Aici e la 5000 la iesirea din avion
De fapt Seiko Monster nu e un Diver adevarat ,e de fapt un SKYDIVER
Sper ca lui Edi sa-i placa wrist shot si sa le prelucreze putin
Mai ales fata mea
Superb ! Incredibile poze ! Incredibile !
Super super super - parca mi-e si rusine sa le bag in editor ...
O voi face numai pe ceas deoarece tu arati foarte bine, chiar charismatic as indrazni sa spun ! (sper sa nu fiu interpretat gresit - I'm straight you know ! )
De fapt nu o sa prelucrez nimic ... sunt super misto asa !
acum ai putea sa ceri celor de la seiko sa introduca in caracteristicile ceasului "SKY diving resistance up to 5000 m".
super tare.
dar dupa acel salt ai observat modificari in acuratetea ceasului?
si mai am o intrebare pentru voi: la altitudini mari ce se poate intampla cu un ceas in conditii de presiune scazuta? pentru ceasurile de pilot stiu ca e o necesitate rezistenta la depresurizari bruste dar nu stiu ce se poate
intampla cu un ceas normal in acest caz.
Multumesc pt aprecieri.
Si eu sunt straight dar oricum multumesc Edi.
Chiar am vorbit cu cineva despre influenta lipsei de presiune si se pare ca un ceas(orice ceas) functioneaza mai bine cand presiunea e redusa ori chiar in lipsa gravitatiei.
presiunea inseamna cresterea frictiunii si deci o functionare mai greoaie probabil.
Nu sunt eu bun la asta asa ca nu stiu dar e interesant.
Ceasul a functionat dupa parerea mea la fel si inainte si dupa.
Aventura a durat cam 20 de minute cu totul asa ca timpul a fost prea scurt pt influente.
Ce mi-a placut la instructorul de salt a fost ceasul sau SUUNTO cu altimetru.
In general sunt impotriva quartz mai ales cu display digital dar asta este chiar util in ce fac ei
Unul din motivele pierderii isochronismului unui ceas este frecarea balansului cu aerul din interior!
Asa ca lipsa acestuia in ceas nu duce decit la o mai buna functionare a acestuia!
Eu nu cred ca as risca un Zenith Defy in modul asta.
Suunto altimax digital la 150 $ e mai potrivit.
Dar cred ca cine isi permite un Zenith Defy Extreme si e pe stilul respectiv isi permite sa faca si parasutism cu el
Pt Claudiu:
Dan are o intrebare interesanta pe care idraznesc sa o nuantez
Ce se poate intampla in cazul schimbarilor bruste de presiune.
Ex .in dupa caderea libera la deschiderea parasutei schmbul de presiune e teribil .Ori un alt ex e cel al avionului la acceleratie apropiata de 9 G
Ce se inatmpla in interiorul unui ceas?