Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Mar 2015, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Acum ceva vreme mi-am dat ceasul cu care mergeam pe munte, motiv pentru care de ceva timp studiez oferte.

Asadar,va cer sfatul (sunt convins ca sunteti destui care bateti poteca pe munte) legat de ce ceas este mai fiabil,usor de utilizat,care sa aiba toate cele 3 functii,eventual si PC, dar care sa se incadreze intr-un buget de 100-150 Euro cumparat SH. Nu ma gandesc la gama premium cu solar si radio ci efectiv la cele 3 functii: barometru,altimetru si compas,dar care sa fie cel mai ok in gama asta de pret.

Deasemenea as lua in calcul si WR deoarece am prins si furtuni pe munte si stiu ca la Suunto sunt care au WR 30 parca.

Deci,voi in spre parte inclinati balanta si de ce?

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2015, 23:49 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
http://www.seiyajapan.com/collections/c ... w-3000-1jf

Ăsta, fără doar și poate. Mai ales că e și la „sale”.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 00:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Suunto Vector are ABC si indeplineste aceste asteptari. L-am avut si eu, stiu ca Razvee are unul de cativa ani si e ok. Cu 500 lei cred ca gasesti in stare foarte buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 01:54 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Eu m-aș feri de ceasuri folosite la drumeții & expediții care sunt la 2nd.
Exact ca și cu autovehicolele 4x4. Sigur nu au fost utilizate doar pentru ca să ducă copii la școală și sacoșele de la supermarket acasă. Au fost chinuite în fel și chip pe drumuri desfundate, serpentine, șleauri, viroage. Atinse pe dedesubt și din toate pozițiile. Rupte diferențialele și cardanele iar apoi reprate în cartier. Târâte pe bolovani prin albii de râuri. Iar apoi cosmetizate și vândute ca și autovehicole excelente pe care te poți baza - Gip!
Cine-și cumpără Suunto și apoi se îmbracă la costum și merge cu metroul la job - cu Suunto la mână? Să fim serioși. Astea-s ceasuri făcute să fie abuzate.
Părerea mea, dacă cineva caută un ceas pe care să-l folosească eventual și în situații limită, să-și cumpere unul nou.
Am două Casio. G-Shock și ProTrek. Nu le-am menajat deloc. Dar deloc.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Apreciez raspunsurile. Totusi,nelamurirea mea ramane intre Casio modelele PRW si PRG (parca asa era) si Suunto Vector. Am avut Casio ATC 1120 de care am fost relativ multumit, dar fiind un model mai vechi l-am vandut ca sa imi iau unul mai "prietenos"
Nu l-am "forjat" desi am fost cu el pe munte si atat. Nu fac alpinism si nici parasutism,deci nevoia ramane strict de ABC fara a fi nevoie de sateliti si incarcare solara. Deasemenea nu ma intereseaza foarte mult aspectul estetic al ceasului deoarece nu ma etalez in varf de munte cu el, am nevoie doar de ceea ce stie sa ofere, iar daca functioneaza este suficient pt mine (cu conditia sa nu ia apa,am trecut prin cateva conditii meteo nefavorabile in varf de munte si nu as vrea sa-i port grija)

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 13:26 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Încerc şi eu două trei răspunsuri.

1. Am un Suunto Vector de mai bine de 6 ani. Nu am avut până acum absolut nicio problemă cu el. Am mai discutat în alte rânduri despre ceasul meu, are şi plusuri şi minusuri. L-am folosit exclusiv pe munte, în excursii, şi majoritatea celor de pe site ştiu că sunt pasionat şi merg frecvent, anual îmi petrec cam 40-50 de nopţi la cort şi vreo 2 luni pe munte, în ture. Nu fac alpinism, doar trekking, iar Vectorul mi-a fost partener de nădejde în tot acest timp. Da, are WR 30m, dar nu m-am confruntat cu vreo problemă. Nu am intrat cu el în niciun râu totuşi, dar m-au prins furtuni pe munte care m-au udat până la piele în ciuda pelerinei. Şi ceasul n-a avut nicio problemă. Singurele minusuri sunt că altimetrul merge doar din 5 în 5 metri şi uneori mi-aş fi dorit o precizie mai bună, iar barometrul are nevoie să rămâi ceva mai mult într-un loc ca să dea informaţii credibile despre ce urmează să se petreacă cu vremea. La un drum la care urci mai mult de 1000 de metri diferenţă de nivel, practic e inutil, lui i se va părea oricum că se strică vremea grav pentru simplul motiv că urci sau cobori mult. Alt minus - bateria e destul de scumpă, un model mai ciudăţel, foarte mare. Costă 30-40 de lei o Renata sau Varta.

2. Medicul meu de familie cu care sunt prieten bun şi socrul meu au avut amândoi Casio-uri. Ca idee, merg la fel cam cum şi cât merg şi eu pe munte. Au prăpădit vreo 3-4 ceasuri până acum. Aşa că doctorul meu de familie s-a reprofilat tot pe Suunto, doar că un model mai scump, un Core. iar socră-miu nu mai poartă ceas de munte deloc. :))

3. Deşi eu de exemplu am utilizat ceasul cu grijă şi aş cumpăra unul ca al meu de la un terţ dacă aş avea garanţia că a fost purtat aşa cum l-am purtat eu, totuşi îi dau dreptate lui Poseidon. Sunt şanse mult mai mari să aibă ceva un ceas utilitar, şi varianta de a-l cumpăra nou cred că e cea corectă.

Nu ştiu preţurile la Casio, dar un Vector cred că se poate găsi pe la 800 de lei nou şi cu garanţie, înclin să cred că ar merita diferenţa.

Spor la achiziţie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 18:22 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
viewtopic.php?f=16&t=6766&start=15
Aici s-a mai discutat despre cele doua ceasuri - probabil ca erau versiuni mai vechi.
Eu am avut doua Suunto core si patru Casio Protrek (am unul si acum - prg240T) si daca ar fi sa mai aleg un ceas utilitar, as merge tot pe Casio.
Personal, stiu cativa proprietari de protrek care le poarta la birou, dar nu au nici o treaba cu muntele sau cu alte activitati sportive, asa ca sunt sanse sa gasesti si unul sh in stare buna. Al meu a facut suficiente bai in rauri de munte, a fost plimbat pe la munte si chiar a zburat impreuna cu mine de pe bicicleta, dar este in stare ft buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 18:30 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Raul Bordas scrie:
ABC fara a fi nevoie de sateliti si incarcare solara.


Despre ce sateliți vorbim aici? Cu ce te deranjează încărcarea solară?
Nu e nevoie de nici un satelit! Ajustarea orei se realizează automat la 00:00 în fiecare zi. Asta în București. Semnalul este trimis din Germania, și este semnal radio terestru. Nu te costă absolut nimic și nu consumă nimic. Avantaj enorm.
Lucrezi în mină sau în peșteră și crezi că nu vei avea suficientă lumină pentru încărcare? Chiar și așa, odată încărcată bateria (cam o zi) ține la întuneric și două luni de zile. Deci nu ar fi o problemă prea mare, doar dacă nu intenționezi să stai în beznă peste 2 luni!
În rest - bezel din metal, butoane din metal, este solid și foarte arătos.
Și încă ceva important. Nu trebuie să-i schimbi bateria ca la Suunto. Suunto nu are o baterie ieftină.
Imagine

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 18:48 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Al meu:
Imagine

Si eu consider un avantaj incarcarea solara si sincronizarea automata a orei la acest tip de ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2015, 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Am iesit un pic la "deal" zilele astea,dar fara ceas special. Imi sunt de real folos toate informatiile pe care le oferiti. Bugetul meu calculat pentru un astfel de ceas ar fi undeva la 100-150 de euro (preferabil 100 E SH) si as vrea sa-l iau o singura data,preferabil.
Pana va fi mai cald afara sa pot sa urc pe varfuri mai studiez problema. Orice parere este bine venita si va mutumesc.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2015, 04:08 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
http://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-barb ... 1_f10.html

mi se pare o oferta foarte buna pentru un ceas nou si ar cam avea functiile dorite de tine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2015, 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Chiar este o oferta buna. Mai tarziu voi scoate un Eternamatic la vanzare ca sa pot sa nu pierd ocazia. Multumesc pentru ajutor.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2015, 20:55 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
http://www.fashionup.ro/ceas-casio-spor ... 58578.html
http://www.fashionup.ro/ceas-casio-spor ... 58670.html
http://www.fashionup.ro/ceas-casio-spor ... 58584.html
s-ar putea sa gasesti ceva care sa-ti placa

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2015, 11:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Cel mai aproape de adevar este mihai20, este cam ce mi-as dori. Acuma,din pacate, am de facut cateva investitii pentru firma,dar cu putin noroc poate mai prind promotia de la B&B.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2015, 09:40 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2015, 12:02
Mesaje: 1
Salutare, arunca un ochi la modelul asta......eu il folosesc cam de un an si pot spune ca e ok...
http://www.germanelectronics.ro/conrad. ... pid=860249


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România