Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 12 Mai 2011, 09:57 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Pacat ca sunt aceste diferente.
Sunt curios (in general) cum au trecut ceasurile militare la "civilie"
Dupa al doilea razboi stocurile au fost mari
Cum au fost vandute ? Cele din SUA sunt vandute cate mai sunt in magaznilele armatei (surplus) unde se vinde cam tot ce prisoseste ori in magazine private detinute de fosti militari cu acces la "informatie"
Din pacate cand am fost acolo nu intelegeam frumusetea ceasurilor militare si in Georgia am trecut curios pe langa Hamilton 1982.
Ulterior am revenit si am achizitionat unul pe ebay.
Cum au fost vandute insa dupa razboi?
Cu cele germane este mai clar ,au fost capturi la nivel individual ori la nivel de "stat"
Ce au "patit" ceasurile militare britanice?
Scuze pentru off topic,probabil trebuie deschis un topic separat.
Sunt curios cum a ajuns ceasul tau in esenta "tehnic/instrument'' ceas civil?
Starea lui este prea buna pentru a fi recuperat din resturile unui avion prabusit,in astfel de "povesti" cred foarte putin.
Ar fi frumos sa fie asa,"romantic" dar ma indoiesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 12 Mai 2011, 11:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Exista diferente foarte mari in functie de perioada/eveniment istoric si tara de provenienta.
Legat de WWl si perioada interbelica nu am gasit nicaieri informatii privind casarea de ceasuri militare. Am intalnit insa in literatura cazuri documentate de utilizare indelungata (ceas de punte britanic construit prin 1910 si folosit pana in anii`60). Mai mult ca sigur ceasurile au fost folosite atata vreme cat precizia lor ramanea in limitele necesare.
In plin WWll reutilizarea ceasurilor de captura a fost o practica curenta. Nemtii au folosit ceasuri militare olandeze (UG, Era, Titus) si cehoslovace, americanii ceasuri germane etc.
Dupa razboi ceasurile germane s-au risipit in mai multe directii. Rusii au jefuit/confiscat enorm, multe s-au pierdut sau au fost "pastrate" ca suvenir dupa intoarcerea de pe front. (Am un ceas de punte Cortebert cu marcajul KM indepartat, al carui vanzator mi-a povestit ca a apartinut tatalui sau care s-a intors cu el de pe front. In plus militarii au avut posibilitatea de a cumpara ceasuri de serviciu. In acest caz ceasurile nu mai erau marcate cu DH sau KM intrand in circuitul privat chiar daca d.p.d.v. constructiv erau identice celor militare.
Nu am cunostinta despre casarea ceasurilor americane dar avand in vedere traditia lor de a licita bunurile militare iesite din uz inclin sa cred ca asta s-a intamplat.
Cu ceasurile britanice situatia e mai interesanta. Fiind nevoiti sa cumpere masiv de la producatorii elvetieni au stabilit o intelegere conform careia, ptr a obtine discounturi serioase, s-au obligat sa distruga ceasurile la incetarea razboiului. Scopul era de a evita vanzarea surplusurilor militare si a mentine preturi ridicate. Evident ca au mai si scapat dar nu se stie in ce proportie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 12 Mai 2011, 16:18 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PS.
Cat priveste exemplarul subsemnatului nu am nici cea mai vaga idee asupra istoriei sale.
Uzura vizibila a anselor sugereaza o purtare indelungata dupa reformare iar starea initiala (complet ancrasat, fara sticla si secundar) ma face sa cred ca a zacut cateva decenii in cine stie ce sertar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 19 Noi 2013, 21:49 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
A trecut ceva timp de cand am prezentat acest ceas, pe cat de interesant pe atat de rar.
Consideram capitolul incheiat.
In anii scursi de atunci am mai vazut poze ale altor 4 exemplare, aflate in licitatii sau in colectii private. Singura diferenta era reprezentata de starea mai mult sau mai putin buna de conservare si prezenta sau absenta coroanei originale...si atat.
ImagineImagineImagineImagine

Cu atat mai surprins am fost vazand aceste poze (sursa Ebay):

ImagineImagine
Este replica in alb a celui precedent! :o
Facand abstractie de ansele diferite, mai exista cateva diferente minore constand in configuratii diferite ale puntilor cronografului. Explicatia cred ca se datoreaza necesitatii de a livra o comenda ceva mai mare intr-un timp scurt astfel incat s-au folosit piese la nimereala.
Si totusi de ce are cadranul alb? :mrgreen:
Cunoscand amploarea luptelor aeriene nocturne din WW2 si tendinta germana spre supraspecializare a tehnicii militare in general, consider ca ceasul a fost destinat antrenamentului special al tragatorilor de bord ptr misiuni nocturne.
Teoretic ar fi interesant de aflat daca, cadranul a fost alb din fabricatie (cel original e semnat pe verso cu ZJ) sau a fost inlocuit in decursul timpului odata cu intensificarea bombardamentelor nocturne si cresterea necesarului de personal militar calificat ptr. misiuni pe timp de noapte.
Din pacate pretul prohibitiv nu imi va permite satisfacerea acestei curiozitati.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 07 Dec 2013, 11:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Breguet Derivometru (banuiesc ca frecventa este 36K):

http://www.ebay.com/itm/Unique-Military ... 7675.l2557

Imagine

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 07 Dec 2013, 13:53 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Tot la 36K functioneaza si asta. Achizitia e mai veche dar abia ieri am reusit sa-l readuc in stare de functionare:
ImagineImagine
Imagine
Si o poza de grup:
ImagineImagine
Pentru detalii suplimentare legate de domeniul si modul de utilizare recomand cu caldura;
http://www.dasboot.com/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ciudatenie pe ebay !!!
MesajScris: 15 Mai 2019, 22:59 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Alexvintage scrie:
ImagineImagineImagineImagine



ImagineImagine
..


Aici dispozitiul de filmare (varianta tarzie) in care era integrat:

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... 7-000.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România