Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceas mecanic rezistent la șocuri
MesajScris: 10 Mar 2024, 02:49 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 47
Localitate: București
Bună seara!
Mai multe persoane de pe acest forum mi-au atras atenția că ceasurile mecanice nu sunt rezistente la șocuri sau la condiții grele de utilizarare.
Pun următoarea întrebare: ceasurile militare, utilizate de diferite arme din armată sau de către serviciile secrete, până la apariția ceasurilor electronice, cu mecanism cu cuarț, nu erau făcute să reziste la șocuri sau la condiții dificile de utilizare?
Ceasurile făcute pentru marina militară, nu trebuiau să fie rezistente la șocuri provocate de tangaj/ruliu, la schimbări bruște de direcție, la aerul sărat?
Ceasurile făcute pentru submariniști nu trebuiau să fie rezistente la la șocuri provocate de tangaj/ruliu, la schimbări bruște de direcție, la scufundare bruscă/ieșire bruscă la suprafață?
Ceasurile făcute pentru scafandri militari nu trebuiau să fie făcute pentru a rezista la presiunea mare a apei, la decompresie bruscă și bine etanșate?
Ceasurile făcute pentru piloți nu trebuiau să fie rezistente la manevre/schimbări bruște de direcție/de altitudine ale avionului?
Ceasurile făcute pentru parașutiști nu trebuiau să fie rezistente la schimbările de manevre/schimbări bruște de direcție/de altitudine ale avionului plus rezistența la șocul aterizării?
Ceasurile făcute pentru forțele speciale nu trebuiau făcute pentru a rezista la șocuri, inclusiv la aterizare dacă persoana respectivă sărea cu parașuta, la mediu umed, bine etanșate dacă acea persoană era eliberată de pe un submarin, rezistente la noroi, etc?
Ceasurile făcute pentru cosmonauți nu trebuiau să fie rezistente la manevre/schimbări bruște de direcție/de altitudine ale avionului, la gravitație 0, la șocuri provocate de amerizare/aterizare, de exemplu?
Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2024, 11:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Eu am sa-ti raspund putin evaziv,facand doar o paralela.
Acum 50 de ani,un minut pe zi la un ceas mecanic era considerata o abatere normala.Acum,10 secunde este considerata mare.Rezistenta la socuri acum 50 de ani era vazuta altfel decat acum.
Mai este un aspect-toate exemplele tale au fost acoperite de ceasuri specializate,pentru fiecare lucru ,ceas specializat.
Si la ora actuala exista aceste ceasuri specializate,care-si fac treaba pentru care au fost destinate.

Daca vorbim de ceasurile de larg consum,revin la cea am spus in prima parte a mesajului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2024, 12:06 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 47
Localitate: București
Claudiu scrie:
Eu am sa-ti raspund putin evaziv,facand doar o paralela.
Acum 50 de ani,un minut pe zi la un ceas mecanic era considerata o abatere normala.Acum,10 secunde este considerata mare.Rezistenta la socuri acum 50 de ani era vazuta altfel decat acum.
Mai este un aspect-toate exemplele tale au fost acoperite de ceasuri specializate,pentru fiecare lucru ,ceas specializat.
Si la ora actuala exista aceste ceasuri specializate,care-si fac treaba pentru care au fost destinate.

Daca vorbim de ceasurile de larg consum,revin la cea am spus in prima parte a mesajului.

Mulțumesc pentru răspuns.
Indirect, mi-ați răspuns și la o altă întrebare pe care încă nu am pus-o: să înțeleg că ceasurile de acum, în general, (mă refer la cele mecanice, cu armare manuală sau automatice) sunt mai rezistente, inclusiv la șocuri, mai fiabile și mai precise decât cele de acum 50 de ani?
Vă întreb pentru că îmi doream foarte mult să achiziționez un Smiths militar din anii 70, care este foarte lăudat pe forumuri, pe care să îl port ca ceas casual. Îmi place foarte mult cum arată, și ar sta foarte bine pe mâna mea, pentru că am încheietura slabă. Am avut până de curând un Glycine DH, pe care i l-am dat prietenului și colegului meu. Am primit de la mai multe persoane pasionate de orologerie același sfat: oricât de bun ar fi fost Smiths ca brand de ceasuri militare, va fi foarte greu să găsesc un exemplar NOS, care să fie practic ca nou și să arate foarte bine. Exemplarele de atunci au fost folosite intens, fiind vorba de ceasuri militare, au uzură mare, au mecanisme personalizate, și este foarte greu să găsești piese identice pentru ele, în stare foarte bună. Cât despre comandat piese originale, de la fabrică, este practic imposibil. Am înțeles că nu se mai produc mecanisme ETA, și oricum, sunt convins că nu mai au matrițele de atunci. Cele de pe piață sunt făcute să meargă, cât de cât, fiind folosite piese de la mai multe exemplare, plus piese adaptate de către manufacturieri. Nu pot fi purtate casual, ci doar ocazional.
M-am cam dezumflat.
Ce părere aveți? Nu este mai bine să caut un ceas militar mecanic, din zilele noastre, din anii 90 sau 2000, cel mai devreme, să zicem, care să aibă caracteristicile de robustețe, rezistență la șocuri, fiabilitate ale unui astfel de tip de ceas decât unul vintage, pentru că este mult mai ușor să găsesc piese de schimb? Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2024, 13:23 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
M-am cam dezumflat.


Poti sa te dezumfli linistit. Problemele enumerate de tine mai sus se aplica la orice vintage, militar sau nu.

Practic, pentru cineva pasionat dar relativ lipsit de experienta....orologera....raman ca varianta optima doar
ceasurile NOS, unde ai....aproape....certitudinea ca dupa servisare vor fi....ca si noi.
Restul (cele purtate) sunt in 90% dintre cazuri capcane pentru fraieri/prosti/naivi.....

Cred ca trebuie sa-ti definesti mai bine ce vrei si eventual sa renunti la obsesia asta a robustetii si/sau la mecanismele
mecanice - peste care poti sa treci cu tancul - si sa iei in considerare un quartz!

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2024, 00:51 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 47
Localitate: București
valentin1234 scrie:
Citat:
M-am cam dezumflat.


Poti sa te dezumfli linistit. Problemele enumerate de tine mai sus se aplica la orice vintage, militar sau nu.

Practic, pentru cineva pasionat dar relativ lipsit de experienta....orologera....raman ca varianta optima doar
ceasurile NOS, unde ai....aproape....certitudinea ca dupa servisare vor fi....ca si noi.
Restul (cele purtate) sunt in 90% dintre cazuri capcane pentru fraieri/prosti/naivi.....

Cred ca trebuie sa-ti definesti mai bine ce vrei si eventual sa renunti la obsesia asta a robustetii si/sau la mecanismele
mecanice - peste care poti sa treci cu tancul - si sa iei in considerare un quartz!

Spor la cumparaturi!

Hmmm... Da, sunt un greenhorn în ceea ce privește cunoștințele și experiența orologiere, de aceea sunt foarte încet în a lua decizii pentru a cumpăra un ceas. :) Prefer să pun întrebări și să aflu informații de la persoane mult mai în temă decât mine, și pe baza acelor răspunsuri să pot să fac o alegere bună.
Până acum nu am fost dezamăgit.
Nu îmi plac ceasurile cu cuarț. Și nici ideea de ceas cu cuarț.
Îmi plac și caut să dețin trei feluri de ceasuri:
- ceasuri pentru costum și cravată, clasice, fără dată, pe care să le pot purta la ocazii ori la serviciu la diferite evenimente;
- ceasuri diver/200 m, simple, cel mult cu dată, pe care să le pot purta la plajă/la piscină, și care să aibă un anumit grad de robustețe, rezistență la șocuri, fiabilitate;
- ceasuri militare/sport/outdoor/survival, simple, cel mult cu dată, cu secundar mic în principal, dar nu numai, cu rol de ceas casual/de fiecare zi, pe care să le port în orice împrejurare; doresc ca aceste ceasuri să fie robuste, rezistente la șocuri, fiabile și destul de precise.
Am înțeles că există și ceasuri militare cu adevărat, mecanice, și care, cum spunea dl. Claudiu mai sus, au un grad mare de robustețe și fiabilitate, rezistente la șocuri, și la condiții grele de utilizare, fiind folosite de către diferite arme ale unei armate sau de către serviciile secrete, cu aplicabilitate specializată.
Am avut discuții cu câțiva prieteni, pasionați de orologerie, și de la aceste persoane am luat clasificarea ce face obiectul întrebării acestui topic, de aceea am pus întrebarea pe forum, gândindu-mă că sunt destule persoane care dețin cunoștințe reale în domeniu, și, cum ați menționat mai sus, au și experiență, astfel încât să mă pot lămuri și eu.
Oricum, vă mulțumesc pentru răspuns. :) Nu cumpăr ceasuri vintage fără să mă consult cu un prieten, care să fie mult mai priceput decât mine.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2024, 11:54 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Valentin are dreptate.La ceasurile vintage,este cel mai ok sa cauti NOS.
In rest poti avea surprize,si uneori mari de tot.Poti sa le repari,dar investitia in reparatii este costisitoare ca timp si probabil si material.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România