Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 07:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Mai 2009, 10:37 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Pe de-o parte e clar ca nu obtin nimic - ca nu cred ca e cineva asa de naiv sa dea click pe linkurile lor ... (ESENTIAL - daca totusi nu va puteti stapani OBLIGATORIU sa aveti firefox + adblock + noscript ... PLUS sa nu fie un cont cu drepturi de administrator - adica ori de sub Vista ori din XP cu DropMyRights).

Pe de alta parte nu e deloc accidental ca se intampla in weekend ... moderatorii mai au si ei (uneori) o viata :)

Dar ma cam uimeste ca nici pe PMWF, nici pe WUS nici pe TimeZone nu am vazut asa ceva, deci e posibil sa fie ceva ce nu facem noi la fel de eficient - oare verificarea user/bot la inregistrare ? verificarile de postari rapide cu acelasi continut ? ca de fapt aici ar trebui sa fie chiar mai usor de filtrat spam-ul, ca asta e un forum de limba romana si doar asta ar fi suficient ca sa filtreze de 100 de ori mai eficient ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2009, 12:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
Exita metode eficiente impotriva spamului. Asta inseamna modificarea interfetei de baza a phpBB-ului. Botii acestia lucreaza pe un sablon, dupa phpBB-ul original. Daca o persoana priceputa schimba ordinea in care apar campurile de inregistrare si butoanele, mai adauga un hack, ca de exemplu o intrebare simpla in limba romana, al carui raspuns trebuie sa fie tot in limba romana, botii si spamurile au sa dispara. :)

Singurele probleme sunt ca pentru a se implementa asa ceva, e nevoie de cineva foarte priceput, si de reinstalarea forumului. Ocazie cu care probabil ca s-ar remedia si cea mai mare parte a bug-urilor, aparute probabil in urma unei instalari nereusite complet.

Pana la o astfel de solutie, singurele masuri pe care le putem lua momentan sunt blocarea IP-urilor si a adreselor de mail de pe care aceste mesaje de spam vin. Doar ca asta inseamna ca mai intai botii respectivi sa posteze. :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2012, 10:33 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2012, 09:58
Mesaje: 172
Localitate: Constanta
Cred ca inlocuirea codului vizual cu o intrebare in romana gen "Care e al treilea cuvant din propozitie", "Care este cuvantul cu 7 litere din propozitie", etc sau o chestie din asta, chiar si cu rezultat fix si schimbat odata pe saptamana ar da rezultate bune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Ian 2013, 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2010, 15:32
Mesaje: 232
AdrianH scrie:
Cred ca inlocuirea codului vizual cu o intrebare in romana gen "Care e al treilea cuvant din propozitie", "Care este cuvantul cu 7 litere din propozitie", etc sau o chestie din asta, chiar si cu rezultat fix si schimbat odata pe saptamana ar da rezultate bune.


+1

Trebuie o întrebare, deoarece altfel o să fim sufocați de boti. În secțiunea Vânzări, sunt deja 3 posturi consecutive ale unor boti, și nu numai acolo ...

Se poate pune și o întrebare logică. Pe unele site-uri am văzut acest tip de calcul:

3+3-3= ?, sau oricum, ceva matematic ... mult mai simplu. Exemple se pot da mai multe ...

Toate bune !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mai 2013, 00:05 
Neconectat

Membru din: 15 Feb 2013, 10:15
Mesaje: 87
Localitate: Cluj
Gabi, se poate folosi si baza de date de la http://stopforumspam.com/ care ar trebui sa rezolve 90% din probleme.
Nu e foarte complicat de implementat, te pot ajuta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Aug 2013, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2013, 15:00
Mesaje: 62
Localitate: Cluj-Napoca
Chiar avem nevoie de o măsura anti-spam. Deja se acumulează foarte multe posturi de gen. Sunt programator, pot să ajut începând din 2 septembrie.

_________________
Nomos Glashutte Tangomat Ruthenium
Tavannes cronograf MAN-SSAU, Excelsior Park 19'''


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Aug 2013, 09:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Ok,vom incerca sa vedem ce se poate face!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Aug 2013, 01:06 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Mesaje: 396
Localitate: Craiova
Buna seara,

Sper sa nu deranjez, enumar si eu citeva metode simple de protectie antispam:
1. Metoda honey pot: consta in adaugarea unui cimp invisibil in forma. Serverul verifica daca respectivul cimp este populat sau nu. Daca contine o valoare, inseamna ca este spam.Se recomanda ca invizibilitatea sa fie adaugata prin css si nu prin declararea cimpului de tip hidden, intrucit robotii scaneaza mult mai greu fisierele css. Aste este cea mai simpla metoda si este transparenta pt utiluzatori.
2. Generarea dinamica a numelor cimpurilor. Un pic mai complexa decit prima.
3. Captcha, logic sau vizual
4. Metode javascript, de exemplu userul trebuie sa efectueze o operatie de tip slide,drag and drop pe o imagine
La nevoie, metodele se pot combina.

Numai bine,
Marius


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Aug 2013, 01:06 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Mesaje: 396
Localitate: Craiova
Buna seara,

Sper sa nu deranjez, enumar si eu citeva metode simple de protectie antispam:
1. Metoda honey pot: consta in adaugarea unui cimp invisibil in forma. Serverul verifica daca respectivul cimp este populat sau nu. Daca contine o valoare, inseamna ca este spam.Se recomanda ca invizibilitatea sa fie adaugata prin css si nu prin declararea cimpului de tip hidden, intrucit robotii scaneaza mult mai greu fisierele css. Aste este cea mai simpla metoda si este transparenta pt utiluzatori.
2. Generarea dinamica a numelor cimpurilor. Un pic mai complexa decit prima.
3. Captcha, logic sau vizual
4. Metode javascript, de exemplu userul trebuie sa efectueze o operatie de tip slide,drag and drop pe o imagine
La nevoie, metodele se pot combina.

Numai bine,
Marius


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Aug 2013, 11:23 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
1.Capcha - implementat
2. Camp custom - implementat
3. Validare user admin - este cea mai buna optiune, dar, din pacate, suntem putini - nu este fezabila pentru noi; validare adresa e-mail - blocheaza smtp-ul - nu este viabil pentru noi
4.Curatenie automata pentru useri cu posturi zero sau care fac parte din honeypot
5.Alte metode (aici am si eu secretele mele...)

ESTE UN FORUM EXTREM DE VIZIBIL - IMPLICIT ATRAGE UN NUMAR IMPRESIONANT DE VIZITATORI (bine sau rau intentionati)- utilizatorii mai vechi va pot confirma ce era acum 2-3 ani.

Datorita specificului sectiunii vanzari cat si a altor aspecte functionale specifice ceasornicar.ro codul phpbb este modificat destul de serios - este deja un fork -

Botii rar (sau deloc) mai fac spam la noi - am pastrat totusi o transparenta (lesne de inteles) in raport atat cu motoarele de cautare cat si cu anumite tipuri de boti ; in general avem "boti" umani ... ad labam: marea majoritate romanasi (sa nu creada ca nu ii cunosc... :lol: chiar daca unii ies prin .cn), ucrainieni destepti, rusi blazati; restul rataciti.
Scapa cam 1-2% (eu zic acceptabil) cu postari de mesaje; ii stergem/blocam cu ajutorul vostru (raporteaza postare)
Mai sunt si aspecte care implica si potentialul severului de hosting - trafic inclus , posibilitati smtp limitat , etc
Putem fi paranoici, dar, in acest caz, scade numarul de utilizatori noi inregistrati reali- exista atat o limita de disconfort cat si o limita a nivelului de intelegere (nu toata lumea lucreaza in domeniul IT, are un IQ ridicat, studii superioare, etc)
Chiar si asa am reclamatii de la useri care nu citesc regulamentul si nu posteaza macar un mesaj... intrand asfel la "pierderi colaterale"

Ramane intrebarea la care am incercat ani buni sa ii gasesc un raspuns logic: De ce sa fac SPAM?
Raspuns corect (din punctul de vedere a celui care il face): PENTRU CA POT!

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România