Etanseitate la apa - o discutie...

Ceasuri care se preteaza activitatilor dure, unde o rezistenta sporita este necesara.
Scrie răspuns
Nicu
Mesaje: 1138
Membru din: 28 Sep 2008, 19:17

Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Nicu »

Un thread interesant, cu desene si schite :

http://forum.tz-uk.com/showthread.php?2 ... y-to-occur

Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
Nea-Vasile
Mesaje: 30
Membru din: 17 Ian 2009, 10:51
Localitate: Craiova

Re: Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Nea-Vasile »

Foarte interesant. Multzam!
Nicu
Mesaje: 1138
Membru din: 28 Sep 2008, 19:17

Re: Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Nicu »

Am gasit ceva pe un alt site : componenta rosie a luminii nu patrunde in apa mai jos de 10 m. Deci culoarea rosie de pe bezel nu se poate vedea la o adincime mai mare de 10m.
Asa este ?
A observat cineva acest fenomen ?


Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
Avatar utilizator
Poseidon
Membru Special
Mesaje: 1031
Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Localitate: Constanta.

Re: Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Poseidon »

Depinde de turbiditatea apei și depinde de intensitatea luminii naturale. Dar poți să folosești lanterna că doar de asta s-a inventat.
SATELLITE WAVE
Nicu
Mesaje: 1138
Membru din: 28 Sep 2008, 19:17

Re: Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Nicu »

:idea:
Google ne ajuta : http://library.thinkquest.org/28170/35.html - lumina rosie este absorbita prima, si mai jos de 10 m nu se mai vede .

Referitor la idea cu lanterna - este descrisa si in manualele de utilizare a ceasurilor pentru scufundari : Pentru adincimi mai mari de 10 m - a se utiliza numai impreuna cu lanterna .

Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
Nicu
Mesaje: 1138
Membru din: 28 Sep 2008, 19:17

Re: Etanseitate la apa - o discutie...

Mesaj de Nicu »

Cred ca s-a mai dat pe forum, da' merita sa citim din nou :

http://forums.watchuseek.com/f17/water- ... 59142.html



Toate cele bune

Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
Scrie răspuns