Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 23:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Noi 2012, 10:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Cypher scrie:
Totusi rezistenta la apa in a treia pozitie nu prea e cea mai corecta,50m e doar pentru stropiri (spalat/ploaie) nu mai mult,deci atentie la acest lucru.
Doxa nu e popular printre necunoscatori asta e sigur :)

Care a treia pozitie draga Cyper? - la 50 m ceasul poate fi folosit si la dus.
Ultima ta propozitie este cam greu sa o inteleg; inca ceva: cand dati "citez", de ce nu stergeti imaginile deja postate? - se umple pagina cu aceleasi foto degeaba (cum era sa te citez si eu cu pozele deja postate? - ar fi aparut a treia oara).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2012, 21:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Catalin :

Citat:
Pentru achizitionarea ceasului am luat in considerare urmatoarele argumente exact in aceasta ordine:
1.-mecanism
2.-materiale folosite
3.-rezistenta la apa
-design
-brand


Am crezut ca nu mai stiam sa numar :)) Pentru a treia pozitie in ordine 50m e mic,iar cu dusul/sau baie in cada e relativ. Depinde daca e infiletata coroana si capacul pentru fi sigur. Daca nu sunt probabil tine de noroc :) Altii isi fac griji de asa ceva la 100m dar pai la 50.
Te referi la afirmatia despre "necunoscatori"? Da,Doxa e cu adevarat cunoscut in randurile cunoscatorilor mai ales pasionatilor de divere.

PS: Pe alte forumuri in quote se elimina automat pozele,am ramas cu obisnuinta.




Zar: Nu poti compara,Credor e un brand extrem de exclusivist... Doxa e pur si simplu mainstream si compari cu alte companii de genul
Credor mai repede intra in categorie cu Roger Dubuis.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2012, 08:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Dupa cateva zile de purtare a ceasului DOXA pot spune ca simt diferenta la greutatea acestuia. Ceasul purtat anterior este un Seiko 5 - poate chiar ar fi fost foarte bine daca producatorii ar specifica si greutatea ceasului, eventual separat curea cu inchizatoare sau bratara metalica.

Poate gresec, dar multi dintre producatori nu au specificate aceste date, sau cel putin nu vizibil. Cand m-am prezentat la un magazin, cei de acolo spuneau despre un Tissot ca actualul model este mai usor cu 10% ca anteriorul. Probabil schimbasera materialul carcasei, baratarii etc... :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2012, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Depinde de ceas,in general se specifica greutatea acolo unde e cazul : adica la ceasurile sport care au o greutate mai mare fata de cele dressy/casual sau in cazul ceasurilor extrem de subtiri ca un motiv de "lauda"


Eu personal nu vad rostul mentionarii si incurarii cu mai multe date in cazul unui ceas dressy normal.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2012, 23:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Din pacate am gasit o mica "nepotrivire". Dupa reglarea bratarii metalice, am constat fie ca pe prima pozitie ceasul imi este prea strans pe incheietura (la eliminarea a trei zale metalice), fie pe cea de-a doua (la eliminarea a doua zale metalice), prea larg. Spun "nepotrivire" deoarece vechiul ceas il purtam chiar intre aceste doua pozitii.
Stie, cineva, daca se mai poatea ajusta in vreun fel bratara meatalica :?:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
In cazul tau ai nevoie de un ''half-link'' dar din pacate producatorul nu ti-a oferit asa ceva la bratara. Incearca la un ceasornicar sa-ti faca o prelungire/adaptare, dar e posibil sa iasa inestetic. Un exemplu informativ de ''jumatate''. :wink:

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Noi 2012, 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Acum am obs. ca esti din Arad, apeleaza la Claudiu, poate are ''1/2 za'' de la alta bratara - care sa se potriveasca. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2012, 13:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Inca astept raspunsul oficial al celor de la DOXA, sunt putine sanse ca acestia sa produca "jumatate de za" pentru diversele ajustari. Aceeasi problema au intampinat-o si altii la branduri mult mai faimoase :o

Ce puteti spune in privinta curelelor din piele :?: In principiu ar trebui sa apara aceeasi problema, nediscutand de elasticitatea materialului :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2012, 13:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
La curea din piele nu apare aceeasi problema, la nevoie se poate da gaura ''intre'', dar mai bine folosesti gaurile din fabrica, oricum se mai lasa cu timpul. La fel si o bratara metalica se largeste (mai mult sau mai putin - functie de calitate) in timp din purtare. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2012, 19:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Am primit raspunsul celor de la DOXA, mai repede decat l-as fi primit probabil, de la furnizorul din Romania:
"Thank your for your inquiry.
Unfortunately, we don't have half links in our assortment for this model."
...prin urmare nu au aceasta facililate pentru modelul respectiv.

In opinia mea, singura optiune eleganta ar fi largirea distantei dintre zale prin deformarea fina a pinilor de conectare. Dupa cate am vazut acesti pini sunt vizibili, in numar de 4 pentru fiecare parte a bratarii, iar daca fac acest lucru pentru fiecare conectare cu cate 0.5 mm, as castiga cca. 4 mm la lungimea finala a bratarii. Mentinez ca distanta dintre doi pini este de 7 mm. Incerc sa-mi dau seama cum as putea face acest lucru, daca merita, dar as dori sa cunosc si opinia voastra :shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2012, 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Nu deforma pinii pt. ca slabesti rezistenta bratarii. ''Largirea'' de care ziceam mai sus este practic deformarea (si tocirea prin frecare) lor in timp ... :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Noi 2012, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Informativ : Uite cum ajunge in timp o bratara de Omega - Seamaster 300. Distanta intre zale e foarte mare fata de cum a fost initial cand era nepurtata. Practic zalele erau ''lipite''. La Doxa calitatea e si mai slaba. Deci - parerea mea - sa o porti asa acum este, nu face modificari pe care sa le regreti ulterior, se largeste oricum. :wink:

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2012, 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Multumesc foarte mult pentru informatii. Probabil in sezonul cald circumferinta mainii are variatii, prin urmare am atasat o curea de piele ceasului achizitionat. Pana atunci, ramane un punct deschis pentru mine...

Intre timp am comandat o curea de piele cu deploymant. Comform fotografiei, am observat ca aceasta arata identic ca cea cu catarama normala (a se vedea prezenta decupajului) ulterior atasandu-se catarama tip deploymant.
Practic, pot folosi orice tip de curea daca aceasta respecta dimensiunile :?:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2012, 13:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Da.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2488
Localitate: Bucuresti
Cum iti merge ceasul?

Am un coleg la munca, cu acelasi model de Doxa si el zice ca ii ia avans ceva mai mult de 30 secunde per 24H (din care 8-10 ore la mana). Il poarta zilnic de vreo jumatate de an.

Mi se pare cam multisor....al tau cum se misca?

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România