Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 06:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie ceas £3K !!
MesajScris: 25 Ian 2020, 15:16 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010, 06:45
Mesaje: 34
Localitate: UK
Salutare,

Dupa cum spune si titlul topicului, ma indrept spre o achizitie a unui ceas de aprox £3000. Suma nu e fixa si poate varia.
Nefiind un mare cunoscator(imi plac, citesc, dar sigur nu sunt documentat suficient) as nevoie de sfaturile voastre, intrucat nu vreau sa-mi bat joc de bani, sa cumpar ceva ce imi ia ochii instant, iar dupa sa regret.
Ce doresc? Un ceas ce va fi purtat zilnic pt tinute casual. Bratara metalica, cadran maxim 42 mm, fara culori stridente, mai clasic ca sa zic asa. Chronographul nu ma incanta, deci ma pot lipsi. Iar cat de cat sa-si tina valoarea. Chiar citisem mai devreme un topic in care un coleg a pus accent pe lucrul asta: sa nu dai 3000 pe un ceas iar dupa ce ai iesit in magazin deja sa pierzi jumatate.
Am pus ochii pe Tudor Pelagos, un prieten mi l-a imprumutat 2 zile si mi-a placut mult + ideea de mecanism in-house. Sta bine pe mana, nu e mare, usor, etc. Nu stiu daca e cea mai buna optiune, de aceea cer sfaturile voastre. Chiar la un moment dat aruncasem ochii pe Rolex OP 39(stiu ca e cu 35% mai scump dar ... ). Iarasi ma uitam la IWC (am eu o atractie fata de brandul asta) dar cred ca bugetul e mult prea mic.
Probabil sunt modele mult mai bune dar care pur si simplu nu le-am luat in calcul, sau nu le-am vazut.
Nu ma grabesc cu achizitia in sensul ca trebuie sa-l iau maine, dar cu ajutorul vostru sper sa iau cea mai buna decizie.

Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas £3K !!
MesajScris: 25 Ian 2020, 15:36 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Tudor Black Bay sau Omega Seamaster Professional 300 cred că sunt variante bune, dpmdv, ambele mi se par versatile.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas £3K !!
MesajScris: 25 Ian 2020, 16:07 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
In afara de Pelagos mai sunt alte modele la care poti arunca un ochi. Cum ar fi North Flag:
https://www.tudorwatch.com/watches/nort ... 1210n-0001


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas £3K !!
MesajScris: 26 Ian 2020, 20:27 
Neconectat

Membru din: 07 Mai 2011, 17:23
Mesaje: 19
Omega Seamaster Aqua Terra de 38 sau 41mm. Exista in diferite culori/cadrane. WR150m si remontor infiletat. Deci poate fi folosit in orice situatie. Se gaseste la acest pret pe chrono24


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas £3K !!
MesajScris: 27 Ian 2020, 11:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Simplu, solid, remontor pe filet, ETA 2824-2 Top Grade, WR 200m. Si faci si economie, plus servisare lejera...

Imagine

https://www.classic-watch.de/Sinn-556-A_1


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România