Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 05 Apr 2020, 23:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Buna seara. Sper ca toata lumea este in siguranta si respecta izolarea sociala. Voiam doar sa mentionez ca am observat un nou trend pe OLX, Testoase fake, mai exact modelul SRP779. Cred ca toata lumea de aici, ca si mine, "vaneaza" pe OLX. Probabil ca nu sunt singurul care a observat asta. Nu stiu cat de moral ar fi sa postez aici un link cu un astfel de anunt, asa ca nu voi face asta. Am dat report userului respectiv. Problema este ca am vazut mai multe persoane cu exact acelasi model de ceas, care pretind ca l-au obtinut prin diverse cai(cadouri, "luat acum ceva timp", s.a.m.d.) Bineinteles ca toti cer 1100-1300 de lei, pe un ceas de ~50 Euro. Poate ca sunt si unele persoane care nu se pricep la ceasuri si chiar au primit cadou bunul respectiv.

Am ajuns la concluzia ca aceste ceasuri provin de pe Wish. Este evident ca sunt false, privite atent. Bezel insert-ul este printat foarte prost iar cifrele nu au textura specifica Seiko. Cadranul se da de gol atat prin calitatea sa cat si prin faptul ca indicii sunt de o calitate execrabila. Marcajele de pe cadran sunt si ele un indiciu. Pe cadran falsurile se dau de gol cu marcajul "NH36"

4R36 si NH36 sunt acelasi mecanism dar Seiko ii spune 4R36 in produsele sale, NH36 este varianta generica vanduta pentru retailerii de terta parte. Problema adevarata este la restul ceasului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 05 Apr 2020, 23:31 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Nu puneti un link sa vedem si noi despre ce este vorba?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 06 Apr 2020, 00:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 16:59
Mesaje: 130
Wiseguy scrie:
Buna seara. Sper ca toata lumea este in siguranta si respecta izolarea sociala. Voiam doar sa mentionez ca am observat un nou trend pe OLX, Testoase fake, mai exact modelul SRP779. Cred ca toata lumea de aici, ca si mine, "vaneaza" pe OLX. Probabil ca nu sunt singurul care a observat asta. Nu stiu cat de moral ar fi sa postez aici un link cu un astfel de anunt, asa ca nu voi face asta. Am dat report userului respectiv. Problema este ca am vazut mai multe persoane cu exact acelasi model de ceas, care pretind ca l-au obtinut prin diverse cai(cadouri, "luat acum ceva timp", s.a.m.d.) Bineinteles ca toti cer 1100-1300 de lei, pe un ceas de ~50 Euro. Poate ca sunt si unele persoane care nu se pricep la ceasuri si chiar au primit cadou bunul respectiv.

Am ajuns la concluzia ca aceste ceasuri provin de pe Wish. Este evident ca sunt false, privite atent. Bezel insert-ul este printat foarte prost iar cifrele nu au textura specifica Seiko. Cadranul se da de gol atat prin calitatea sa cat si prin faptul ca indicii sunt de o calitate execrabila. Marcajele de pe cadran sunt si ele un indiciu. Pe cadran falsurile se dau de gol cu marcajul "NH36"

4R36 si NH36 sunt acelasi mecanism dar Seiko ii spune 4R36 in produsele sale, NH36 este varianta generica vanduta pentru retailerii de terta parte. Problema adevarata este la restul ceasului.




De ce ai crede ca nu este moral sa postezi anunturile cu cesurile false? Din contra, este chiar moral. Raportarea pe OLX a ceasurilor false este egala cu zero. Am raportat foarte multe ceasuri false si nu s-a intamplat absolut nimic. Era amuzant ca era specificat chiar in anunt ca erau falsuri (replici, spus incorect). Cred ca raportarea are efect doar daca este facut de mai mult persoane pt acelasi anunt.
Lucrurile astea trebuie aratate, evident pt a se evita cumpararea lor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 06 Apr 2020, 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
https://www.olx.ro/oferta/seiko-prospex ... b7dc734c1b


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 06 Apr 2020, 11:41 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Este adevarat. Erau si mai multe. Priviti scrisul Seiko de pe spate. La toate seamana. La toate ceasurile Fake.

https://www.olx.ro/oferta/ceas-de-mana- ... 43a8a4c2b1


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 06 Apr 2020, 11:46 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
https://seikoparts.wordpress.com/2018/0 ... new-china/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 06 Apr 2020, 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Da, interesant. Multumesc pentru semnalare.
E o piata si pentru ele.
Mai demult am avut o discutie pe ceasuri fake scumpe, pe olx, vestitele super replica (sau ceva de genul)...unde gasim Panerai, Omega etc.

Deci clar la aceste Seiko e si mai usor de inselat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 07 Apr 2020, 08:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Din fericire acesta pare sa fie un model destul de slab de fals, insa ce e oarecum pacatos este ca originalul fiind un ceas oarecum ieftin, ai putea crede ca seiko il fabrica in mai multe fabrici si de aici s-ar explica de ce scrie NH pe cadran si nu 4R sau de ce este diferit punctul luminos de la ora 12 de pe bezel.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 07 Apr 2020, 12:56 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Sau de ce au toate Turtle acceasi serie, respectiv 630711.....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 07 Apr 2020, 13:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Am mari dubii ca aceste falsuri ar fi......indiene.....faptul ca vanzatorul e din India e irelevant....
Cred ca sunt facute in China - nu ca ar avea vreo importanta - in buna traditie Seiko 5 "manual" din anii 80.

Concluzia e pana la urma aceeasi: luati de la AD.....daca vreti sa fiti siguri....sau SH doar
de la vanzatori cu o reputatie ireprosabila..... 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 07 Apr 2020, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
valentin1234 scrie:
....sau SH doar
de la vanzatori cu o reputatie ireprosabila..... 8)

Spor!


....asa cum se spune(pe buna dreptate zic io):
cumparati in primul rand vanzatorul.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 07 Apr 2020, 20:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Din nefericire exista si aceste fake-uri. Ma mira faptul ca exista o piata pentru asa ceva. Am vazut fake pana si la modelul SNK809 care obisnuia sa fie aproximativ 80 de euro acum ceva vreme. Desigur ca tot pe OLX.
Cum a spus domul valentin1234, respecta traditia fake-urilor vechi, din fericire acelea se vad de la o posta :lol: .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 08 Apr 2020, 07:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Foarte interesant si util topicul. Nu pot sa zic ca sunt un fan al Țestoasei însă e bine de invatat mereu cum sa dibuiesti un fals.
Intr-o alta ordine de idei, de dragul discutiei, as vrea sa inteleg ce e in capul celor care fac aceste falsuri. Calitatea proasta a cadranului, a indecșilor, faptul ca nu sunt alinierile corecte sunt chestii cauzate de un proces de fabricatie ieftin.
Ce nu inteleg este de ce trec NH36 pe cadran, cand la fel de bine puteau trece 4R36. Si asa il faceau mai greu de sesizat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 08 Apr 2020, 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Imagine

Am facut aici aceasta "referinta" pentru a identifica particularitatile acestui fake. Sunt foarte multe lucruri in neregula cu aceasta piesa dar le-am ales pe cele mai evidente si cele mai usor de identificat. Poza originala nu imi apartine.

1-Minutarul nu ar trebui sa fie rosu. Culoarea corecta este cea argintie, nevopsita.
2-Literele sunt cum sunt... dar litera "E" da totul de gol.
3-Marcajul NH36 nu are ce cauta pe cadran. Se remarca deasemeni efectul "sunburst" de proasta calitate.
4-Cifrele si marcajele de pe bezel insert sunt si ele de proasta calitate. Defectele se vad in special la cifrele "0"
Seiko foloseste acelasi stil de cifra 0 de ceva vreme, de la 6159-7010 "Grandfather Tuna" chiar.
5-Chapter ring-ul e ceea ce da de gol ceasul, de la prima privire. Liniile sunt prea subtiri si estompate.
6-Aici se remarca o particularitate comuna a bezel insert-urilor ieftine. Am observat asta si pe Ebay, la multe testoase vintage, care erau bombardate cu piese aftermarket ieftine.
Triunghiul trece mereu peste marginea insertului. Se vede cum este usor curbat spre capat.
Deasemeni, punctul luminescent nu ar trebui sa fie plin, aici "da pe afara"
Nu ma pot gandi la un model de diver de la Seiko care sa aiba un astfel de punct luminescent. Pana si 62MAS-ul are punctul plat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Atentie la Testoasele Fake!
MesajScris: 08 Apr 2020, 13:20 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Pentru ca sunt folosite cadrane 3rd party, din genul folosit la moddare. Majoritatea au seria NH36-336LT stantata jos, la ora 6. Probabil producatorul acestor Feiko nu a avut capacitatea sa produca toate componentele de unul singur, de aia cred ca s-au gandit unii la India. Chinezii ar fi scris clar 4R36. Pe langa Testoase, inca de anul trecut au aparut si Presage fake chiar si la noi pe olx. Ba chiar si Orienturi low-cost de o calitate infecta...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România