Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 02:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare ceas vintage 400 euro.
MesajScris: 14 Ian 2020, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Buna seara. Va salut cu respect. Urmaresc de ceva vreme acest forum, dar abia acum am ales sa ma alatur, aceasta fiind prima mea postare.
Doresc sa achizitonez un ceas vintage, pentru a comemora un eveniment special pentru mine, ce va avea loc in viitorul apropiat.
Nu este primul meu ceas vintage.
Momentan am pus ochii pe un Tissot Antimagnetique, fiindca are o istorie interesanta, este in bugetul meu si nu este greu de gasit.
As dori o recomandare in legatura cu alte ceasuri de genul celui mentionat de mine, care sa se incadreze in buget.
Caut un dress watch, cu diametru cuprins intre 33-38mm(preferabil 36-38), robust si fiabil cu design subtil.
Nu ma grabesc fiindca abia dupa 2-3 luni voi decide exact ce sa cumpar, acum doar ma documentez.
Va multumesc mult pentru timpul acordat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Ian 2020, 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Oct 2010, 22:01
Mesaje: 692
Localitate: Bucuresti
Mai adăugați și timpul/banii pentru revizia mecanismului.

_________________
"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Ian 2020, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Bebe scrie:
Mai adăugați și timpul/banii pentru revizia mecanismului.

Costul reviziei este separat de buget.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Ian 2020, 12:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
400 de euro nu-i un buget rau pentru un ceas vintage.....dar cum nu ne dai prea multe detalii...o sa incerc sa ghicesc :)

Cred ca, in esenta, ai doua optiuni mari: fie te uiti la Longines, Eterna, Omega, Zenith samd...in stare cat mai buna, manual sau automatic - asta daca prestigiul numelui e foarte important.....fie incerci sa gasesti un NOS - new old stock - cu un nume din linia a doua gen Roamer, Doxa, Olma, Rotary, Revue, Tissot, Zodiac, Baume et Mercier, Certina....(si aici lista e foarte lunga).

Avantajul celei de a doua optiuni este ca vei cumpara un ceas....practic nou si vei avea mai putine emotii la revizie, care va fi una "curata"...implicand doar curatare si eventual schimbarea main spring-ului. Dezavantajul e ca sunt mai greu de gasit :(

De asemenea, nu ne spui daca ceasul trebuie sa fie de pe piata locala sau te uiti si in locuri gen ebay.....catawiki?

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Ian 2020, 14:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
valentin1234 scrie:
400 de euro nu-i un buget rau pentru un ceas vintage.....dar cum nu ne dai prea multe detalii...o sa incerc sa ghicesc :)

Cred ca, in esenta, ai doua optiuni mari: fie te uiti la Longines, Eterna, Omega, Zenith samd...in stare cat mai buna, manual sau automatic - asta daca prestigiul numelui e foarte important.....fie incerci sa gasesti un NOS - new old stock - cu un nume din linia a doua gen Roamer, Doxa, Olma, Rotary, Revue, Tissot, Zodiac, Baume et Mercier, Certina....(si aici lista e foarte lunga).

Avantajul celei de a doua optiuni este ca vei cumpara un ceas....practic nou si vei avea mai putine emotii la revizie, care va fi una "curata"...implicand doar curatare si eventual schimbarea main spring-ului. Dezavantajul e ca sunt mai greu de gasit :(

De asemenea, nu ne spui daca ceasul trebuie sa fie de pe piata locala sau te uiti si in locuri gen ebay.....catawiki?

Spor!


Imi cer scuze pentru economia in ceea ce priveste detaliile, In esenta as dori sa fie ceva de origine elvetiana, cu o istorie interesanta, cum este Acel Tissot Antimagnetique mentionat de mine. Mentionez ca imi plac in mod special: Zenith Surf, Eterna Kontiki(In afara bugetului, cu mult, stiu), Mai multe modele de Zodiac, s.a.m.d. Doresc ceva sublim, care sa poata fi purtat ca dress watch. De pe Ebay am mai cumparat si a fost totul in regula, Dar de pe Catawiki niciodata. Nu ma deranjeaza sa il cumpar din strainatate. Va multumesc pentru raspuns!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2020, 01:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2019, 16:53
Mesaje: 50
Nu e tocmai 'dress' pt ca e cronograf dar e un ceas frumos si intra in buget. Dar are nevoie de putina iubire pe la carcasa se pare, cel putin. https://www.olx.ro/oferta/chronographe- ... cb7b0ff358
Ceva mai pe descrierea ta.. oferit la vanzare chiar de mine. https://www.olx.ro/oferta/tissot-seasta ... d8M19.html
Putin peste buget dar foarte frumos. https://www.olx.ro/oferta/longines-admi ... d2Pcq.html

_________________
instagr.am/lifeofmiquel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2020, 06:58 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Cand cumperi vintage totul depinde de conditia ceasului si ce iese la vanzare pe piata.
La banii astia ai sanse mai mari sa gasesti un Longines, Tissot, Eterna sau Zenith bun decat, sa zicem, un Omega.

Desigur mai exista si alte marci/modele....Eu mereu zic ca totul depinde de ce ceas imi iese in cale, nu neaparat ce vreau sa cumpar. Merita sa te mai uiti la Girard Perregaux sau Universal Geneve, de exemplu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2020, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Am inteles, va multumesc mult de tot pentru sfaturi. Voi schimba putin modul in care abordez cumpararea unui ceas vintage.
M-am decis in legatura cu ce voi cumpara, multumesc Ceasornicar.ro cat si domnilor care m-au ajutat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România