Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Sep 2021, 17:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Pentru cine nu stie, Nethuns e zeul etrusc (o populatie pre-romana din centrul Italiei) al apelor, fantanilor si marii. La 3000 de ani distanta si 10.000 de km....un chinez simpatic/fanatic a prins imediat ideea....ma gandesc ca i s-a aratat in vis....poate(!) si asa s-a nascut Diverul bun la orice, pentru oameni care traiesc pe apa.....in apa....sau sub...apa.....

Tot pentru cei care nu stiu, in trecut atat eu cat si alti colegi mai vechi de forum, nu neaparat la prima tinerete.....am fost numiti talibani :)))) de generatia mai noua....probabil pentru opiniile noastre orologere oarecum inflexibile, ancorate in trecut....sau respingand tot ce e nou, modern, avansat tehnologic, plastificat, electrificat.....(ma gandesc/cred/sper....pentru ca, va spun, copiii ii trimitem la scoala si sotiile....la serviciu)........

Nu vad asadar ce experiment ar putea fi mai oportun decat acela de a ma alinia (din postura de...taliban) unui trend care exista de prin 1990.....si-a luat ceva avant prin 2010-15 si pare sa avanseze puternic de prin 2019....dovada fiind aceea ca foarte multi producatori entry-level (Nethuns, Hamilton..), pseudo-luxury (Longines, Oris...) si chiar luxury (Breitling, Tudor...si vai...era sa uit, Panerai) au acum in oferta lor ceasuri cu carcasa de.....bronzzzz :P

In randurile ce urmeaza.....voi descrie ceasul si atat....pentru referirile la bronz si cum se comporta el exista un topic dedicat:

viewtopic.php?f=5&t=37254

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Sep 2021, 17:06 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Hai cu rândurile promise și...nu mai uita de Panerai :)
De abia astept lectura...

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Sep 2021, 17:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
300 M WR, 44 de milimetri.....cu 14 grosime (fara safirul bombat spectaculos), 15.7 cu totul......capac spate din otel frumos gravat, bezel cu insert ceramic foarte precis, coronita semnata si evident pe filet - asta ar fi carcasa.
Cadranul - nu-i spun culoarea....o vede toata lumea - e extrem de bine executat, cu nuante sunburst si lumina de nota 10. Puteau fi ceva mai subtiri indicatoarele? Probabil ca da....insa asa cum le-au facut tot ansamblul este incredibil de lizibil, in orice conditii.
Sigur, tot ceasul e un homage la Seiko Captain Willard.....dar e si reusit si mie-mi si place ideea.....

Imaginespanish girl names that start with j

Asa arata spatele:

Imagine

Cureaua - cam criticata pe net, nu prea vad de ce - nu-i rea deloc, e flexibila, comoda si e exact ce te astepti in gama asta de pret.
Catarama semnata e tot din bronz....

Imaginefunny japanese names

Cutia arata asa si e o surpriza foarte placuta....ce se vede maro in poza e chiar lemn lemn, nu plastic....

Imagine

Era sa uit mecanismul...din cauza ca e asa comun.....NH35 de la Seiko......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Sep 2021, 17:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Acuma...se pune intrebarea: Nethuns cu acest tip de carcasa este cu 33% mai scump decat cel din otel
inoxidabil.....ceea ce pentru mintea mea de taliban e de neinteles sau acceptat....dar pentru ca....chiar si eu....
in netarmurita mea intelepciune...mai am scapari....am decis sa cumpar ceasul si sa-l port cel putin o luna...
zi de zi......poate ma indragostesc....cine stie.....de bronz si de calitatile lui...... 8) 8) 8) sau macar inteleg de
unde atata pasiune la altii.......

Scuze pentru postarile succesive(!) si....
Multumesc daca ati citit!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Sep 2021, 12:01 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Felictari ptr ceas, e f frumos și interesant.

Sincer, nu văd rostul carcaselor de bronz la ceasurile de diving. Dacă îl bagi la apa de mare în mod frecvent....e "bordel", cum zic francezii. Dar arata bine combinația de cadran verde și culoarea bronzului, cred ca (,) criteriul estetic este cel care a primat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Sep 2021, 12:54 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumesc Mircea, asa este, mi-a placut combinatia/contrastul.....dar si abordarea producatorului din pdv
al calitatii (in sensul ca nu deranjeaza nimic, toate sunt aliniate si la locul lor, par de buna calitate iar lumina e fantastica).

De divere nu stiu ce sa zic.....cred ca ideea e sa le tot patinezi/cureti/patinezi/cureti....ceea ce
e riscant la un WR de 50M sau 100......

Si pentru ca tot m-am apucat de scris, cate ceva din ce am uitat.....in graba......

Pretul de lista AD Europa pentru netunsu' bronz e de 400 de euro...adica....cam mult, dupa mintea mea....
(in momentul asta acest Aqua nu se mai gaseste pe nicaieri cred...la pretul asta).
Deci, am pus-o de o investitie.... :lol: :lol: :lol:
Prin comparatie, acelasi AD are in stoc Aqua SS la 290 E - mult mai rezonabil sau competitiv pentru cineva
care-si doreste un homage Seiko bine realizat si cu 2 ani garantie:

https://www.seriouswatches.com/collecti ... teel-as303

In fine, dupa ce mi-am petrecut anul trecut si mare parte din anul asta purtand microbranduri....indraznesc sa afirm
ca sunt o alternativa viabila si chiar recomandata.......la Seiko sau Citizen in marja respectiva de pret.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2021, 13:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Si...ma gandesc....un scurt update....la doua saptamani pe incheietura:

Voi incepe cu mecanismul, pentru ca aici au fost modificarile cele mai relevante:
In prima saptamana, NH a mers constant cu 9 secunde pe minus/zi.....in a doua tot constant
dar cu minus 12. Se poate trai cu abaterea asta....da....cu siguranta ca se poate!
E situatia ideala? Nu.....insa vorbim de un mecanism Seiko entry-level...de la care in
principiu te poti astepta la orice......si desi ultimele 5-6 purtate de mine au mers nesperat
de precis....de data asta am nimerit o semi-cartoafa.....care o sa vedem cum se va comporta in timp.....
Intuiesc o mica problema de amplitudine - specialitatea Seiko - cu potential de agravare....dar cum
ceasul are o garantie de doi ani....

Carcasa: apreciez in mod deosebit forma curbata despre care am mai vorbit....care o face extrem de comoda
la purtat si in acelasi timp fixeaza pe incheietura un ceas relativ greu. Singurul minus este datorat protectiei de
coronita care face accesul la aceasta reletiv dificil atunci cand incercam sa reglam ceva.....

Cristalul a ramas forte bombat (!)....iar efectul distorsionant mie mi se pare spectaculos.....
Probabil datorita indicatoarelor foarte groase, lumina de noapte este una dintre cele mai bune vazute
de mine vreodata.....si merita si ea sa fie numita.....spectaculoasa....

Cureaua nu s-a intarit, inverzit, impietrit....e la fel de flexibila si prietenoasa ca in prima zi - chiar nu inteleg
de ce e criticata prin review-uri.....pentru ca e calitatea pe care o primesti la aproximativ 15-20 de euro
peste tot....

Overall, Nethuns Aqua intra fara rezerve - in opinia mea - in categoria best buy cu carcasa SS dar ridica o
spranceana usor mirata datorita pretului....cu carcasa de bronz.....luand in considerare faptul ca eu nu sunt
neaparat fan al acestui aliaj.....ci mai degraba curios.....curios ca pisica :oops:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2021, 13:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Explicatia e simpla si aplicabila in toate domeniile, se merge pe principiul : ''prindem unul si il jupuim'' - avand in vedere ca cererea pt. ceasuri din bronz este infinit mai mica decat pt. cele din otel. Evident ca firma (oircare ar fi ea) profita de situatie. Bronzul e cu mult mai ieftin decat otelul, inclusiv procesul de fabricatie al aliajului (Cu-Sn) e mai simplu si mai usor ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2021, 15:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Zar scrie:
Explicatia e simpla si aplicabila in toate domeniile, se merge pe principiul : ''prindem unul si il jupuim'' - avand in vedere ca cererea pt. ceasuri din bronz este infinit mai mica decat pt. cele din otel. Evident ca firma (oircare ar fi ea) profita de situatie. Bronzul e cu mult mai ieftin decat otelul, inclusiv procesul de fabricatie al aliajului (Cu-Sn) e mai simplu si mai usor ...


Bine, eu nu as putea spune ca ma simt jupuit/jumulit....in definitiv sunt 100 de euro in plus....de la 3 la 400 deci nu-i un capat
de tara. Spun insa ca inca nu am reusit sa-mi justific/explic mie aceasta diferenta si nici nu stiu daca voi reusi...da' incerc....
imi dau silinta....exersez......patinezzz :P :P :P altfel decat super-subiectiv.....adica dorindu-ti neaparat bronz :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Sep 2021, 17:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Astazi...Hulk, bronzanu' lu' talibanu - sau...Jegosu'...cum l-a poreclit un important membru al familiei (nu spui cine, persoana
importanta)...ca in fraza "nu mai dai jegosu' ala jos de la mana?"....a implinit perioada autoimpusa de purtare - o luna - asa
ca profit de ocazie ca sa inchid cercul acestei prezentari cu cateva concluzii.....

DA, se poate trai, manca, canta, dansa.....cu un ceas de bronz la mana si....departe de a fi devenit vreun fan, DA...acest
material are ceva inedit....un je ne sais quoi....poate pentru ca e mai rar.....exotic....viu.....schimbator....instabil....nu reusesc
sa ma hotarasc.....da' ceva are......

POT spune ca ne-am imprietenit - oarecum - incet incet dupa cearta de la inceput legata de inverzitul incheieturii si chiar am
invatat sa evit astfel de incidente neplacute...iar aici concluziile sunt doua:
1. O data cu instalarea unei patine relevante....aceasta se transfera foarte putin sau deloc pe piele....si niciodata pe haine....
2. Stergerea usoara cu o carpa moale de bumbac...cam de doua ori pe saptamana....rezolva cu totul problema fara a afecta
ceea ce s-a obtinut intre timp ca si culoare....aspect.....patina...liru liru.....

NU am reusit sa hotarasc daca diferenta de pret intre SS si bronz e meritata - logica spune ca nu - dar nici nu pot sa spun ca
am facut o mare gresala cumparand acest ceas.....care are un farmec cert si aparte.....si care va mai ramane la mine cel
putin o buna bucata de vreme....o sa vedem cat......cert e ca i-am comandat o curea destul de scumpa de la Atelier
Ferrer Channel....Rustika Militar....verde distressed....depressed.....obsessed..... 8)

In incheiere las si o poza....ceea ce se vede pe carpa de polisat este ce se ia o data la 3 zile dupa o curatare blanda si fara
a apasa prea tare...ca sa nu indepartez pretioasa patina:

Imagine

Multumesc daca ati citit. Am omis ceva...intrebati! Am gresit ceva...corectati!

P.S. Multumesc prietenilor de la SeriousWatches care mi-au furnizat ceasul.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Sep 2021, 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu cred ca trebuie gandit in ideea ca trebuie musai justificat care cum merita mai mult ca material, ci in termeni ceva mai largi, la nivel de ceas in sine, la acest pret eu cred ca ai primit un pachet corect, daca ar fi fost sa iei un Seiko nu ai fi gasit unul la acesti bani si cu aceleasi specificatii (nu mai vorbesc de carcasa de bronz), iar de Swiss made din bronz te poti atinge cu minim de cateva ori pretul platit pe Nethuns.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Sep 2021, 17:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumesc Clipper, cam la concluzia asta am ajuns si eu.....ceasul ca intreg....pentru ca in definitiv nu are
nimic care sa-l descalifice, din contra.....doar pragmatismul meu incurca putin lucrurile....SS vs bronz....si d-aia
l-am trimis (pragmatismul)...in loc luminos.....loc cu verdeata.....si am decis pur si simplu sa ma bucur de ceas :)

Interesanta si intrebarea - pe care nu mi-am pus-o...inca - daca ar trebui sa ma uit dupa ceva Swiss Made de
bronz?!?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2021, 08:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
valentin1234 scrie:
Interesanta si intrebarea - pe care nu mi-am pus-o...inca - daca ar trebui sa ma uit dupa ceva Swiss Made de
bronz?!?

Firmele din conglomeratele de produse de lux momentan din ce cunosc eu au scos doar modele alea ceasurilor cunoscute, sunt mai degraba niste incercari cuminti in aceasta nisa. Rado cu Captain Cuck :lol: , Bell&Ross, IWC, Zenith, Longines, Tudor (si culmea si cu Al in aliaj), Hamilton, pana si Edox, nu au vreun model complet nou ca design care sa nu fi existat in otel.

Ar fi interesant de vazut daca va scoate vreodata Seiko asa ceva, are la Orient un Mako (sau ceva similar, ca am pierdut sirul denumirilorla diverele lor) din otel vopsit in culoarea bronzului, sa vedem daca vor oferi si ceva real in viitor :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Sep 2021, 12:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Firmele din conglomeratele de produse de lux momentan din ce cunosc eu au scos doar modele alea ceasurilor cunoscute, sunt mai degraba niste incercari cuminti in aceasta nisa. Rado cu Captain Cuck :lol: , Bell&Ross, IWC, Zenith, Longines, Tudor (si culmea si cu Al in aliaj), Hamilton, pana si Edox, nu au vreun model complet nou ca design care sa nu fi existat in otel.


Greu de crezut ca vom vedea un model exclusiv bronz Swiss Made sau altfel.
Cred ca se va urma traditia, aceasi colectie fiind oferita in SS, PVD, aur poate si....eventual bronz......

Cat despre Seiko, sunt convins ca vrea o felie din tortul asta.....e doar o chestiune de zile.......sau nu :?

In cu totul alt registru, nu pot sa nu observ ca si Omega....a pus botu'....sigur...un aliaj cu totul special insa
care contine si....bronz! BTW, frumos ceas!

https://www.omegawatches.com/watches/se ... ld/product

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2022, 18:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
O sa radeti....dar acest capitol furtunos si mai murdar....asha....din viata mea are si o urmare:
ceasul mi s-a parut asa de reusit incat am hotarat sa-l iau in SS dupa ce bronzu' a plecat....
in loc luminos....loc cu verdeata.....verde....verde.....verde :cry:

Aici insa merita facuta o precizare - experienta cu "bronzanul" nu a descalificat pentru mine tot
ce este bronz....asa....in general.....ci doar acest model Aqua care datorita formei ingropate a
capacului spate.....murdareste cred la greu incheietura spre deosebire de solutiile tehnice clasice :idea:
in care capacul are si rolul de a tine carcasa departe de piele......

Multe de scris nu ar mai fi.....ceasul vine in configuratia deja descrisa...iar eu, in mod special...am ales
o combinatie mai fistichie si nonconformista.....dar la fel de simpatica:

Imagine

Spatele buclucas, acum fara sanse de a mai murdari nimic! Cureaua este desigur after market si dupa
ce se va patina putin cred ca va arata mult mai bine....in nuanta bezelului....asha....

Imagine

Care curea vine cu o....extraoptiune....si haioasa.....dar si utila in cazul unei catarame de bronz....
o protectie anti-alergica:

Imagine

Poze langa un Seiko Turtle nu i-am mai facut....pentru ca Nethuns e de departe mai bun...la
aproape toate capitolele...mai putin nume.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România