ceasuri militare / germane

Ceasuri Militare
Scrie răspuns
kmn

Re: ceasuri militare / germane

Mesaj de kmn »

Salut,
Unde as putea repara un ceas Wagner? A fost al bunicului, are limbile cazute, adica intr-0 hartie, probabil cineva a incercat o reparatie. Nu stiu cum a ajuns asa, nu m-am incumetat sa il deschid pt a vedea mecanismul.
Imagine
Imagine
Imagine
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

Felicitari! Din cate vad e un ceas militar german cu mecanism UROFA 58, mecanism care nu se mai fabrica din 1945. Ce piese v-ar trebui?
kmn

Mesaj de kmn »

Alexvintage scrie:Felicitari! Din cate vad e un ceas militar german cu mecanism UROFA 58, mecanism care nu se mai fabrica din 1945. Ce piese v-ar trebui?

Multumesc, dar nu am niciun merit. A fost al bunicului meu.

Ceasul nu functioneaza, am minutarul si secundarul. As dori sa stiu unde pot repara un astfel de ceas in Bucuresti.
Nu am deschis ceasul intrucat mi-e teama sa nu il deteriorez cumva.
Cadranul nu este intr-o stare excelenta, avand niste striatii intr-i parte, dar nu se observa in poza.
marcelmarian

Mesaj de marcelmarian »

Surpriza de la Mall(Targ antichitati), gasit intr-o cutie cu ceasuri, la gramada.
Helios

Imagine

Imagine

Imagine
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

marcelmarian scrie:Surpriza de la Mall(Targ antichitati), gasit intr-o cutie cu ceasuri, la gramada

Felicitari! Chiar daca starea estetica nu este cea mai fericita este un ceas militar german din prima perioada a WW2 (ante 06.1942).
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

Inca o piesa in colectie.
Mecanismul initial, compromis integral, a fost inlocuit cu un calibru identic de generatie mai noua. Diferite sunt: balansul monometalic, bratul de reglaj al compasului si cel de-al 16-lea rubin. Dar un lucru e cert; merge perfect.
Imagine
Imagine
Imagine
mihaixp

Mesaj de mihaixp »

Am si eu un Arsa, zic eu original 100%. Functioneaza destul de precis, sunt chiar impresionat.

Imagine

Imagine
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

Frumos.
Ar merita o usoara cosmetizare a cadranului (al meu arata initial la fel) si o refacere a masei luminoase a minutarului.
mihaixp

Mesaj de mihaixp »

Alexvintage scrie:Frumos.
Ar merita o usoara cosmetizare a cadranului (al meu arata initial la fel) si o refacere a masei luminoase a minutarului.

Mersi. Intr-adevar, cred ca nu i-ar strica o mica cosmetizare.

Totusi, mie imi place tare mult aspectul lui "untouched" pe care il are acum.
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

Inca o vechitura militara recuperata:

Aeschbach militar cumparat la gramada:

Imagine

Datorita mecanismelor robuste si precise, ceasurile de acest tip au fost alocate cu predilectie aviatiei si unitatilor de parasutisti. (Sursa: Militäruhren, K. Knirim)

Carcasa originala; varza. Coroana; lucioasa de cat era de uzata. Ceasul a fost purtat decenii de-a randul pe bratara elastica de inox (tipic pentru moda anilor `60) care i-a ros ansele.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Mecanismul insa a rezistat perfect, functionand precis. Nu degeaba e marca Glashütte. :lol:

Imagine

Singura sansa de recuperare a fost montarea intr-o alta carcasa compatibila. Si asa arata acum:
Imagine
Alexvintage

Mesaj de Alexvintage »

Inca o refacere finalizata. Cronometru din dotarea fostului "minister al transporturilor aeriene" german (denumirea ante 1939 a Luftwaffe).
La cumparare; functional dar cu cadranul serios crapat. Mi-a luat jumatate de an sa gasesc unul in stare buna dar a meritat.

Imagine
Imagine
Are calibrul Venus 121 cu antisoc si compartiment pentru piese de schimb.
Imagine
Starea cadranuluil la achizitie:
Imagine
Marian Vintage

Mesaj de Marian Vintage »

.
Achraf
Moderator

Mesaj de Achraf »

Marian Vintage scrie:.
... si de la capat!?

Felicitari pentru perseverenta, Alex!
Daca batea la 36 K ... te bateam si eu la cap :wink: !
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Burebista34

Mesaj de Burebista34 »

Rog ajutor cu acest ceas de buzunar. E militar sau nu? In descriere vinzatorul insista ca e unul militarLook at this on eBay http://www.ebay.de/itm/311975108714
cataradoi

Mesaj de cataradoi »

Este greu de spus. Calibrul este intr-adevar Unitas 45C, specific ceasurilor militare de artilerie.
Am avut si eu unul similar. Problema este ca si al meu si cel pe care il prezentati dvs. au fost "demilitarizate" in cel mai stupid mod, prin distrugerea carcasei.
Scrie răspuns