Seiko Black Monster SKYDIVER

Ceasuri care se preteaza activitatilor dure, unde o rezistenta sporita este necesara.
Scrie răspuns
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Seiko Black Monster SKYDIVER

Mesaj de Alfie »

Am sarit cu el de la 5000 de m(poza e la 4000) iar cand am ajuns jos cu el inca functiona.
Asa ca e un ceas foarte robust si merita
Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Aici e la 5000 la iesirea din avion
De fapt Seiko Monster nu e un Diver adevarat ,e de fapt un SKYDIVER
Sper ca lui Edi sa-i placa wrist shot si sa le prelucreze putin
Mai ales fata mea :lol: :lol: :lol:
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine
Avatar utilizator
iEdi
Membru Special
Mesaje: 3085
Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iEdi »

Superb ! Incredibile poze ! Incredibile !
Super super super - parca mi-e si rusine sa le bag in editor ...
O voi face numai pe ceas deoarece tu arati foarte bine, chiar charismatic as indrazni sa spun ! (sper sa nu fiu interpretat gresit - I'm straight you know ! :lol: )

De fapt nu o sa prelucrez nimic ... sunt super misto asa !

Multumim!
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dandsoo »

acum ai putea sa ceri celor de la seiko sa introduca in caracteristicile ceasului "SKY diving resistance up to 5000 m".
super tare.
dar dupa acel salt ai observat modificari in acuratetea ceasului?
si mai am o intrebare pentru voi: la altitudini mari ce se poate intampla cu un ceas in conditii de presiune scazuta? pentru ceasurile de pilot stiu ca e o necesitate rezistenta la depresurizari bruste dar nu stiu ce se poate
intampla cu un ceas normal in acest caz.
Imagine Imagine
Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Multumesc pt aprecieri.
Si eu sunt straight dar oricum multumesc Edi.
Chiar am vorbit cu cineva despre influenta lipsei de presiune si se pare ca un ceas(orice ceas) functioneaza mai bine cand presiunea e redusa ori chiar in lipsa gravitatiei.
presiunea inseamna cresterea frictiunii si deci o functionare mai greoaie probabil.
Nu sunt eu bun la asta asa ca nu stiu dar e interesant.
Ceasul a functionat dupa parerea mea la fel si inainte si dupa.
Aventura a durat cam 20 de minute cu totul asa ca timpul a fost prea scurt pt influente.
Ce mi-a placut la instructorul de salt a fost ceasul sau SUUNTO cu altimetru.
In general sunt impotriva quartz mai ales cu display digital dar asta este chiar util in ce fac ei
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dandsoo »

inca nu s-a gasit nici o manufactura de ceasuri care sa faca un ceas mecanic special pentru parasutisti. eu ma gandesc acum la zenith defy extreme.
Imagine Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de Claudiu »

Unul din motivele pierderii isochronismului unui ceas este frecarea balansului cu aerul din interior!
Asa ca lipsa acestuia in ceas nu duce decit la o mai buna functionare a acestuia! :wink:
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Eu nu cred ca as risca un Zenith Defy in modul asta.
Suunto altimax digital la 150 $ e mai potrivit.
Dar cred ca cine isi permite un Zenith Defy Extreme si e pe stilul respectiv isi permite sa faca si parasutism cu el
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Pt Claudiu:
Dan are o intrebare interesanta pe care idraznesc sa o nuantez
Ce se poate intampla in cazul schimbarilor bruste de presiune.
Ex .in dupa caderea libera la deschiderea parasutei schmbul de presiune e teribil .Ori un alt ex e cel al avionului la acceleratie apropiata de 9 G
Ce se inatmpla in interiorul unui ceas?
Avatar utilizator
Joe Zawinul
Membru Special
Mesaje: 309
Membru din: 14 Mar 2007, 17:14
Localitate: Bucuresti / Frankfurt

Mesaj de Joe Zawinul »

Felicitari pt. poze :lol:

Cât costa SEIKO AUTOMATIC?
Sanatosi sa ramânem, caci va veni si CEASUL nostru!
Zeit kann man nicht kaufen. Uhren schon.
Eine ruhige Uhr in einer unruhigen Zeit.
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

In Europa il gasesti doar pe Ebay dar livrat din Asia(Singapore)ori Australia.
Cred ca poti sa-l iei cam la 250 Eu cu totul.
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine
Scrie răspuns