Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 21:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Doriti o sectiune pt diver'e?
Da 53%  53%  [ 31 ]
Nu 12%  12%  [ 7 ]
Doar pentru divere Nu. Da, pentru Outdoor/Expedition/Sport/Travel 27%  27%  [ 16 ]
Nu ma intereseaza 8%  8%  [ 5 ]
Voturi totale : 59
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 19:06 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2008, 09:14
Mesaje: 153
, si toti ceilalti, dupa cum ii spuneam si lui Gilu in particular, ideea de a decide infiintarea acestei rubrici (diver) prin intermediul unui poll nu a fost inspirata. De ce spun asta? Cum poti sa decizi printr-un vot al majoritatii infiintarea unei sectiuni de nisa? Este un nonsens...nisa inseamna un segment specializat, ca interes, preocupari si perspectiva asupra unui subiect. Evident, fiind o nisa, va interesa un anumit procent din populatia unui forum sau grup de orice fel. Celorlalti le va fi indiferent, ei neintelegand sau dezaproband, in cazuri extreme, interesul acelui grup.
E o chestiune de perspectiva diferita. Pe unii forumisti, majoritatea in cazul ceasornicar.ro, observ eu, ii pasioneaza orologeria in stare pura daca vreti, apreciind un mecanism fin, frumos, rar, intr-o carcasa pe masura, preferabil cu valoare istorica, conferindu-i ceasului, ca obiect, valente de obiect de arta, si pe buna dreptate, in cele mai multe cazuri. Este si cazul, zic eu, si daca gresesc sau simplific cer iertare, moderatorilor acestui forum. Aceasta e tipologia colectionarului "fin".
Insa exista si alte abordari ale acestei pasiuni, ceasul, si alte motivatii care ii mana pe pasionati, total diferite de cele descrise mai sus.
Daca veti intra vreodata pe un mare forum din afara, watchuseek.com, si sunt sigur ca multi o faceti deja, v-as ruga. cand aveti o ora disponibila sa frunzariti prin toate sectiunile respectivului forum, si sa cititi cateva din post-urile mai semnificative. Ce cred eu ca veti observa este exact ce am descris mai sus: O abordare radical diferita a temei "ceasul", in functie de sectiunea pe care o cititi. Veti vedea ca exista un forum cu ceasuri de piloti, unde se discuta la infinit care e cel mai apreciat B-uhr....apoi veti trece prin forumul de Digital watches (atentie!), unde veti observa colectionari obsesivi cu zeci de ceasuri G-shock si nimic altceva, obsedati de editii limitate si aparitii ale acestora in filme.
Si evident, veti ajunge si la sectiune Divers (:-)) unde discutiile se invart in jurul acetor ceasuri cu specializare subacvatica. Insa, vreau sa va subliniez un lucru. Forumistii de pe sectiunea Divers NU privesc ceasul de scufundari ca pe un obiect utilitar! Majoritatea NU fac scufundari, nu traiesc pe coasta iar unii nici nu stiu sa inoate. Dar toti au multe ceasuri de diving, poate in exclusivitate. De ce? Pentru ca le plac!...Au o obsesie cu cristalele groase si bezelurile mari...cu curele de cauciuc sau de otel groase de 6 mm si indici cu luminozitate orbitoare...dezbat la nefarsit care e mai tare, Tuna sau Zilla iar pe unii nu ii intereseaza alte ceasuri....de ce? Pentru ca e pasiunea lor...iar aparteneta la acest grup hiperspecializat le ofera satisfactie si posiblitatea de a dezbate intr-un cerc restrans subiecte care ii intereseaza (poate) numai pe ei. Este cadoul facut de Watchuseek lor...la fel ca si celor din sectiunea "VIntage", sau "Digital"...sau "High End Quartz"....
Toate categorisirile, cu exceptia forumurilor de marci sunt fetisiste NU utilitare....de ce? Pt. ca pe putini ii intereseaza UTILITATEA unui ceas...pt asta exista telefon mobil :-). Daca vrei o abordare utilitara te duci pe forumul de scafandri profesionisti si discuti despre care care ceas rezista mai bine in marea Nordului.
Eu ma uit la prima pagina a forumului nostru si vad mai multe sectiuni: Vintage, Militare, Moderne, Fashion (! Fashion?), De buzunar....adica o abordare eclectica si de cele mai multe ori suprapusa ale acelorasi teme. Nu vad, in schimb, deloc o abordare utilitara....atunci, de ce cand se propune un forum de Divers striga la unison: NU!...le bagam pe toate la categoria "corecta": outdoor...de ce?!...sincer...care-i faza...outdoor si sportive? Nu ma intereseaza...zau...(desi am un G-shock, dar l-am luat pt. activitati fizice, nu imi place in mod deosebit, nu il discut)...Ma intereseaza ceasurile aviatice (din punct de vedere utilitar?! NU!!...si nici pe voi...sau sunt niscaiva maiori de cariera si piloti de vanatoare pe aici?) si diverele. Poate mai tarziu imi voi descoperi si alte pasiuni orologere. Dar, sincer, de ce sa imi discut Orientul Mako si ce diver mi-oi mai lua in forumul de montagnarzi? Sau in cel de ceasuri moderne? S-au terminat bitsii?...sau bytesii?....e greu sa dai un click in plus cand vrei sa vezi ce mai discuta tembelii din sectiunea Divers? Fragmentare a forumului? Diluare a continutului? De ce? E ok ca exista o rubrica de ceasuri "fashion" (si chiar e ok...bravo pasionatilor)...dar nu, nu, doamne fereste diluam forumul cu o sectiune divers?..una dintre cele mai legitime si apreciate categorii de ceasuri?
Pana la urma rezultatele pollului, in mod absolut asteptat, arata exact oportunitatea infiintarii acestei rubrici...din cateva zeci de membri activi, 12 si-au exprimat optiunea pt, asa ceva, adica, sa zicem 30% din forumisti au un interes pt. asa ceva si ar fi activi acolo....trebuie sa fie jumatate+1? De ce...e o democratie si votam un proiect de lege? E o lupta politica? Doar in cazul luptei politice este necesara obtinera majoritatii (si aproape intotdeauna in deterimentul minoritatii de orice fel). Nu...e un forum de ceasuri...e un hobby.
Multumesc pentru rabdare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 19:38 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Excelent ai sintetizat .Nici nu putea cineva scrie mai bine.Nota 10.Respect.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
gherghin nicolae scrie:
Excelent ai sintetizat .Nici nu putea cineva scrie mai bine.Nota 10.Respect.

Subscriu. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 22:20 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
:lol: :lol: :lol:
fantastic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 22:21 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2008, 09:14
Mesaje: 153
Wir müssen nicht Kontrolle verlieren! :twisted:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 23:04 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Soundastic scrie:
Wir müssen nicht Kontrolle verlieren! :twisted:


Si o traducere rugam pentru nevorbitorii de germana :) (nu ca nu as avea cine sa imi traduca, dar poate ca e mai corect pentru toti)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 23:16 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
iEdi scrie:
Soundastic scrie:
Wir müssen nicht Kontrolle verlieren! :twisted:


Si o traducere rugam pentru nevorbitorii de germana :) (nu ca nu as avea cine sa imi traduca, dar poate ca e mai corect pentru toti)
"Trebuie sa ne pastram calmul" :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 27 Apr 2009, 23:23 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Gilu scrie:
iEdi scrie:
Soundastic scrie:
Wir müssen nicht Kontrolle verlieren! :twisted:


Si o traducere rugam pentru nevorbitorii de germana :) (nu ca nu as avea cine sa imi traduca, dar poate ca e mai corect pentru toti)
"Trebuie sa ne pastram calmul" :lol:

Unde ai invatat germana? :(

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 00:19 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
priam scrie:
Unde ai invatat germana? :(
"Trebuie sa nu ne pierdem controlul", nu se potriveste cu contextul :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 15:54 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
multumim pt sugestie, e facut deja'.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 17:08 
zaytsuca scrie:
...schimbati denumirea din FASHION in OUTDOOR sa DIVER ca sa fie 14 useri fericiti.


Care 26 useri?


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 17:31 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Ar trebui totusi creata si o sectiune :Outdoor/Expedition/Sport/Diving/Travel pe langa cele existente,aici ar avea destul loc si cei pasionati de Diver-e...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 18:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Nu stiu de ce,dar vad ca pasionatii de ceasuri sunt tare "fixisti"! :mrgreen: Si nu prea sunt in stare sa discute normal,si sa accepte si punctul de vedere al celuilalt!
Pentru mine este debusolant!
dar...ma rog,poate eu sunt sucit si ceilalti nu! :mrgreen:
Stati calmi....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 18:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Comments??? :twisted:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sectiune diver
MesajScris: 28 Apr 2009, 18:49 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Tradu...sa stiu ma-i injurat sau m-ai laudat!!! :roll:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România