Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce calibru este acest Le Coultre?
MesajScris: 07 Feb 2020, 17:33 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2019, 15:23
Mesaje: 54
Bună ziua. Vreau să va prezint acest G.J. Sandoz cu mecansim LeCoultre realizat pentru un concurs de tras cu arcul in St. Gallen din anul 1904. Diametrul este de 53 mm iar carcasa este de argint. Din păcate geamul.din plexi este crăpat. Ceasul necesită oricum o revizie. As vrea sa știu ce calibru reprezintă acest mecansim. Am tot cautat referințe pe internet insa nu am gasit nimic. Așa că am îndrăznit să apelez la numeroasele dumneavoastră cunoștințe. Vă mulțumesc
Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

upload images for free


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2020, 16:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Probabil un calibru 9 negativ.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2020, 19:32 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2019, 15:23
Mesaje: 54
Va multumesc frumos. Am căutat mecansimul semnalat de dumneavoastră dar nu găsesc nimic. Poate aveți vreun link care sa trimită la acest tip de mecansim, calibrul 9 negativ. Va multumesc încă o dată


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2020, 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Din pacate nu am un link catre fisele mele insa am gasit discutia asta cu doua ilustrate tehnice ale calibrelor 1 si 9, standard:
https://mb.nawcc.org/threads/lecoultre- ... -9.137870/

Ca sa interpretati corect informatia, pentru Lecoultre, calibrul este o atribuire specifica unui tip de mecanism, ce poate desemna o familie de calibre pe marimi. De exemplu, calibrul 9 poate sa aiba 7 marimi, si deci putem avea o clasificare de gen: Cal. 9, 17"', Cal. 9, 18"', Cal. 9., 19"', Lepine ori Savonnette, etc. spre deosebire de alti producatori, ce au folosit repere unice pentru fiecare calibru. De exemplu, la Omega, celebrul calibrul 19"', ce a debutat in 1894 (dupa noua clasificare 91), sau 21"' (dupa noua clasificare, cal. 97) au ca reper marimea in linii si nimic altceva.

Can spun ca aveti un calibru 9 negativ, inseamna ca aveti un calibru 9 cu organe inversate.

Sper ca sunteti lamurit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2020, 13:06 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2019, 15:23
Mesaje: 54
Sunt mai mult decât lamurit. Va mulțumesc foarte frumos. Cunoștințele dumneavoastră sunt uimitoare. Sinceră prețuire și gânduri de bine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România