Ceasul perfect !
Ceasul perfect !
Care este ceasul perfect in viziunea voastra? ce specifiatii trebuie sa indeplineasca si cum trebuie sa arate?
Sa incep eu:
1. mecanismul celor de la swatch <sistem51> total capsulat care sa nu necesite servisare niciodata asa cum spune producatorul;
2. DIVER 200M cel putin;
3. cadranul si carcasa de la SEIKO MONSTER (cu tot cu superluminova) sau alt diver frumos;
4. carcasa din titaniu, bratara din titaniu sau cauciuc moale;
5. sistemul de prindere al curelei al celor de la swatch, care mi se pare imposibil de rupt accidental.
Sa incep eu:
1. mecanismul celor de la swatch <sistem51> total capsulat care sa nu necesite servisare niciodata asa cum spune producatorul;
2. DIVER 200M cel putin;
3. cadranul si carcasa de la SEIKO MONSTER (cu tot cu superluminova) sau alt diver frumos;
4. carcasa din titaniu, bratara din titaniu sau cauciuc moale;
5. sistemul de prindere al curelei al celor de la swatch, care mi se pare imposibil de rupt accidental.
Re: Ceasul perfect !
Nimic nu este perfect in aceasta lume, perfectibil orice.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Re: Ceasul perfect !
Filozofie...Gabi1 scrie:Nimic nu este perfect in aceasta lume, perfectibil orice.
La asta ma refeream... sa iei ceea ce crezi tu ca este <perfectibil> si sa spui ce ar mai trebui sa se schimbe ca sa se apropie de perfectiune (sau ceea ce crede fiecare ca este perfect in acceptiunea sa)
Re: Ceasul perfect !
Multumesc Zar!
N-am gasit topicul deja deschis, desi am cautat inainte sa postez...
O sa-l inchida Poseidon pe asta sau o sa-l mute in cel vechi...
N-am gasit topicul deja deschis, desi am cautat inainte sa postez...
O sa-l inchida Poseidon pe asta sau o sa-l mute in cel vechi...
Re: Ceasul perfect ! Construit dupa specificificatiile tale.
Polar scrie:Care este ceasul perfect in viziunea voastra? ce specifiatii trebuie sa indeplineasca si cum trebuie sa arate?
Sa incep eu:
1. mecanismul celor de la swatch <sistem51> total capsulat care sa nu necesite servisare niciodata asa cum spune producatorul;
2. DIVER 200M cel putin;
3. cadranul si carcasa de la SEIKO MONSTER (cu tot cu superluminova) sau alt diver frumos;
4. carcasa din titaniu, bratara din titaniu sau cauciuc moale;
5. sistemul de prindere al curelei al celor de la swatch, care mi se pare imposibil de rupt accidental.
Re: Ceasul perfect !
Ceasurile care nu mai necesita servisare niciodata nu sunt pentru pasionati... Daca nu-l mai poti servisa pierzi contactul cu orologeria. Eu cand merg la ceasornicar intru in alta lume, este ca o "evadare" pentru mine.
Swatch 51 este un calibru nou si interesant dar este creat 100% de roboti care, daca nu sunt setati cum trebuie mai dau si gres
Swatch 51 este un calibru nou si interesant dar este creat 100% de roboti care, daca nu sunt setati cum trebuie mai dau si gres
Re: Ceasul perfect !
Rezistent la apă 3000 metri,
Carcasă și brățară din titan, finisare mată,
Supapă de heliu automată,
Cristal de safir tratat antireflexie pe ambele fețe,
Arătătoare și indici orari cu cifre arabe, supradimensionate, cu Superluminova BGW9,
Cadran negru mat cu arătătoare și cifre albe,
Mecanism automatic, oficial certificat cronometru,
Bezel unidirecțional, gradat în minute, cu punct luminescent la ora 12, manevrabil ușor și cu mănuși,
Testat individual de fabrică.
Carcasă și brățară din titan, finisare mată,
Supapă de heliu automată,
Cristal de safir tratat antireflexie pe ambele fețe,
Arătătoare și indici orari cu cifre arabe, supradimensionate, cu Superluminova BGW9,
Cadran negru mat cu arătătoare și cifre albe,
Mecanism automatic, oficial certificat cronometru,
Bezel unidirecțional, gradat în minute, cu punct luminescent la ora 12, manevrabil ușor și cu mănuși,
Testat individual de fabrică.
Re: Ceasul perfect !
Ceasul perfect
... este un Frogman solar.
Sau unul din seria Tuna Can de la Seiko !
Toate cele bune
Nicu
Sau unul din seria Tuna Can de la Seiko !
Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Ceasul perfect !
Rolex .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Re: Ceasul perfect !
Avenger Seawolf E17370.Miron scrie:Rezistent la apă 3000 metri,
Carcasă și brățară din titan, finisare mată,
Supapă de heliu automată,
Cristal de safir tratat antireflexie pe ambele fețe,
Arătătoare și indici orari cu cifre arabe, supradimensionate, cu Superluminova BGW9,
Cadran negru mat cu arătătoare și cifre albe,
Mecanism automatic, oficial certificat cronometru,
Bezel unidirecțional, gradat în minute, cu punct luminescent la ora 12, manevrabil ușor și cu mănuși,
Testat individual de fabrică.
Rolex Sea-Dweller DEEPSEA 116660
Panerai Luminor Submersible 1950 PAM 243 1000m
Zinex Heliox Super Sub 2500m
Casio G-Shock MR-G-110 Vintage
Casio G-Shock King of G GX-56GB-1
Panerai Luminor Submersible 1950 PAM 243 1000m
Zinex Heliox Super Sub 2500m
Casio G-Shock MR-G-110 Vintage
Casio G-Shock King of G GX-56GB-1
Re: Ceasul perfect !
gherghin nicolae scrie:Rolex .
Rolexul are 2 dezavantaje:
- acele indicatoare ( care mie nu-mi plac - chestie de gust )
- pretul . Probabil ca initial Rolex s-a vrut un tool watch, da' acum nu prea mai este. Se vrea un simbol ? Se vrea o bijuterie la mina ?
M-am uitat la Milgauss, si mi se pare un ceas interesant. Merita pretul ?
Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
Re: Ceasul perfect !
Păi orice ceas automatic e doar bijuterie pe mână, dpdv tehnologic și al preciziei e înapoiat rău de tot. Ce să spun marile realizări tehnologice la ceasuri automatice sunt materialele mai de calitate ale brățării ale indicatorilor, ale geamului, sau ce rezistență la apă au și să fim serioși astea n-au nicio treabă cu mecanismul.
Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.
Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.
Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.
Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.
Re: Ceasul perfect !
Este doar o ... parere ....Sergiu37 scrie:Păi orice ceas automatic e doar bijuterie pe mână, dpdv tehnologic și al preciziei e înapoiat rău de tot. Ce să spun marile realizări tehnologice la ceasuri automatice sunt materialele mai de calitate ale brățării ale indicatorilor, ale geamului, sau ce rezistență la apă au și să fim serioși astea n-au nicio treabă cu mecanismul.
Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.
Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila
Re: Ceasul perfect !
Pai.....cam toti ne dam cu parerea cind este vorba de ceasul perfectflorinake scrie:Este doar o ... parere ....Sergiu37 scrie:Păi orice ceas automatic e doar bijuterie pe mână, dpdv tehnologic și al preciziei e înapoiat rău de tot. Ce să spun marile realizări tehnologice la ceasuri automatice sunt materialele mai de calitate ale brățării ale indicatorilor, ale geamului, sau ce rezistență la apă au și să fim serioși astea n-au nicio treabă cu mecanismul.
Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.
Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.
Toate cele bune
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin



