Nelămurire Edox...
Nelămurire Edox...
Bunăseara.. Voi ce înțelegeți de aici? Ce mecanism are ceasul ăsta, eta sau sw200?
http://kultho.ro/catalog/edox-la-bemonts-2/
Și oare merită saltul de 1700 de lei de la modelul de mai sus la ceasul acesta? E redus de la 10.000 de lei, dar mă întreb dacă chiar atâta costă ceasul acesta sau e o reducere fictivă, cum am mai văzut de multe ori la bb... ETA 2824-2 Dubois Depraz 291
http://kultho.ro/catalog/edox-les-vaube ... tomatic-6/
Și aș mai avea varianta asta: eta 2834.. http://kultho.ro/catalog/edox-les-bemonts-9/ sau mecanic eta 7001 http://kultho.ro/catalog/edox-les-bemon ... winding-3/
http://kultho.ro/catalog/edox-la-bemonts-2/
Și oare merită saltul de 1700 de lei de la modelul de mai sus la ceasul acesta? E redus de la 10.000 de lei, dar mă întreb dacă chiar atâta costă ceasul acesta sau e o reducere fictivă, cum am mai văzut de multe ori la bb... ETA 2824-2 Dubois Depraz 291
http://kultho.ro/catalog/edox-les-vaube ... tomatic-6/
Și aș mai avea varianta asta: eta 2834.. http://kultho.ro/catalog/edox-les-bemonts-9/ sau mecanic eta 7001 http://kultho.ro/catalog/edox-les-bemon ... winding-3/
Re: Nelămurire Edox...
Vă mulțumesc anticipat celor care aveți chef să vă bateți capul și să mă sfătuiți 
Re: Nelămurire Edox...
http://kultho.ro/catalog/edox-les-vaube ... tomatic-6/
Teoretic, cronographul acesta e la același preț cu un Frederique Constant, care parcă mă atrage mai mult pt că are un mecanism in-house... și poate reușesc să îl găsesc secondhand la un preț apropiat de edox-ul ăsta redus..
http://kultho.ro/catalog/frederique-con ... facture-2/
De plăcut îmi plac toate, dar aș tinde să îl aleg pe cel care credeți că și-ar păstra cel mai bine valoarea în timp...
Teoretic, cronographul acesta e la același preț cu un Frederique Constant, care parcă mă atrage mai mult pt că are un mecanism in-house... și poate reușesc să îl găsesc secondhand la un preț apropiat de edox-ul ăsta redus..
http://kultho.ro/catalog/frederique-con ... facture-2/
De plăcut îmi plac toate, dar aș tinde să îl aleg pe cel care credeți că și-ar păstra cel mai bine valoarea în timp...
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Nelămurire Edox...
La genul asta de ceasuri , nu putem vorbi de ,,valoare in timp " .RaduTM scrie:http://kultho.ro/catalog/edox-les-vaube ... tomatic-6/
Teoretic, cronographul acesta e la același preț cu un Frederique Constant, care parcă mă atrage mai mult pt că are un mecanism in-house... și poate reușesc să îl găsesc secondhand la un preț apropiat de edox-ul ăsta redus..
http://kultho.ro/catalog/frederique-con ... facture-2/
De plăcut îmi plac toate, dar aș tinde să îl aleg pe cel care credeți că și-ar păstra cel mai bine valoarea în timp...
Vreti valoare in timp, cautati Rolex .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Re: Nelămurire Edox...
Am înțeles... Atunci, lăsând asta la o parte, care ar fi cea mai bună alegere din ceasurile enumerate?gherghin nicolae scrie:La genul asta de ceasuri , nu putem vorbi de ,,valoare in timp " .RaduTM scrie:http://kultho.ro/catalog/edox-les-vaube ... tomatic-6/
Teoretic, cronographul acesta e la același preț cu un Frederique Constant, care parcă mă atrage mai mult pt că are un mecanism in-house... și poate reușesc să îl găsesc secondhand la un preț apropiat de edox-ul ăsta redus..
http://kultho.ro/catalog/frederique-con ... facture-2/
De plăcut îmi plac toate, dar aș tinde să îl aleg pe cel care credeți că și-ar păstra cel mai bine valoarea în timp...
Vreti valoare in timp, cautati Rolex .
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Nelămurire Edox...
Chronograful, chiar daca e cu modul , e mai interesant . Mai fragil dar mai interesant .
Si are baza ETA . Nu SW cum are FC-ul .
Si are baza ETA . Nu SW cum are FC-ul .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Re: Nelămurire Edox...
FC are mecanism in-house, dupa cum se vede mai jos in poza mea. Deci nu e mai interesant ca ETA cu modulgherghin nicolae scrie:Chronograful, chiar daca e cu modul , e mai interesant . Mai fragil dar mai interesant .
Si are baza ETA . Nu SW cum are FC-ul .

Re: Nelămurire Edox...
Dintre modelele de Edox,cred cred ca acesta este mai "frumusel" http://kultho.ro/catalog/edox-les-bemon ... winding-3/ cred ca este unul dintre cele mai frumoase modele cu Eta/Peseux 7001 aflate pe piata. Cronograful cu modul DD nu cred ca ar fi o "investitie" buna,servisare complicata si valoare de revanzare mica.Daca doriti un cronograf puteti sa va uitati la Frederic Constant http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Fred ... 2-3-5.html cu mecanism Eta/Valjoux 7750.
P.S colegul cri.2002 are acel model de Edox cu Peseux 7001.
P.S colegul cri.2002 are acel model de Edox cu Peseux 7001.
Re: Nelămurire Edox...
Vă mulțumesc mult.
Ăsta ce mecanism are până la urmă? eta sau sellita?
http://kultho.ro/catalog/edox-la-bemonts-2/
Ăsta ce mecanism are până la urmă? eta sau sellita?
http://kultho.ro/catalog/edox-la-bemonts-2/
Re: Nelămurire Edox...
Din informatiile oferite de producator,are Edox Caliber 85 (Eta 2824-2).
http://www.edox.cz/data/userfiles/prehled-stroju.pdf
http://www.edox.cz/data/userfiles/prehled-stroju.pdf
Re: Nelămurire Edox...
http://www.edox.ch/shop/en/les-bemonts- ... strap.html
aici zice associated caliber...EDOX CALIBER 85 BASED ON ETA 2824 / SW 200
aici zice associated caliber...EDOX CALIBER 85 BASED ON ETA 2824 / SW 200
Re: Nelămurire Edox...
Fiind model nou mai mult ca sigur ca are Sellita.
Re: Nelămurire Edox...
Exact cum scrie pe site: ETA sau Sellita. Adica ce-au avut in stoc la momentul fabricatiei.
Asta puteti vedea dvs. cu ceasul in mana. Cea mai simpla diferenta este ca Sellita are 26 de rubine, ETA - 25. Daca nu este gravata aceasta informatie pe rotor, va puteti da seama in functie de forma rotorului.
Asta puteti vedea dvs. cu ceasul in mana. Cea mai simpla diferenta este ca Sellita are 26 de rubine, ETA - 25. Daca nu este gravata aceasta informatie pe rotor, va puteti da seama in functie de forma rotorului.
Re: Nelămurire Edox...
Pai atunci inseamna ca si Edoxurile astea is niste pocnitori...cataradoi scrie:Exact cum scrie pe site: ETA sau Sellita. Adica ce-au avut in stoc la momentul fabricatiei.![]()
Asta puteti vedea dvs. cu ceasul in mana..
Re: Nelămurire Edox...
Nicicum. Sellita nu difera fundamental de ETA, este o chestiune de perceptie numai.
Pentru ca ETA nu mai vinde mecanisme catre terti, tertii au inceput sa foloseasca Sellita.
Tertii - ma refer la firme serioase gen Tag Heuer, Eterna, Frederique Constant, Oris etc. etc. Toate cele din afara grupului Swatch.
Eu am un Eterna Kontiki cu Sellita in el si pot sa-ti spun ca este de departe mult mai punctual decat orice 2824-2 am avut. Si cred ca am avut cel putin 5-6 de-a lungul ultimilor ani. La ETA 2824-2, abaterea uzuala pentru mecansimul standard este undeva la 10-15 secunde. La Eterna pe care il am - este adevarat, nu stiu ce grad de finisare are mecansimul, dar il presupun tot standard - abaterea este mai mica de 5 secunde/24ore.
Pentru ca ETA nu mai vinde mecanisme catre terti, tertii au inceput sa foloseasca Sellita.
Tertii - ma refer la firme serioase gen Tag Heuer, Eterna, Frederique Constant, Oris etc. etc. Toate cele din afara grupului Swatch.
Eu am un Eterna Kontiki cu Sellita in el si pot sa-ti spun ca este de departe mult mai punctual decat orice 2824-2 am avut. Si cred ca am avut cel putin 5-6 de-a lungul ultimilor ani. La ETA 2824-2, abaterea uzuala pentru mecansimul standard este undeva la 10-15 secunde. La Eterna pe care il am - este adevarat, nu stiu ce grad de finisare are mecansimul, dar il presupun tot standard - abaterea este mai mica de 5 secunde/24ore.


