Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 01:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Orient mako Diver
MesajScris: 20 Apr 2008, 18:37 
Neconectat

Membru din: 20 Apr 2008, 16:34
Mesaje: 184
Localitate: Iasi
Va salut!
Tocmai am descoperit aceest forum dupa ce am citit fidel cateva luni watchuseek.com, timezone.com si orientalwatch.com.

Am descoperit, cu parere de rau, ca nici cand ai chef sa cheltui ceva mai mult (bine, "mult" depinde de la persoana la persoana) pe un ceas, nu esti sigur ca poti.
De prin februarie am inceput sa-mi caut un ceas de maxim 1400Ron, fie si quartz, in stil "flieger" sau militar: cifre albe, fond negru si ceva "ochi" pe el, dar neaparat cu data. Si pana acum 4 zile am tot colindat Iasiul: 3 mall-uri si vreo 2 hipermarketuri, dar nimic. Mido nu-mi place absolut deloc si nu ma dau in vant nici dupa Tissot. Apoi, prin martie, am dat de magazinul on-line de ceasuri germane: Junkers si Zepelin. Pareau sa fie exact ce-mi doream, dar a iesit la iveala "evreul metafizic": 850-950 Ron pe un crono (frumusel, e drept) quartz produs, totusi, de o firma de fashion? Mai bine un crono cu mecanism Poljot, tot de la ei, mi-am zis. Dar nu am gasit review-uri pozitive si nici niste poze mai mari, din pozele lor mi se par niste carcase foarte banale. Asa ca am renuntat sa iau de la ei. Si cum nu am avut curaj sa dau 400E la un magazin on-line (Aviator chronograph A-3133-6773779 mi se parea perfect pentru mine!!) simteam ca raman fara ceas!


Si atunci am ales valoarea sigura a unui Orient automatic: Mako diver, 450Ron.
Ceasul arata la mana mult mai bine ca in poze, e foarte bine finisat (l-am pus langa un Swiss Army acelasi stil dar dublu ca pret si Orientul arata cu mult mai bine si mai valoros!!!) si imi face o reala placere sa ma uit la el.

Si uite asa, sunt si multumit, si cu bani ramasi in buzunar! Bani cu care doresc sa-mi mai iau un Orient, dar mai elegant, eventual dreptunghiular. Sau, daca ar exista dealer in Romania, un Poljot.
- - - - - - - - - -
Imagine
Imagine
Imagine
- - - - - - - - - -
moderator: em editat fotografiile si le-am repus in topic!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 18:45 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit!
Daca vrei un -"flieger" sau militar-, pana in 1400 RON, din punctul meu de vedere cea mai buna solutie este
http://www.archimede-watches.com/DE/Uhren/7919-a15.htm , la 275E+transport
De Orient eu nu stiu ce sa iti zic, dar eu m-as "ORIENT"-a spre un ceas german cu un eta elvetian in el, mai ales ca are design-ul care iti place :D

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 18:50 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Ai aici si experienta unui membru privitoare la modelul de ceas pe care ti l-am sugerat
http://ceasornicar.ro/forum/viewtopic.p ... =archimede

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 19:13 
Neconectat

Membru din: 20 Apr 2008, 16:34
Mesaje: 184
Localitate: Iasi
Da,stiam de Archimedele respectiv si imi placea (si imi place si acum), dar nu am experienta cu cumparaturile on-line, mai ales ca impresia mea este ca magazinele germane nu accepta pay-pal.
Oricum, sunt foarte multumit de Orient si nu am idiosincrasii cand e vorba de Made in Japan. Cum spuneam, mai vreau unul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 19:17 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Poti cumpara direct de la Archimede care au si cont de Paypal si o varianta decenta (20,- euro) de expeditia cu UPS! Intra in legatura cu ei si vei avea parte de promtitudine, seriozitate si ceasuri ...excelente!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 19:21 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Mako Diver e un ceas foarte bun , unii spun chiar mai bun decat Seiko SKx007 sau chiar Monster.
Eu l-am vazut in romania la dealerul Orient, versiunea orange la 400 ron si la acesti bani e o investitie foarte buna.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2008, 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Daca m-as duce in pragul de 1000 Ron, Archimede pilot M mi se pare o alegere perfecta :P
Ma gandesc ca, daca ar fi mai multi doritori, intr-o discutie de comun acord, s-ar putea face o singura comanda pt. mai multe piese; s-ar reduce si cheltuielile iar pt. cei ce n-au curajul shopping-ului on-line situatia ar fi mai la indemana; stiu eu... ? :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient mako Diver
MesajScris: 30 Sep 2008, 20:05 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Orient Mako ? Bune , fiabile , si zice lumea ( pe la alte forumuri ) ca sint mai bine facute decit 7S26 ( mecanismele actuale pentru seiko 5 , Monster etc ) .
Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România