Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema...

Ceasuri care se preteaza activitatilor dure, unde o rezistenta sporita este necesara.
Scrie răspuns
ion66
Mesaje: 632
Membru din: 12 Aug 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema...

Mesaj de ion66 »

Am acest diver vintage anii 1968-1972, apreciez eu. E o piesa pt istoria diverelor...chiar daca nu e un Submariner sau Seamaster.

Ce problema am cu el. Ceasul tine timpul foarte bine, coroana lui originala se infileteaza ok, dar ceva era in ..neregula...uzat..su poate ceva lipsa..nu ma pricep prea bine. Caci la setarea orei , minutului (implicit datei), nu prea prindea bine, cand prindea, cand mergea in gol. Si nu de la cheita propriuzisa (partea din mecanism si carcasa) si nici de la mecanism, acestea sunt OK, ci de la ansamblul din interiorul coroanei care este fixat pe fundul ei si se infileteaza si pe capatul de cheita din mecanism si carcasa.
....Pana la urma acesta a iesit din coroana... Vedeti ultima foto.

Intrebarea mea este daca credeti ca se mai poate face ceva, astfel incat sa se pastreze coroana originala, sau trebuie inocuita cu totul ?
Va multumesc anticipat.
Cateva poze cu impricinatul:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de Alexvintage »

Inlocuita. Dar pregatiti-va sa asteptati. Nu se gasesc pe toate drumurile.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de gherghin nicolae »

Coronita este similara cu cea de Rolex.
Ia legatura cu Claudiu , poate mai are asa ceva.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de Alexvintage »

Exista ZECI de modele asemanatoare. Trebuie sa se potriveasca pozitia si marimea filetului.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de Claudiu »

Din pacate reparatia coronitei este aproape de nefacut.
Mie mi-au iesit cam 3 din 10 incercari de a repara o asemenea problema.
Am luat un poanson cu cap rotund si am incercat sa strang putin locasul interior in care intra tija.Dupa care am represat tija in coroana.
Dar daca strangi prea mult nu vei putea presa tija,o vei deforma,daca strangi prea putin va iesi din nou.Deci este cam ca la loterie.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
ion66
Mesaje: 632
Membru din: 12 Aug 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de ion66 »

Va multumesc mult.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Squale 100 atmos, cca 1968-1972 - cum rezolv o problema

Mesaj de gherghin nicolae »

Alexvintage scrie:Exista ZECI de modele asemanatoare. Trebuie sa se potriveasca pozitia si marimea filetului.
Evident ca zeci de modele au folosit acest sistem.
Pina si Vostok Amfibia are ceva similar...Desigur nu stiu daca se potriveste la filetul de pe carcasa , insa este usor de gasit una chiar de catre Ion66 .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Scrie răspuns