Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Dec 2012, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Colegul tau ar trebui sa il duca la reglat. Ajunge la 5-7 lejer dupa aceea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 22:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Workman scrie:
Cum iti merge ceasul?

Am un coleg la munca, cu acelasi model de Doxa si el zice ca ii ia avans ceva mai mult de 30 secunde per 24H (din care 8-10 ore la mana). Il poarta zilnic de vreo jumatate de an.

Mi se pare cam multisor....al tau cum se misca?


Nu pot face o afirmatie clara in ceea ce priveste avansul, deoarece nu ma deranjeaza ca merge inainte si nu am verificat foarte precis acest lucru.
Acum am reglat ceasul de pe acest site http://www.timeanddate.com/worldclock/city.html?n=49
Ma astept sa-ti pot furniza un raspuns clar in cateva zile, daca reusesc chiar maine seara :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
nairam scrie:
Revizia achizitiei va veni curand :)

Pana atunci, am o alta nelamurire. In contact este specificat urmatorul paragraf:

"Vanzatorul ofera gratuit prin centrul sau service, intr-un interval de cel mult 90 de zile de la data achizitiei ceasului:
- prima reglare a abaterii mecanismului ceasului
- prima schimbare a bateriei ceasului"

Am intrebat la punctele de lucru - vanzatorii mi-au comunicat ca nimeni nu s-a folosit de acest "amendament"

Oare se refera la reglarea fina a mecanismului, sau doar daca acesta nu este in parametrii normali, iar atunci practic este ca o garantie?
Din punct de vedere logic, un astfel de serviciu permite cumparatorului sa "rodeze" ceasul dupa care sa regleze cat mai fin mecanismul.
S-a folosit cineva de acest serviciu :?:


Aceasta era si o problema a mea, la care din pacate, nimeni nu a reusit sa ma lamureasca.

Citez din contract;
"La temperatura normala de functionare a ceasului cuprinsa intre 5°C si 35°C:
-ceasurile automatice/mecanice prezinta abateri cuprinse intre ±10/30 secunde pe zi"

Mi-ar place sa cunosc si parerea fabricantului sau specificatiile tehnice, nu doar parerea comerciantului. Cred ca abaterile pe contract sunt putin umflate... :shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 23:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Am gasit ceva interesant, daca nu am postat bine, rog administratorii sa mute mesajul comform:

Caracteristici ale mecanismul ETA 2824

Standard:
2 positions (CH, 6H)
daily rate: +/-12 sec/day
Maximum positional variation: 30 sec
Isochronism (between 0 and 24 hours): +/- 20 sec

Elabore:
3 positions (CH, 6H, 9H)
daily rate: +/-7 sec/day
Maximum positional variation: 20 sec
Isochronism (between 0 and 24 hours): +/- 15 sec

Top:
5 positions (CH, FH, 6H, 9H, 3H)
daily rate: +/-4 sec/day
Maximum positional variation: 15 sec
Isochronism (between 0 and 24 hours): +/- 10 sec


The "material differences" are listed below.

Standard and Elabore:
Mainspring - Nivaflex NO
Shock protection - Etachocs
Pallet stones - Polyrubies, Epilame-coated
Balance - Nickel gilt
Balance staff - Epilame coated
Collet - Nivatronic
Hairspring - Nivarox 2
Hairspring heat treatment - Etastable

Top:
Mainspring - NivaflexNM
Shock protection - Incabloc
Pallet stones - Red rubies, Epilame-coated
Balance - Glucydur gilt
Balance staff - Epilame coated
Collet - Nivatronic
Hairspring - Anachron
Hairspring heat treatment - Etastable

Prin urmare, datorita pretului, ma astept ca Doxa Automatic sa foloseasca gradul de finisare standard, dar tot specificatiile comerciantului nu corespund cu specificatiile producatorului... :evil:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2012, 17:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Aseara dupa scrierea ultimului mesaj, ceasul a stat pe noptiera pana la ora 6.00, dimineata.
Acum am verificat pe acelasi site, a luat-o inainte cca. 9 sec. Munca este de birou, fara prea multa gesticulatie.
Mentionez ca ceasul a fost purtat cam in acelasi interval orar si in timpul weekendului. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2012, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Marian, daca nu ma-nsel, certificatele de garantie de la B&B sunt tipizate si la fel , adica acelasi certificat de garantie il vei primi indiferent de brandul cumparat. Asadar, una este ceea ce scrie pe acel certificat si alta pe site-ul producatorului. Gresesc?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2012, 19:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
catalin.v scrie:
Marian, daca nu ma-nsel, certificatele de garantie de la B&B sunt tipizate si la fel , adica acelasi certificat de garantie il vei primi indiferent de brandul cumparat. Asadar, una este ceea ce scrie pe acel certificat si alta pe site-ul producatorului. Gresesc?


Nu pot fi absolut sigur de acest aspect, dar dupa cate am inteles, asa este. Nu greseti in aceasta privinta.
Totusi, sunt curios daca ceasul nu respecta abaterile producatorului si totusi le respecta pe cele ale comerciantului...ce se intampla :?:

Cred ca este si cazul ceasului Doxa al colegului "Workman" :!:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2012, 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Workman scrie:
Cum iti merge ceasul?

Am un coleg la munca, cu acelasi model de Doxa si el zice ca ii ia avans ceva mai mult de 30 secunde per 24H (din care 8-10 ore la mana). Il poarta zilnic de vreo jumatate de an.

Mi se pare cam multisor....al tau cum se misca?


Buna seara,

Dupa 24 de ore ceasul a luat cca. 12 secunde, purtat 14 ore in conditii de birou.
@Workman: Daca au trecut cei 2 ani de garantie, ceasul ar trebui dus la ceasornicar, daca nu - ar trebui vorbit cu comerciantul.
Daca apar probleme, aceasta este adresa de e-mail al celor de la Doxa unde se poate primi consiliere: info@doxa-watches.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2012, 10:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
nairam scrie:
Am gasit ceva interesant, daca nu am postat bine, rog administratorii sa mute mesajul comform:

Caracteristici ale mecanismul ETA 2824

Elabore:
3 positions (CH, 6H, 9H)
daily rate: +/-7 sec/day
Maximum positional variation: 20 sec
Isochronism (between 0 and 24 hours): +/- 15 sec


The "material differences" are listed below.

Standard and Elabore:
Mainspring - Nivaflex NO
Shock protection - Etachocs
Pallet stones - Polyrubies, Epilame-coated
Balance - Nickel gilt
Balance staff - Epilame coated
Collet - Nivatronic
Hairspring - Nivarox 2
Hairspring heat treatment - Etastable



Cine imi "traduce" si mie? :)
La Elabore inteleg ca abaterea maxima acceptata este de +/-7 sec/zi? Cum se verifica aceasta abatere?
"Maximum positional variation" ce inseamna? Dar "Isochronism"?
Mersi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2012, 21:18 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Ok...
Incep cu garantia celor deorm garantiei,abaterile sunt cele la B&B.Ea este standard pentru toate tipurile de ceasuri,de aceea abaterile nu sunt cele specificate de producator.
Conform hartiei pe care o semnati,abaterile admise sunt cele inscrise pe hartia Dvs.Daca aveti si o garantie internationala semnata de Dvs cu card si tot ce trebuie,atunci puteti sa va folositi de acesta in functie de ce este scris in garantia internationala.

Legat de abateri....
Aici este mai lunga povestea,dar cei ce au fost la intalnirea Ceasornicar.ro 2010 au avut ocazia sa asculte in detaliu criteriile de verificare.
Sumarizand:
daily rate- inseamna abaterea zilnica si este o medie a abaterilor in decurs de 3 cicluri de 24h ale ceasului in cele 3 pozitii.Adica se armeaza ceasul,se verifica abaterea dupa 24h-5 sec de ex-se pune pe winder24h ,se verifica inca o data abaterea-sa zicem ca diferenta a urcat la 9 sec,deci diferenta reala 4 sec-se da jos de pe winder si se verifica in cea de-a treia pozitie dupa 24h -sa zicem ca acum a ajuns la 15 sec,diferenta reala 6 sec.facand media diferentelor reale ,5,4,6,si impartind la 3 reiese o abatere de 5 sec.la 24h.Aceata este abaterea zilnica.

Maximul positional error este diferenta maxima de abatere intre pozitii diferite ale ceasului-cadran sus,6h,3h etc.
Iar isochronismul este abaterea maxima admisa intre cele 2 stari ale ceasului,respectiv armat complet si dupa 24h.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2012, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
@Claudiu: Multumesc foarte mult pentru clarificari.

Este o lege generala la acest tip de mecanism, ETA 2824-2, ca purtat in fiecare zi cca. 12-13 ore sa adauge cateva secunde?
Dupa cate stiu este recomandat in cazul in care este nevoie sa ajustezi ora, sa il dai numai inainte?!
Intreb acest lucru deoarece eu la fiecare sfarsit de saptamana il reglez, scotand cheita (blocandu-l in acest caz)...asteptand sa piarda acele cateva secunde acumulate in zilele precedente.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2012, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Ho! Ho! Ho!...si La Multi Ani!!!

Daca nu ma astept ca vanzatorii sa aiba cunostinte despre ceasuri/mecanisme etc, ma astept ca oficialii, reprezentantii oficiali a brandului Doxa sa aiba aceste cunostinte.
Astfel, ceasul DOXA, colectia New Tradition Automatic, Cod referinta: 213.10.021.01 http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-sear ... 433-1.html, nu are mecanism ETA 2824-2 ci Sellita. Poate ar fi bine o semnalare, producatorului :evil:

Faptul ca pe un site concurent, similar cu cel prezentat -dar dintr-o alta tara, tot fosta comunista, aceste detalii sunt foarte clar specificate :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2012, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Asadar diferentelele dintre 212.10, vechiul model si 213.10, actualul model, sunt urmatoarele:

212.10:
mecanism: ETA 2824
dinstanta intre anse: 18 mm
distanta intre anse la catarama: 16 mm

213.10:
mecanism: Sellita
dinstanta intre anse: 20 mm
distanta intre anse la catarama: 18 mm

Asadar, mare atentie cand cumparati :!:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2012, 18:09 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
E abia inceputul, multe marci vor apela, la alte mecanisme iar daca vor avea sansa sa li se ofere ETA,vor plati mult si nerentabil, parerea mea!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2012, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Doxa cred ca aplica un plan de reducere de costuri/ crestere profit.
Modelul 212 fiind unul vechi, este mai ieftin ca cel actual, 213, cu cca. 10-12% in ciuda faptului ca are mecanismul mai fiabil.
As fi fost intr-o situatie destul de delicata daca as fi comandat modelul 213 fara sa stiu detaliile tehnice.
Multumesc tuturor pentru informatii :!: :!: :!:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România