Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 17:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 11 Noi 2010, 17:51 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010, 06:45
Mesaje: 34
Localitate: UK
Buna seara,

Fiind mai necunoscator in acest domeniu apelez la voi pt ca in final sa fac o alegere corecta. Doresc un ceas mecanic, cu armare manuala, iar ca buget ma incadrez cam in 1000 Ron. Un ceas nici foarte elegant dar nici sport, ceva intre ar fi ok. Diametru ~40 mm, curea din piele obligatoriu. Am vazut cateva modele de la Aviator si Pojlot cu mecanism Pojlot. Astept propuneri de la voi sa imi fac o parere si sa stiu ce sa caut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 11 Noi 2010, 18:15 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Salut si bun venit pe forum.

Cu jumatate de an in urma si eu m-am aflat intr-o situatie asemanatoare, dorindu-mi un ceas nou, cu armare manuala, intr-un buget de aproximativ 1000 de lei. Optiunea mea a fost pentru unul elvetian. Dupa multe cautari am ajuns la 3 variante de achizitie din tara:
Philip Watch Avalon – echipat cu Peseux 7001 – 930 de lei la BBCollection. Vezi mai jos un link, cu mentiunea ca eu am modelul cu cadran alb si limbi alb cu gri, nu mi-a placut la cel negru auriul.
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Phil ... 876-1.html
Dupa 6-7 luni de cand am acest ceas, sunt extrem de multumit de el. Nu am avut nicio problema, are o precizie excelenta +3 sec/zi, si nu e nici din cale-afara de elegant, nici mult prea casual incat sa nu mearga la o tinuta mai sobra.

Claude Pascal – 1250 de lei, echipat cu Unitas 6497.
http://www.bestwatches.ro/produse/4--ce ... e/filtru-3^21^21
Alfex Bernhard Russi – tot cu Unitas, plus ca pe cadranul din spate are semnatura originala a designerului. Pret – aproximativ 1350 de lei.
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Alfe ... 436-1.html

Mai exista si alte variante de modele, rusesti sau japoneze. Daca vei vrea vreunul dintre acestea, ti-as recomanda un Orient, are indicator de rezerva de putere si costa aproximativ 850 de lei. Poti vedea unul al colegului de forum Alexandrion in pozele postate recent cu noua achizitie Orient 60th. Vezi in prima poza ceasul cu limbile albastre.
viewtopic.php?f=19&t=13573&start=60

Succes in cautari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 11 Noi 2010, 18:59 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010, 06:45
Mesaje: 34
Localitate: UK
Orientul 60th am vazut ca aducea cineva la 300 si ceva de dolari si mai plateai transport + vama, cred ca se duce in 400 cu totul si cam sare de buget. Chiar imi plac Orienturile si cred ca imi arunc privirea asupra lor. De rusesti nu stiu prea multe, de fapt nu stiu ce sa zic de mecanism, unii il urasc iar unii il lauda, ma refer la mecanismul Poljot. Se exclud din start ceasurile dreptunghiulare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 11 Noi 2010, 20:10 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Mesaje: 492
Pai vezi ca nu te ajunge asa de mult. Poti sa iei legatura cu vanzatorul si vezi detaliile afacerii.
Daca treci prin Piatra Neamt poti sa ma anunti sa vezi Orienturile mele. Eu sunt multumit de marca asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 12 Noi 2010, 16:21 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Ti-as recomanda asta, desi e posibil sa depaseasca un pic bugetul:

http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 443-1.html

Mecanismul este foarte frumos finisat, e fiabil, ceasul are geam de safir, si in general finisajele pe care le are un asemenea Mido sunt peste ce ai putea gasi la ceasurile rusesti. Singura problema ar fi pretul, care cred ca e peste 1000 de lei, dar nu cu mult. Am vazut modelul cu bratara metalica - costa vreo 1600 de lei, acesta cu curea de piele e posibil sa fie pe la 1300.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 28 Oct 2021, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu stiu daca avem un topic doar pentru ceasuri cu armare manuala, am dat un search si l-am gasit pe asta, asa ca am sa pun un link aici pentru cei care sunt interesati sa aiba un ceas doar cu arnare manuala. Interesant este ca folosesc un alt calibru fata de prezentele 2802/7001 sau 649x si pe care l-am crezut scos din productie de multa vreme https://www.timefactors.com/collections ... age-prs-35
Mie imi place ce vad, iar daca era cu vreo 2 mm mai subtire, cred ca tentatia ar fi cat casa.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 29 Oct 2021, 18:32 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Cataline,vezi aici https://www.stowa.de/en/ ,cred ca raportul pret calitate este imbatabil.
Ce imi place la Stowa este finisarea mecanismelor,sunt multe ceasuri la preturi de aproape x3 ce nici macar nu se apropie de calitatea finisarii lor. De exemplu, la Unitas 6498 ai swan neck ,suruburi albastrite termic si finisare sub balans....totul la 1400 E.
Au ceasuri cu Unitas , Peseux 7001 si Sellita SW215-1.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 29 Oct 2021, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc Seba, stau de luni de zile cu ochii la Stowa Antea si nu numai, am scris despre asta.
Imi place ce scoate Stowa, cu toatea acestea preturile lor mi se par mult umflate. Chiar ultimele doua nopti le-am petrecut citind despre Stowa in comparatie cu altii, pareri ale userilor de pe forumuri de afara.
1400 euro sunt bani! Adica doar pentru faptul ca a trecut freza pe poduri si au pus o piesa prinsa in 2 suruburi ca sa faca nu-s ce fin reglaj - evident ca ma refer la gatul de lebada - nu inseamna o mare scofala care sa ridice pretul atat. Sa fim realisti, swan-neck-ul este mai mult asa, spre imbunatatirea psihologiei. Nu e mare scofala de realizat si fixat.
Am mai adus in discutie despre cat de mult conteaza finisarea puntilor exterioare in raport cu finisarea partilor de angrenaj (ex dintii rotilor, rotile in sine etc) insa se pare ca nu a existat nici urma de interes spre asa dezbatere. Ramane sa constat ca lumea cade pe spate ca la o mare realizare ca sunt puntile cu cote de Geneve.... ceea ce am scris, la multe ceasuri vintage, inclusiv rusesti, asta era o norma comuna.
Am sa pun curand sper, o noua achizitie cu pret de-asemenea ridicat si care nu are nici cote, nici nimic. Doar un mecanism blanc, asa cum a facut si Panerai cand a avut de vanzare un pod.
Concluzie: pentru mine, Stowa sunt scumpi.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 29 Oct 2021, 20:32 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Antea găsești sh la preturi okish. Nici eu nu as da 1400 pe nou.
Vezi ca au avut Antena quartz. Nu spre vânzare. Posibil sa mai găsești sh. Eu am avut unul și mi-a plăcut mult. Aceiasi calitate ca la cel mecanic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 29 Oct 2021, 20:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Treaba este foarte delicata. Citeam cum am spus, comentarii de pe alte forumuri privind o comparatie intre Steinhart si Stowa pe ceas dotat cu acelasi mecanism, Unitas 649x. Steinhart are la vanzare asa ceva https://www.steinhartwatches.de/en/flie ... ufzug.html la 470 euro. Stowa vinde acelasi Unitas la 1480 euro https://www.stowa.de/en/marine+original+arabic.htm . Ambele sunt finisate si am citit opinii ale cuiva care le-a studiat mecanismele cu atentie pe ambele. Concluzia a fost ca nu este aproape nici o diferenta intre finisaje. Nu ma refer la cele de ordin estetic. Chiar punand un unitas blanc din alt brand, pot sa cred Stowa a cheltuit atatia bani ca diferenta pentru acele finisari?
Pot rationa de ce as alege Stowa si sa platesc mai mult decat dublu in defavoarea altui brand care ofera acelasi mecanism?
Cum se zice in popor: ''se merita diferenta?''. Subiectul a mai fost discutat, concluzia a fost ca se merita sa platesti atat cat ti-l doresti si permiti. Restul este can-can si marketing. Vorbe... cu toate acestea, aceste ''vorbe'' fac sens forumurilor, adica discutiile, dezbaterile. Comentariile. Parerile. Fara ele, forumurile raman goale.
Nici macar la pretul ala de aproape 1500 euro nu se ofera varianta 2 de unitas. Poate garanta cineva ca la acesti bani finisarile nu au fost doar la nivel de suprafata/estetica?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 29 Oct 2021, 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Catalin, fara niciun gand de a te desconsidera in vreun fel, in aceste conditii de ce nu te apuci sa iti construiesti propriul ceas daca nu te multumesc nici marimile carcaselor, nici preturile si nici considerentele cosmetice? Gasesti multe componente pentru aceste mecanisme, poti initial sa cumperi chiar un mecansim ieftin chinezesc de tip clona pentru a exersa, iar din cate am inteles Unitas fiind un mecanism de dimensiuni mari, e si mai usor pentru incepatori de a umbla cu el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 30 Oct 2021, 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
catalin.v scrie:
.... concluzia a fost ca se merita sa platesti atat cat ti-l doresti si permiti. Restul este can-can si marketing. Vorbe... cu toate acestea, aceste ''vorbe'' fac sens forumurilor, adica discutiile, dezbaterile. Comentariile. Parerile. Fara ele, forumurile raman goale.

Intrucat nu cred ca a face/asambla propriul ceas este la indemana fiecaruia si pt ca pare ca las impresia de nemultumit, se impune sa transmit felicitari: chiar ai reusit sa ma faci sa ma simt penibil pentru comentariile mele. Probabil ca forumul este hiperactiv si numai de aberatiile scrise de mine nu mai era nevoie. Asa ca ia sa îmi iau o pauza, ca sa nu ajung la o desconsiderare declarata.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 30 Oct 2021, 11:27 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
seba scrie:
Cataline,vezi aici https://www.stowa.de/en/ ,cred ca raportul pret calitate este imbatabil.


Seba, fara suparare......1400 de euro pentru un Unitas....indiferent cum e finisat.....mi se pare bataie de joc...indiferent de
producator.....Stowa.....Hamilton.....Astfel de opinii contribuie la acceptarea unor cresteri aberante de preturi.....
si nu ajuta pe nimeni cu nimic......chiar daca...acum vreo 10 ani...Panerai oferea acelasi mecanism
la 5000 de euro....... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 30 Oct 2021, 12:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1266
La Stowa eu zic ca gasesti o carcasa mai bine finisata, cadran mai bun deci un produs mai bun..

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas mecanic, armare manuala !
MesajScris: 30 Oct 2021, 13:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
cnd scrie:
La Stowa eu zic ca gasesti o carcasa mai bine finisata, cadran mai bun deci un produs mai bun..


Asa este, dar diferenta de pret e disproportionat de mare....e ca si cand vopseaua metalizata si aerul conditionat
ar dubla pretul masinii...... :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România