Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 07:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 328 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Dec 2007, 17:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Am facut acest nou topic ca sa postam ceasurile care au fost fabricate special pentru Romania (CFR, Societatea de Tramvaie Bucurest, Graniceri, Armata, etc) in ideea de a aduna la un loc franturi de istorie, care sa faca se se mai umfle si penele noastre de romani!
Fara discriminari!
Sunt bineveniti si maghiari, germanii, evreii, turci si alte nationalitati!!!
Deocamdata n-am pozele la mine dar vi le pun maine cel tarziu.
Sunteti invitatii mei pe site-ul lui Claudiu. M-am scos!
Propun ca pentru marcile cu adevarat importante si care s-au mai gasit pe aici (Omega, Longines, Zenth, Tellus, Cyma-Tavannes, Roskopf-nu radeti!, etc)sa facem cate un topic pentru fiecare marca ca sa avem o minima sistematizare care ne va ususra documentarea si schimburile de idei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Dec 2007, 21:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Sa incepem, ca vad ca nu se inghesuie nimeni!
Galaxy nu cred ca ai epuizat munitia?

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Dec 2007, 22:29 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Imi place Tavannes si Tellus!
De ce nu lamuriti problema ceasurilor "Romanesti"
Adica,sa nu uitam ca in perioada antebelica si interbelica,Romania era o tara cu un statut bine definit in Europa,cu o economie bine pusa la punct,cu o capitala numita "Micul Paris",cu o populatie eclectica si care a avut atentia lumii.
Deci nu ma mira deloc faptul ca armata sau CFR-ul au avut in dotare ceasuri de "marca".Nu mai vorbesc de aviatie,unde Zenith,Longines ,Cyma-Tavannes sau alte marci au dotat flota noastra.Marina deasemenea a avut obligatoriu in dotare Cronometre-nu stiu exact de care,cred ca Glasshute-dar erau obligatorii pe nave.
Haideti sa fim mandri,si in acelasi timp sa infieram un dictator care ne-a lasat in urma cu 100 de ani in Europa-o spun din experienta traita a acelor ani!M-am cam ambalat! :lol:
Am avut in Romania mestesugari care au lucrat cu Branduri mari,inclusiv in Arad,am avut mesteri,Fukerer pe nume, care au facut carcase de aur pentru Doxa,am avut mesteri care comandau ceasuri pentru magazinele lor proprii cu branduri serioase,pentru ca se cumparau!Romania era infloritoare,si asa era si piata ceasurilor. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Dec 2007, 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
???
Claudiu, asta am si spus, e drept cu cuvintele mele, si aici si pe topicul Zenith de buzunar!
Nu am nici o problema ca sunt roman, din contra, sunt doar trist ca am avut "nesansa" unui regim cretin care a redus la tacere orice voce car avea ceva de spus si o-a adus in prima limie pe cei mai incapabili "Yes-meni" semidocti si incompetenti, care au cret "omul nou" dupa chipul lor, rezultand analfabetii agresivi care-ti violeaza intimitatea cu manelele lor, cu badarania lor, cu "ne-regulule" lor.
Crezi ca din scarba si dispret adun ceasuri care au legatura cu Romania, sunt mandru de ele si le postez aici?
Na, ca m-am ambalat si eu!
Sa nu fie cu suparare, dar asta incerc sa fac, sa arat, cum am spus "ca Romania nu a fost ultima gaina a Europei", ca nu in ultimii ani s-au descoperit aici electricitatea, benzina, ceasurile, masinile, ultima moda din capitalele europene, ca leul era moneda forte in perioada interbelica, ca circulai la Viena si la Paris mai usor decat la Falticeni (scuze, l-am ales intamplator!)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 19:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Constantin 14,ceea ce am spus eu era o apreciere la ceea ce faci tu!!!
Nicidecum nu am vrut sa crezi ca nu apreciez ceea ce faci .
Din contra,am scris acele cuvinte ca sa mai citeasca si altii,sa aprecieze si ei Romania si Romanii sincer ,asa cum o faci tu prezentind acele ceasuri.Incerc, poate in zadar,sa sensibilizez "cititorii" sa fie mandri de romanismul nostru-dar nu acela manelist-ci acela pe care-l apreciezi tu prezentind frumusetile alea de ceasuri!! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 19:36 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Aualeu maica mea :lol:
:shock: Zenith ceasul pentru aeronava :shock: :shock:
Poze ??? ce mecanism are ??? 8 days???
Uite si doua modele ale corpului de graniceri /Tavannes si Tellus.
Tellus este o marca Cortebert creata se pare pentru ce a fost la est de Elvetia.
Modelele Cortebert pentru Italia se fabricau sub brandul Perseo.
Deci Cortebert/Tellus/Perseo.
Jos palaria in fata ta Constantin.
Super colectie.
Detalii despre Zenith-ul aeronautic?
Cunosti povestea lui?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 19:43 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Mecanismul din Tellus care este Cortebert a fost utilizat si de Hamilton in ceasurile pentru caile ferate.
Daca tin bine minte este vorba de Cortebert 573 pentru care nu stiu corespondentul in gama de numerotare Hamilton.
In concluzie Tellus nu a fost selectat degeaba .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 19:46 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Pardon ,Cortebert 573 e calibru pentru ceas de mana.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
OK, Claudiu nu e vor ba de nici o suparare, ma refeream la intrebarea cu "ed ce nu lamuritul proble,ei ceasurilor Romanesti", cand chiar asta incercam.
Am inteles ca ai luat topicul meu ca pe o "mirare' ca au fost facute asemenea ceasuri pt. Romania, cand de fapt era o mandrie!
Dar sa nu ne incurcam in cuvinte, suntem de aceeasi parte a baricadei!
Daca am o linie directoare, un "fir rosu" in colectionarea ceasurilor (desi trebuie sa recunosc ca fundamental, nu am!) aceea este cautarea ceasurilor care au ceva legatura cu Romania, apieselor care au o forma de personalizare (cadrane deosebite cu inscriptii de mestericeasornicari/dealeri, dedicatii gravate (aste iti fac legatura cu fostii proprietarii si poti imagina povesti, ai impresia ca esti ruda/prieten cu ei).
Lucian, nu pot desface Zenitul de Aviatie! Avem si noi bucurestenii limite in a deschide si brusca un ceas!!!! Nu merge 8 zile ci mai putin, am sa urmaresc si asta si va comunic.
Dar voi apela la cineva mai proceput si atunci vai posta fotografii.
Tellus-ul granicer nu este intr-o stare prea grozava, iar mecanismul nu cred ca este cel original: este marcat Illinois Watch Co. Springfield, Illinois Central, 17 jewels, 2695155. Deasemenea este atipica dispunerea cadranului ca la un ceas "hunter case" cu ora 12 unde uzual este ora9.
Despre povestile ceasurilor, arareori ai privilegiul sa cumperi ceasul cu tot cu poveste, de obicei trebuie sa"fabrici istoria"!
Astept alte piese si comentarii
Am sa va mai pun vateba ceasuri care au cadrane cu inscriptii lrgate de Romania, in curand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 22:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Scuze pt ortografie, se datoreaza grabei, vederii proaste si nerabdarii de a posta, nu am corectat mesajul!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2007, 23:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
O fotografie ceva mai buna Omega CFR

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Dec 2007, 19:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Da-i inainte! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2008, 16:51 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare!
Ca si completare la frumoasa colectie prezentata de Constantin14 va prezint si eu un Longines CFR / cal.19.71N/cca 1922.
Alaturi de Longines alti producatori care au livrat CFR ceasuri de buzunar au fost Omega si Zenith ale caror fotografii au fost deja prezentate.
* * *
La inceputul anilor 1900 LONGINES a fost un furnizor important pentru mai multe companii de cai ferate: Elvetia, Turcia, Canada cateva modele pe fiind prezentate in muzeul Longines din Saint-Imier:
- - - - - - - - - -
Imagine Imagine
sursa: CHRONOS - Special Longines Edition, 1997
- - - - - - - - - -
Despre ceasurile Longines CFR am gasit prima data informatii cautand date despre un Longines de aeronava cu acelasi calibru 19.71N! Acest calibru a fost dealtfel extrem de "popular" in aceea perioada fiind gasit pe langa ceasurile cailor ferate si in ceasuri de aeronava dar si in ceasuri militare.
O alta versiune de Longines CFR (colectia Jeff Hatton) este prezentat de House of Longines, aici fiind de aceasta data de o complet alta calitate - chronometer, probabil intr-o editie premium mult mai rara si greu de gasit astazi!
* * *
In concluzie putem accepta ca au fost cel putin 2 versiuni de Longines CFR, adica:
1. varianta calibru 19.71N (la care functie de anul de fabricatie exista cel putin doua variante ale logo-ului Longines de pe cadran)
2. varianta calibru 21.29 (chronometer) probabil mult mai rara.

Ceasul din colectia mea este varianta "modesta" - 19.71N, 15j, carcasa marcata in doua locuri 3968025 iar mecanismul este marcat (din pacate) doar LONGINES si 19.71N! Functie de seria specificata, teoretic ceasul a fost fabricat in 1922 ceea ce ar coincide cu data gravata (e clar ca nu de catre producator) pe carcasa spate a ceasului. Cadranul prezinta cateva fisuri importante insa nu exista desprinderi din portelanul acestuia.
Ceasul are deasemenea pe marginea capacelor (mecanism si cadran) o solutie de "sigilare" avand in vedere ca fiind un ceas pentru caile ferate era necesar ca dupa fixare orei la plecarea in cursa a mecanicului de locomotiva sa se asigure "ora exacta" dupa care se deplasa garnitura de tren.

Toate ceasurile din seria Longines CFR au gravate pe capacul spate un desen al unei locomotive cu aburi.
- - - - - - - - - -
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
- - - - - - - - - -
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
* * *

[up-date: 29.februarie.2008] identificare si mesajul primit de la Muzeul Longines:
- - -
Regarding your watch with serial number 3968025, here is the information I can give you.
It is a pocket watch Lépine in metal with Railway engraving on the case and CFR printed on the dial
It has been invoiced on 31st May 1922 to the Romanian Railway Company
It is equipped with a movement calibre 19.71N (not 19.17N as you wrote).

Based on this, I dare say that it is an original LONGINES watch. 3968025 can be considered as watch identification.

Now, for my own knowledge, what does the year 1922 means in Romania, is it only an anniversary for Caile Ferate Romane?

Raymond Krebs
Archives & Documentation

* * *

[up-date: 15.martie.2008] marcaj serie mecanism:
- - -
Doua imagini cu mecanismul desfacut unde se poate vedea marcajul LONGINES si seria mecanismului - 3968025, serie care nu este la vedere:

Imagine Imagine

* * *
Multumiri lui Constantin14, galaxy si Lucian Marcu pentru informatiile oferite despre acest ceas si seria CFR.


Ultima oară modificat de Anonymous pe 15 Mar 2008, 22:02, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2008, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Felicitari Montana
Longinesul CFR arata mai bine decat parea! Este o piesa deosebita.
Si ca de obicei documentarea ce insoteste pozele este dovada pasiunii tale si a dorintei de a stii cat mai mult despre modelele respective, lucru pe care il invidiez!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2008, 11:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Frumos, montana!

Nu stiu daca si inainte te pasionau asa tare ceasurile de buzunar, dar vad ca incet incet te dedici si tu acestei directii. Nu pot decat sa ma bucur! :D

Aproape ca pot sa fac pariu :twisted: ca mecanismul are aceeasi serie cu carcasa, dar seria e marcata pe partea de sub cadran! Sigur exista un "serial" sub cadran, si dintre toata firmele mari ale epocii, Longines sunt cam singurii care au respectat aceeasi serie la mecanism/carcasa.

"sigiliul" asigura integritatea carcasei. Ceasul nu mai putea fi deschis pentru a se regla ora, si nici nu se putea umbla la mecanism (avans). Singura operatie posibila era aceea de intors. Practic era "ora oficiala". Fiind ceas de CFR, reviziile erau mult mai dese. Probabil capacul prezinta la interior multe semnaturi ale acestora. (cred ca si CFR-ul tinea un registru al ceasurilor si reviziilor)

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 328 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România