Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Orient Black Mako II
MesajScris: 21 Ian 2013, 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iul 2011, 20:20
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Mako-ul meu a suferit o lovitura zdravana... Zgarieturi si mici ciobituri pe marginea sticlei insa se pare ca functioneaza ok. Asta este excelent si ma bucura cel mai mult.
Cand (cam violent) din maini mi s-a rupt un telescop iar ceasul a zburat bine pe dulap, apoi pe gresie apoi in spatele dulapului, s-a zgariat marginea colorata de pe bezel, marginea de la sticla, insa... I-am pus telescoape si e ok.

Sper sa nu aveti astfel de experiente si voi cu ale voastre pentru ca sunt grele si nu prea rezista telescoapele.

Totusi, credeti ca poate o asemenea lovitura sa-i fi daunat cumva? Asta vizavi de mecanism/rezistenta la apa/etc. :)

Poza este dinainte de lovitura, dar tot imi place cum arata si cum se prezinta Mako. :D

Imagine

_________________
Femeia este o comoara nepretuita... De aceea trebuie ingropata. Adanc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 01 Feb 2013, 11:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Mesaje: 323
Care e faza cu New Mako 1: http://www.ceasuridemana.ro/orient-mako ... 42719.html ?

Imi place foarte mult cum arata, parca e putin mai frumos decat Mako 1 normal, dar unde se gaseste pe albastru sau negru ?! Si totusi, 750 lei pentru un Mako, nu e cam mult ? :oops:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 01 Feb 2013, 17:27 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2010, 19:10
Mesaje: 410
eu l-am luat pe al meu cu 500 din mall timisoara,un pret rezonabil,peste e exagerat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 02 Feb 2013, 14:42 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2010, 19:10
Mesaje: 410
se pare ca s-au scumpit intre timp


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 07 Feb 2013, 12:12 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2012, 18:36
Mesaje: 52
Am o problema cu Mako-ul meu. Se desurubeaza extrem de greu si coronita si butonul de data rapida, mai mult cel de data rapida. L-am luat ieri de la un tip care l-a cam tinut in colectie si nu l-a purtat. Adica a fost cumparat in 2010 si a fost purtat de maxim 10 ori (dupa spusele lui si dupa cum arata) si, cred eu, l-a potrivit de si mai putine ori. Prima oara cand am incercat sa-i reglez ora si data, am fost nevoit sa folosesc un patent imbracat in panza, ca sa nu-l zgarii. Am incercat sa-l desurubez cu mana dupa, insa fara sa strang cu o manseta sau panza surubul, nu reusesc. Cu buricele degetelor indurerate, vin si va intreb: Daca ii pun pe filet o picatura de ulei de genul ulei pentru masina de tuns pe filet, oare as face o prostie?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 07 Feb 2013, 13:02 
Neconectat

Membru din: 22 Iun 2010, 11:46
Mesaje: 280
Localitate: Urziceni - Bucuresti & retur
claudiu.radu scrie:
Daca ii pun pe filet o picatura de ulei de genul ulei pentru masina de tuns pe filet, oare as face o prostie?


Da. Garniturile se vor inmuia si dizolva in timp. Foloseste ulei/vaselina sau spray siliconic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 07 Feb 2013, 13:57 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2012, 18:36
Mesaje: 52
multumesc pentru sfat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 10 Feb 2013, 11:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Motivele pentru care cheita se desface greu pot fi doar cateva.Ori garniturile sunt uscate,ori s-a depus mizerie pe filetul coroanei si a bucsei,ori este defect filetul.
In cazul in care filetul este defect nu este decat o optiune-alt buton si bucsa,dar ma indoiesc ca acesta este motivul.
In celelalte doua cazuri-garnituri uscate sau mizerie pe filet-optinea datului cu spray nu este f.indicata pentru ca aplicand spray pe filet nu ajuta decat temporar,acest spray in timp adunand murdaria si tinand-o pe filet,cu sanse ca acesta sa se strice in timp.
Solutia cea mai corecta este scoaterea cheitei,curatarea filetelor de la bucsa si coroana si aplicarea de vaselina siliconica doar pe garnituri.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 10 Feb 2013, 12:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Bob13 scrie:
Imagine

d4m4g3 scrie:
Imagine

Am dat de poza colegului bob13, am mai frunzarit forumul si am dat si de poza lui d4m4g3 (off, de ce nu ti-ai ales alt username, prietene?!); daca nu ar fi scrise numele brandurilor pe ele, ma tem ca manat doar de vizual as alege ceasul pe albastru: reusite poze.
PS: ce sa-i faci? opincarul de mine tot bleg: 'geaba ii dai sa guste caviar, el tot fasole facaluita cu muraturi pofteste :P ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 10 Feb 2013, 16:29 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2012, 18:36
Mesaje: 52
Claudiu scrie:
Motivele pentru care cheita se desface greu pot fi doar cateva.Ori garniturile sunt uscate,ori s-a depus mizerie pe filetul coroanei si a bucsei,ori este defect filetul.
In cazul in care filetul este defect nu este decat o optiune-alt buton si bucsa,dar ma indoiesc ca acesta este motivul.
In celelalte doua cazuri-garnituri uscate sau mizerie pe filet-optinea datului cu spray nu este f.indicata pentru ca aplicand spray pe filet nu ajuta decat temporar,acest spray in timp adunand murdaria si tinand-o pe filet,cu sanse ca acesta sa se strice in timp.
Solutia cea mai corecta este scoaterea cheitei,curatarea filetelor de la bucsa si coroana si aplicarea de vaselina siliconica doar pe garnituri.

s-a rezolvat problema doar prin desurubarea repetata. cum am zis, probabil a stat mult timp inchis. multumesc pt sfaturi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 10 Feb 2013, 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
claudiu.radu scrie:
Claudiu scrie:
Motivele pentru care cheita se desface greu pot fi doar cateva.Ori garniturile sunt uscate,ori s-a depus mizerie pe filetul coroanei si a bucsei,ori este defect filetul.

s-a rezolvat problema doar prin desurubarea repetata. cum am zis, probabil a stat mult timp inchis. multumesc pt sfaturi


Nu exclude insa necesitatea unei revizii si schibarea garniturilor.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 10 Feb 2013, 19:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Inseamna ca am avut dreptate.A fost doar ceva murdarie uscata,care la insurubari repetate s-a transformat in praf si a cazut-inauntru sau afara???.In atare situatie un spray nu ar fi facut altceva decat sa retina murdaria acolo,si ar fi fost mai rau.
Imi mentin parerea ca o curatare a filetelor ar fi inca necesara la un moment dat pentru a preintampina uzuri nedorite ale filetelor.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 08 Apr 2013, 20:29 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2013, 21:59
Mesaje: 4
Ce spuneti de acest site, e de incredere?
http://www.atlantic-shop.ro/103,ceas-or ... 001bw.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako Blue Review :)
MesajScris: 16 Sep 2015, 01:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
Rasfoind forumul am gasit acest topic mai vechi. Am vazut ca se vorbeste mult de end-linkul de la bratarile Orient care indoaie telescoapele. Este intr-adevar o problema comuna Orient/Seiko la tipul asta de bratari. Au elementul acela decorativ langa carcasa, insa bratara face priza la telescop pe o portiune destul de ingusta, pe mijlocul telescopului. La al meu Seiko 5 schimbam telescoapele cum isi schimba gainile penele :D Pana am gasit o bratara de Casio DB, mult mai solida si fix pe 19 mm, cu end-link ce cuprinde tot telescopul. Se pare au gandit-o mai bine cei de la Casio. Ultima za dinspre ceas este ca la Seiko Monster, ca sa ma fac bine inteles.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România