Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Dec 2020, 14:12 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Nu stiu de ce dar pentru mine 2020 a fost anul exercitiilor de flexibilizare orlogere....in sensul in care am cautat (si uneori si gasit!) "altceva"...poate de plictiseala....poate din cauza resurselor oarecum limitate/preturilor de multe ori aberante....sau poate pentru ca mi-a zis psihiatrul ca imbatranesc si trebuie sa ma feresc de sabloane...... :oops:

Asadar, ultimul pe lista unui an cu adevarat prost....da prost prost.....Spinnaker Dumas (botezat de mine Baby PloProf - o sa vedem imediat de ce) este cel mai de succes model al producatorului, si probabil si cel mai indraznet, original (desi poate fi considerat un hommage)....lipsit de prejudecati.....frumos.....destept....si poate in primul rand...accesibil (350 E pret de lista) fara insa a fi iEFTIN,
in sensul compromisurilor de calitate :)

Long story short - Ceasu' in prima poza......si bunic'su vitreg in a doua:

Imagine

Imagine

In episodul doi o sa le luam pe rand....ca sa vedem ce si cum......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2021, 13:00 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Bonnn, cu o mica intarziere, iata si episodul 2.....
Ca sa rezolvam si problema asta...pentru cei care nu stiu deja....Dumas e un scufundator din echipa lui
Jacques Yves Cousteau, care a facut si a dres, mai putin celebru decat sefu' lui dar la fel de onorabil......
Ce legatura are cu acest ceas? Nu stim....trebuie intrebat departamentul de marketing......

Si acum, faptele:
Cutia...eee.....cutia....e cea mai ieftina vazuta sau imaginata de mine vreodata, cu exceptia celor in care vin ceasurile
rusesti de la Meranom. Pun pariu ca pentru fabricatie s-au re...folosit dosare cu sina ANAF....stiti voi, alea care se depun on-line
la etajul doi :? Insa cum banii ramasi de la ambalaj au fost folositi la ceas....calitatea cutiei nu-i motiv de suparare.....

Imagine

Ceasu'...ei bine cu ceasul e alta poveste.......el a fost proiectat in mod evident de un pasionat...nu stim cine...cu gandul
la d'astia ca noi, care stau toata ziua pe forumuri cautand.....perfectiunea orlogera si conflictu' cu nevasta... :oops:

Mecanismul e obisnuitul 4R....Made in Japan....asa cum cu mandrie ne anunta producatorul, fuge cu 2-3-4 secunde pe zi
daca e purtat 24/7 si se vede....prin capacul spate care e dahhhh....vitrat. De ce e vitrat? Ce e de vazut acolo?....greu de
spus.......Notez precizia foarte buna....dar si o oarecare inconstanta in functionare daca e lasat de la mana......

Imagine

Bratara e unul dintre cele mai bune "milanese" vazute de mine vreodata, groasa (4mm) insa foarte flexibila, usoara si excelent
finisata. Din pacate are si un defect....la mana, capatul bratarii nu sta in brida de fixare metalica....

Imagine

....problema rezolvata de mine foarte simplu cu ajutorul inventivitatii tipic romanesti si al unui dispozitiv high-tech....
Daca-i bai, bratara poate fi foarte usor inlocuita cu un silicon sau....cu ce ne mai trece prin cap.....

Imagine

Carcasa 44/15mm (eu am ales varianta brushed) e impecabil executata, coronita e semnata si....masiva fara insa a exagera.
La mana ceasul pare mai mic....undeva la 43......si din cauza formei octogonale dar si datorita lipsei anselor.....si surprinzator
de subtire....bine....nu foarte subtire.....dar nici de 15mm.

Imagine

Bezelul (120 clicks) se misca impecabil, e ferm si usor de manevrat. Inspirata (coloristic) alegerea insertului din cristal mineral
care complimenteaza cadranul....
Care cadran e si el un punct forte, cu straturile lui succesive alb/gri, culorile bine alese, lumina ff buna si limbile plongeur.....

Daca am uitat ceva sau am fost neclar....intrebati....daca am gresit ceva....corectati....daca aveti Spinnakere....postati...
In episodul 3, o sa incerc si un epilog...cu concluzii finale.

Multumesc daca ati citit! :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2021, 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru review.
Ma bucur ca apar din ce in ce mai multe ceasuri pentru toate gusturile si la preturi foarte affordable.
Bezelul pare interesant, de fapt materialul sau.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2021, 14:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Bezelul pare interesant, de fapt materialul sau.

Da, efectul vizual dat de cristalul mineral al insertului e deosebit, unora le place...altora...nu.
Personal as fi mers pana in panzele albe si l-as fi facut (insertul, desigur) acrilic. Acuma.....

Ca tot veni vorba, am uitat sa spun despre cristal, care e safir tratat anti-reflex pe interior :idea:
foarte generos la pretul asta, mai ales ca de BF Dumas s-a gasit pe la 250-275 de euro.....ceea ce
surclaseaza masiv diverele de la Seiko....de exemplu....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2021, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
...
Multumesc daca ati citit! :)

Multumesc pentru ca ai scris :wink: ! Ma bucur sa citesc opinii asupra ceasurilor detinute, multumiri si ne-multumiri.
Astept nerabdator episodul urmator :arrow:

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2021, 14:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Uite si concluzia....episodul 3...in loc de epilog:

In ultimele 6 luni am povestit despre micro-branduri (bine, practic Spinnaker nu mai e chiar un micro-brand de multisor)...aici:
viewtopic.php?f=41&t=37009&hilit=ventus+mori
si aici si....evident....mai sus:
viewtopic.php?f=41&t=37021&hilit=spinnaker+fleuss

Ventus a fost o adevarata revelatie si inca se afla la mine, Fleuss o discreta dezamagire....dar trebuie spus ca a fost foarte ieftin si a plecat
imediat catre un alt pasionat....care nu mai avusese automatic si care e foarte fericit cu el.....iar despre Dumas tocmai ce-am vorbit.
Asadar....doua - foarte bune - din trei intr-o calatorie care a costat cam 620 de euro si din care am ramas cu 2 ceasuri automatice Diver
la un raport calitate/pret aproape imbatabil (cam 250 euro pe bucata)....si mult mai bun decat la....Seiko de exemplu....zic :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2021, 15:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Cum subiectele astea raman de obicei cam in aer,....cum vine vara-mare-soare (la unii, cel putin) si cum din cele 3
Divere povestite mai sus doar Dumas - care intre timp a implinit 6 luni - se mai afla la mine, m-am gandit sa revin cu
un update....pentru ca nu intamplator am decis sa pastrez ceasul...atat cat va vrea el sa stea pe la mine.... 8)

Asadar....din 6 luni cred ca a prins vreo trei - cu pauze, pentru ca e mare concurenta - de purtare.

In tot acest timp fara indoiala cea mai placuta surpriza a fost mecanismul....foarte precis, cam 3 secunde
pe zi....si constant in functionare. E mai atent fabricat NH decat 4R? Nu stiu....dar a functionat fara repros in toate
cele 3 ceasuri despre care am pomenit mai sus......

Un alt mare plus s-a dovedit finisarea "sablata" a carcasei care a tinut zgarieturile la distanta...aceasta aratand practic
exact ca atunci cand a fost scoasa din cutie (sigur, asta depinde si de obiceiurile de purtare ale fiecaruia).....

Nu in ultimul rand, designul deosebit s-a erijat in subiect de placuta conversatie de cateva ori....chiar si intr-un context
irlandez......in care nu exista in general decat maxim doua branduri.....Timex (Marlin) si Tag (Aquaracer) :|

Long story short, si pentru ca trebuie comparat cu ceva....ca sa devina relevant....si facand abstractie de greutatea numelui
sau povestile urbane de genul "a fost purtat de Brad Pitt in [Legendele Toamnei], atunci cand a facut primul pas pe Luna"...as
cumpara oricand un DumbAss....in locul unui Seiko Turtle de exemplu....fara sa ezit o secunda!

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România