, un vas cu bezina, periute si atat. Ce sa fac cu ele? Ei bine eu cu ele nu aveam ce face, dar mai aveam ceva, il aveam pe Claudiu langa mine. :) Ah, si... facea toate astea in timp ce se ocupa de zecile de clienti cu schimbari de baterii, scurtat de bratari si te miri ce alte probleme. Intre timp un 7750 era la servisat, cateva ceasuri pe winder, si e doar inceputul anului, o perioada "mai libera".

Imagine

Si, acum sa le punem la loc! Poate dupa ce gasesc surubelul ce mi-a cazut pe jos! Claudiu, din nou, cu o incredibila rabdare, mi-a spus ca este o metoda si pentru a gasi surubul si ca e mai complicat cand piesa pe care o scapi pe jos e de la un AP. :) Asa ca am gasit surubul, si am inceput sa le asez la loc, incet, incet, gandind si invatand sa gandesc fiecare etapa.

Imagine

Intre timp, diferitele tipuri de uleiuri, pentru diferitele frictiuni din ceas... 6 dinti, inca 6 dinti... inca 6, roti, rubine, parghii... Ulei fin sau ulei.. Oare cat castiga un ceasornicar? Habar nu am dar e muuuult prea putin!

Si... am ajuns la final! Dar... sa ii verificam precizia!

Imagine

Un nou cristal si... 5 ore mai tarziu, cu o privire pierduta, fara sa mai am legatura cu realitatea, transpirat si obosit cum nu am fost de mult, m-am ridicat de pe scaun, mandru de mine, ca si cum eu am facut acest ceas. :) Cel mai frumos ceas, Pobeda! Victorie!

Maine, un automatic, ETA, cu data si secundar central. :)

Multumesc Claudiu! A fost extraordinar!

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2013, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Geniala idee, felicitari pentru ucenic si respect pentru Meister!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2013, 22:03 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Extraordinar Bogdan și grozav gest din partea lui Claudiu, care a binevoit să-și pună la bătaie timpul și cunoștințele pro bono. Felicitări!

Cred totuși că nițel din precizia necesară în fiecare zi de lucru ca stomatolog a ajutat și la mânuirea mai atentă a măruntaielor ceasului. Foarte probabil unul ca mine, învățat doar să apese pe niște taste și să mâzgălească hârtii cu corecturi nu isprăvea nici într-o săptămână cu acel Pobeda.

Abia aștept episodul doi, cel elvețian.

(Sunt puțin frustrat că între Timișoara și Arad sunt atât de puțini km, plus o autostradă, pe când de la București...)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2013, 22:31 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Frumoasa revenirea pe forum domnule Bogdan - felicitari pentru indemanare si rabdare! De asemenea felicitari si domnului Claudiu, tot pentru indemanare si rabdare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 11:08 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
interesanta experienta !
felicitari lui Claudiu pentru initiativa si rabdare !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Foarte interesant. Felicitari!
Ar merge chiar si un mic filmulet.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2013, 17:57 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
M-am intors, dupa a doua zi. Dupa ce ma odihnesc putin (mai pe seara sau maine, cel tarziu) voi posta cateva poze de astazi. :)

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2013, 11:54 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Cateva poze din ziua a doua:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

A mai trecut o zi, si un ETA 2824, automatic, cu data si secundar central cu hack. Putin diferit de cel la la Pobeda, :) dar cu acelasi scop, si aceasi conceptie, logica. La urma urmei servesc acelasi scop, fie ca este un Pobeda sau un Patek - sunt piese mecanice ce indica trecerea timpului, masurandu-l in unitati stabilite de om. Si, fie ca e Pobeda sau Patek, curatarea se face la fel, serviceul de face la fel, ungerea se face corect, verificarea se face corect.

Claudiu mi-a spus sa il desfac si sa il manevrez ca si cum ar fi al meu. In afara arcului de la hack pe care l-am indoit cred ca am reusit sa fac asta. Acesta este un lucru ce ar trebui facut de toti cei ce ofera servicii, sa le ofere ca si cum lor le-ar oferi acele servicii, si sa nu conteze ca este un Pobeda sau un Patek.

Ziua a doua a fost mai usoara, stiam cum se tine o surubelnita in mana, cat de tare sa strang o penseta, de unde sa prind o piesa, cum sa o manevrez... Nu am invatat sa servisez singur un ETA, (nici sa il desfac in 5 minute cum il desface Claudiu) nici macar un Pobeda, dar am o viziune muuult mai buna decat aveam asupra a ceea ce inseamna un ceas, un mecansm, un service si un ceasornicar.

Multumesc Clauudiu!

PS - Sper ca am fost un ucenic bun! ;)

Weekend placut tuturor!

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2013, 12:01 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
felicitari pentru experienta !
99 % dintre membrii forumului ar vrea (cred) sa treaca prin asta !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2013, 13:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Felicitari, urmatorul...un cronograf? ;)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2013, 23:20 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Da, un cronograf nu ar fi rau! :)

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2013, 12:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Mie mi-a facut o reala placere sa-l am pe Bogdan ca "invatacel",pentru ca a fost foarte dornic sa faca acest lucru si foarte determinat.
Cand am terminat acel Pobeda oboseala se citea pe chipul lui,si nici nu ma mir.
Imaginati-va ca in decurs de cateva ore a trebuit sa inmagazineze si sa proceseze o multime de informatii si detalii,si in combinate cu dorinta de a nu gresi au facut ca oboseala sa apara destul de repede,cu atat mai mult ca acel Pobeda a fost curatat in stilul clasic-cu peria,benzina si betigasul-deci nu l-am "iertat"deloc!Meseria pe care o practica cred ca i-a fost de ajutor intr-o oarecare masura,fiind totusi invatat cu lucrari destul de migaloase,deasemenea puterea de concentrare este ceva obisnuit si pentru el.
Dar a facut fata cu brio si sper s-a distrat si totodata a si plecat cu ceva interesant de la atelier.Sunt convins ca acesta experienta i-a schimbat ideea despre ceasornicari si ceasornicarie in general.
Repet,pentru mine a fost o placere sa-i arat lui Bogdan tainele unui mecanism de ceas.
Sper ca nu am fost un "profesor"prost si ca informatiile pe care le-am dat i-au fost de folos iar experienta a fst si pentru el placuta asa cum a fost si pentru mine. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2013, 16:17 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2012, 22:13
Mesaje: 46
Localitate: Iasi
Felicitari maestrului ! Si toata invidia mea sincera si felicitari "ucenicului"!
PS: sa stau la coada, poate mai primiti un biet invatacel de departe de Arad ? :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2013, 20:12 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Eu sunt intotdeauna deschis .......

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2013, 21:36 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Felicitari si pentru Profesor si pentru Elev!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România