Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceas de buzunar Zenith 1910 aur
MesajScris: 06 Dec 2019, 17:55 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Buna ziua, ma puteti ajuta, va rog, cu o indrumare.
Nu reusesc sa ma prind.
Am cumparat un ceas de buzunar Zenith, marcat 14k, 0,58.
Pe capacul de praf are acelasi marcaj, plus veverita. Veverita apare si pe gatul ceasului, cat si pe partea sa mediana.

Senzatia mea este insa ca cele doua capace exterioare sunt placate cu aur, pentru ca acolo unde sunt mai solicitate, se vede argintiu pe dedesubt. Nu se vede in poze, dar sunt destul de sigur ca este alta culoare.

Elementele care sunt marcate cu veverita nu imi ridica nicio suspiciune. Insa pe capacele exterioare, nu apare veverita.
Nu vad nimic sa-mi sugereze ca ceasul este fake. Si daca marcajul 14k, 0,58 ar fi fake (ceea ce nu cred), Zenith tot ar fi trebuit sa scrie ceva pe carcasa. Cum ar fi gold plated, de exemplu.

Este deci posibil ca Zenith sa fi marcat partea exterioara a carcasei 14k, nu a mai trimis cele doua capace la autoritatea de reglementare (si de acolo lipsa veveritei)?
Adica acum 100 de ani, Zenith a trisat?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Dec 2019, 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2016, 20:58
Mesaje: 79
Am vazut ceasuri placate cu aur care sa aiba pe ele 9k,14k dar undeva pe carcasa sa scrie si gold-plated... Nu stiu aici care este situatia dar o mica observatie.

Nu e un pic cam maricel spatiul dintre mecanism si carcasa ?

Ce mecanism e ? L-ati cautat pe internet sa vedeti alte ceasuri asemanatoare ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Dec 2019, 16:23 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu este neobisnuit ca la ceasurile de buzunar cu mai multe capace,capacele interioare sa nu fie de aur ,ci doar placate.
Daca ceasul are marcaj de aur,atunci exteriorul este sigur de aur.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 11:09 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
armyn16 scrie:
Am vazut ceasuri placate cu aur care sa aiba pe ele 9k,14k dar undeva pe carcasa sa scrie si gold-plated... Nu stiu aici care este situatia dar o mica observatie.
Nu e un pic cam maricel spatiul dintre mecanism si carcasa ?


Nu, spatiul intre carcasa si mecanism este perfect, cat sa permita mecanismului sa intre oblic in inelul despartitor (stanga iese din mecanism, dar ramane agatata de carcasa si asta nu permite mecanismului sa intre perfect perpendicular, ci oblic).
Dar chiar si daca ar fi franken, este irelevant pentru discutia asta. Mecanismul este clar Zenith, iar carcasa este si ea. Chiar daca nu ar fi venit impreuna, ele sunt Zenith.

@Claudiu: Este corect ce spui tu, insa in cazul asta, situatia este inversa. Capacul interior este de aur (stantat inclusiv cu veverita), in timp ce cele exterioare par/sunt gold plated.

Ceva similar remarc aici. https://www.ebay.com/itm/Antique-Zenith ... 3416439246

Din ultima poza se vede o diferenta de culoare/ton intre capacul de praf (aur galben) si cel exterior-spate (aur mai rozaliu).
Stau si ma gandesc... oare nu cumva carcasele sunt facute de producatori diferiti (partea centrala si capacul de praf + capacele exterioare)? Este posibil ca Zenith sa fi facut partea centrala si capacul de praf si sa fi cumparat de la altii capacele exterioare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 19:05 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Eu inca nuam vazut ceas cu capacul interior de aur si cele exterioare sa nu fie din aur.
Invers,da,dar asa nu.
Dar cine stie,cert este ca daca nu vad cu ochii mei ceasul,nu pot sti nimic sigur.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 20:00 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Stiu ca este neobisnuit. De aceea am si intrebat. Si de aceea ma duce cu gandul la faptul ca cineva (Zenith sau producatorul capacelor exterioare) a trisat.

Dar inca o chestiune: de ce apare veverita numai pe anumite componente ale carcasei si nu pe toate? Pe cele care au urme de decojire a aurului, nu apare nici veverita.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2019, 20:11 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Eu nu ma mai pronunt,decat daca vad ceasul live! 8)

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România