Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Apr 2020, 16:00 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Mircea scrie:

Si sa iti explic de ce:
-daca iti place si vrei Patek vintage.....cauta si matale si vezi la ce dimensiuni au fost facute.
Lucurile stau exact pe de cum le percepi matale. Unul cu Patek de 34 mm e un mare wis care nu pune pret pe apometrele moderne si stralucitoare. In plus, un Patek vintage e intruchiparea simplitatii, deci cu siguranta nu vrea sa iasa in evidenta.

-un Sub de 5 digit eu il prefer in detrimentul unuia nou. Imi plac ambele, cel nou e superior, dar pe mana imi vine mai bine modelul fara bezel ceramic. Acum, caut sa imi iau un GMT modelul vechi, din aceleasi motive.

Asa ca mai usor cu pianul pe scari.....fiecare avem preferinte si opinii, insa opiniile nu sunt neaparat in cunostinta de cauza!

Keep calm and drink coffee!


Sigur ca da. Exact asta am si spus in mesajul de mai sus, ca acele persoane isi imagineaza ca joaca in liga posesorilor de Patek si Rolex, dar nu vad ca acea liga are mai multe sub-ligi: aia potenti si aia mai stramtorati.
Cu totii stim un prieten care ar refuza un patek de 38 de mm in favoarea unuia de 34, si un GMT nou in detrimentul unuia vechi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 16:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
cataradoi scrie:
Pe scurt, ca sa aiba si altii loc sa-si expuna punctele de vedere: microbrands sunt excelente pentru persoanele care nu cauta recunosterea sociala pe baza marcii ceasului de la mana si pentru ca pot experimenta orice design, fara a fi constranse de modelele anterioare.


Mi-e tare mila si am multa compasiune pentru persoanele care cauta recunoastere sociala pe baza marcii de la mana..... 8) Si-s multi.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 16:11 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
cataradoi scrie:
borsy scrie:
Inovativ la timpul folosirii lui, cum ziceam, în domeniu, indiferent când a fost.


Absolut, un Panerai de 47 de mm in aur este o chestie care tine de design.
Oricum, apropo de perceptii fara fundament la baza.
Aurul este o prezenta multimilenara in istoria omenirii, otelul inoxidabil a aparut in 1913.
Care material este cel inovativ?


Da, e o chestie de design! Așa cum o casă, sau o încăpere, e compusă din mai multe elemente care la final îi dau stilul (clasic, modern, contemporan, industrial, etc.) așa e și un ceas, nu e doar un desen, designul nu înseamnă doar o formă!

Aurul ca material inovativ la întrebuințarea lui în acest domeniu. Ce e așa greu de înțeles? Ce legătură are când, cum, care, de ce? Era vorba doar despre principiul folosirii lui la momentul respectiv.

Cine cataloghează pe cineva în funcție de ce ceas poartă, arătă o formă de snobism, exact pe cel care îl aduci in discuție fără argumente.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 16:17 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
borsy scrie:
Aurul ca material inovativ la întrebuințarea lui în acest domeniu. Ce e așa greu de înțeles? Ce legătură are când, cum, care, de ce? Era vorba doar despre principiul folosirii lui la momentul respectiv.

Cine cataloghează pe cineva în funcție de ce ceas poartă, arătă o formă de snobism, exact pe cel care îl aduci in discuție fără argumente.


Nu mai insista, te rog, pe aiureala asta. Ceasuri in carcase de aur se fac literalmente de 300 de ani. Ceasuri din otel inoxidabil, cam de 70 de ani. Care este metalul inovativ in industria ceasurilor?

Cu a doua parte, sunt de acord. Dar iti repet: judec persoana in functie de ceas in termeni de personalitate si de avere. Daca vezi un Panerai de 47 de mm in aur, nu poti sa spui ca nu tragi concluzia ca persoana respectiva este bogata si laudaroasa. Ceea ce nu este treaba mea sau a ta, ci a lor. Cu ce nu sunt insa de acord este ipocrizia.
Nu-mi spune ca acea persoana poarta acel ceas din considerente de estetica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 16:24 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
În fine, cum zici tu. Spor

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 18:05 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Adică voi vă luați ceasuri de 7000 de euro să le vedeți doar voi? Adică nu e un motiv de mândrie un milestone, un obiectiv îndeplinit, nu e o satisfacție că ai ajuns undeva unde îți doreai? Un ceas de un anumit brand sau de o anumita valoare spune ceva. Poate spune ceva corect cum că îți permiți să aloci un procent din venitul tău să iei un ceas de câteva mii de euro sau cum a spus cataradoi ești un parvenit și cumperi un ceas vechi să fii în liga băieților buni. Ceasul este doar o componenta din limbajul nonverbal.
Cine a avut Rolex in 2000 și a putut să îl vândă acum și să mai pună diferența și să ia unul nou este eroul meu. Eu in 2000 eram clasa a 4a. și nu am putut face asta.

Spre exemplu am fost la o prezentare de produs și managerul pe România a respectivului producător avea un Breitling la mână. Era un tip tinerel, bine îmbrăcat și cu un ceas ok. Foarte bine din punctul meu de vedere.

Spre exemplu apreciez mai mult pe colegul de forum care a cheltuit 4000 (6000)de euro pe un motor și un seiko la culoare decât unul care ar fi dat aceiași bani doar ca să aibă un rolex din 2000.

10000% de acord că singura bijuterie în afara de verigheta acceptabila la bărbați este ceasul.

Pentru cine nu urmărește pagini de Instagram din afară, poate să o blameze pe Dănuța dar lucrurile în familiile înstărite și nu parveniții de la noi stau cum spune ea 100%.mi se pare oricum amuzant că nimeni nu a spus lucrurile astea în afară de ea. Au mai fost tentative la Mircea Badea dar erau diluate cu mult Băsescu.

Microbrandurile au sens din mai multe motive. Unul ar fi că în țări mai potente economic găsești Rolex la fiecare încheietura și un Microbrand te scoate în evidență și te fac să ieși din tipar.
Poate fi un talisman pentru cei mai înstăriți gen grup de prieteni pasionați de ceasuri se hotărăsc la un moment dat să își cumpere autodromo atunci când merg sâmbăta la nu știu, vanatoare.Si lucrul acesta să îi apropie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 20:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Atentie: limitele intre "persoana rafinata" si "ghertoi" sau "cocalar" sunt foaaaaarte volatile. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 22:36 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
@Cataradoi ai stricat topicul cu prejudecățile tale de 2 lei. Rar mi-a fost dat sa citesc atât hate.
Ți-o spune un posesor de Sub care a dat bani și pe steinhart nou.
On topic https://phoiboswatcheurope.com/products ... ition.html
Mi se pare best buy pt e oferă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 23:38 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Un micro brand cu tourbillon by china;

https://aventiwatch.com/

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 01:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu sunt chiar ieftini, dar au ceva modele variate: https://farer.com/pages/our-story/
Mu stiu daca este bine definita notiunea de micro-brand...pe intelesul meu, cel putin.
Mi-as dori sa citesc mai multe definitii pentru a evita confuzia intre un brand de nisa sau/si un brand obscur.
Inca un producator care foloseste 2824 si care pare sa personalizeze ceasul la cerere: https://www.idunn-watches.com/

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 10:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
borsy scrie:
Un micro brand cu tourbillon by china;
https://aventiwatch.com/


Mai degraba un micro-gunoi Made in China! As remarca continutul media de pe site-ul lor, foarte bine facut - numai bun ca sa puna fraierii botu', articolul scarbos/bine platit de pe "A blog to watch" care identifica si mecanismul "Calibrul 3450 Tourbillon" :lol: :lol: si dimensiunea de bratara de glezna pentru arest la domiciliu a ceasului :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Aventi e deosebit de interesant as zice, in varianta de carcasa cu coating ceramic mai ales si cu adevarat spectaculos probabil in varianta de carcasa din safir. Sa produci o astfel de carcasa din safir si sa o tratezi cu strat anti reflex in mod corespunzator e cu adevarat o mare realizare tehnologica, ce nu este accesibila oricui. Desigur, cine fabrica efectiv carcasa nu are nicio legatura cu firma de ceasuri si probabil ca nici nu are un produs anume in vreo industrie sub nume propriu, sunt sanse mari ca anumite ansamble sau sub ansamble ce intra in componenta unor produse de brands renumite sa fie executate de catre aceste firme contractate din China, iar noi cumparatorii finali sa nici nu avem habar sau vreo dovada.

Ce mi se pare gresit la acest ceas este mecanismul, eu cel putin nu as cumpara ceasul tinand cont de acest aspect sau poate ca ar fi nevoie sa am de vreo 10-20 de ori mai mare bugetul de ceasuri ca sa iau asa ceva in varianta safir. Fiabilitatea mecanismului este incerta, gradul de servisare la care se preteaza este incert (spre deloc dupa cum am mai citit despre alte mecanisme chinezesti cu tourbillon), iar pe ruta oficiala cata vreme nu da faliment firma Aventi, orice eventuala problema cu mecanismul ma astept sa fie rezolvata direct cu o inlocuire totala a mecanismului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 11:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Exact Clipper, mecanismul este problema! Si, asa cum au aratat chiar si brandurile "ciupercuta" in ultimii 10 ani, s-a trecut gradual (din fericire) de la mecanisme chinezesti la Miyota sau Seiko.....din cauza problemelor de functionare/fiabilitate :(

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 11:49 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Un review la nenea ăsta;

https://youtu.be/E0kz37k9ouo

Pe mine mă șochează prețul și că sunt persoane ce au plătit respectiva sumă, 25k USD în varianta cristal, și vreo 9k USD în titan. Da, sunt mulți cu bani și care vor să cumpere altceva, dar la bugetul respectiv mă gândesc că ai de unde alege.......sau cine știe, poate nu.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2020, 11:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Este vorba despre 25576 HKD la varianta cea mai scumpa din safir, ceea ce vine 3299.65 USD.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România