Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 30 Mar 2024, 00:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 28 Dec 2020, 14:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Dragi colegi,

De ceva vreme, tot ma invart in jurul cozii, dupa un ceas vintage, pe care sa il pot purta in mod frecvent (nu chiar zilnic, dar macar cateva zile intr-o luna).
Principalul aspect pentru care inca nu am apasat tragaciul este ca nu am gasit unul cu diametrul de 36 - 38 mm (încheietura mea nu e chiar prietenoasa pentru 35 mm).
Mi-a atras atentia modelul Commander 8299 Day Date de la Mido.
Nu prea agreez ceasurile hommage, dar asta imi place din mai multe motive, principalele fiind diametrul de 36 si lipsa "diamentelor" de pe indicii orari.
Am gasit acest ceas:
https://www.olx.ro/oferta/mido-commander-homage-ceasmido-edox-certina-oris-seiko-IDemzsb.html
Daca nu ma insel, modelul e produs in anii 90 si, in mod normal, ar fi trebuit sa aiba si un cyclop la data.
Ce parere aveti despre el?
Daca l-ar lasa la 1000 de lei, parca l-as lua.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 28 Dec 2020, 14:52 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Buna ziua. Ceasul in cauza trebuia sa aiba lupa la data, aveti dreptate. Plus de asta, cineva a facut acea adaptare grosolana la inchizatoare...nu stiu daca se vrea a fi un prelungitor pentru ca bratara nu e suficient de lunga sau ce e acolo, oricum arata ca un....fund :D . Plus de asta lateralele carcasei mi se par polisate ulterior, totusi poate gresesc....Ideea e ca in banii acestia, eu zic ca daca aveti rabdare puteti gasi alte ceasuri vintage care sa corespunda cerintelor dvs si sa fie in stare mai buna....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 28 Dec 2020, 15:12 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
E un ceas interesant - desi e un homage Rolex mult prea evident.....Daca-mi amintesc bine, carcasa e monococa......
Cristalul e cum zice Danny.....iar la bratara e.....tot cum zice Danny.....Carcasa nu pare excesiv polisata.....
Probabil are nevoie si de o servisare.....deci.....scump si la 1000 de lei......

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 28 Dec 2020, 23:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
danny scrie:
... cineva a facut acea adaptare grosolana la inchizatoare...nu stiu daca se vrea a fi un prelungitor pentru ca bratara nu e suficient de lunga sau ce e acolo, oricum arata ca un....fund :D ...

Oo, da.
Ai dreptate. O vazusem, dar am crezut ca e o extensie cu care vine ceasul, ceva gen extensia de la diver.
Evident ca nu ar fi avut cum sa fie extensie de diver din moment ce ceasul nu e diver... asa e cand ochiul fuge in alta parte.
Am vazut mai multe fotografii cu bratara unor modele similare ai nici macar unul nu avea prelungirea respectiva.

Da, dam cu skip si astuia. Rabdare am, ca nu stau in apa. De 3 sau 4 ani imi fac ochi dulci ceasurile astea si nu am cedat.
Ce mai conteaza inca 2-3-4 ani :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 29 Dec 2020, 00:22 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Daca aveti posibilitatea, incercati sa nu va limitati doar la olx...De exemplu, aruncati un ochi si pe catawiki, in fiecare saptamana sunt postate zeci de ceasuri, bineinteles multe din ele ori prea banale, ori cu probleme mai mult sau mai putin evidente (depinde si acolo de cat de onest e vanzatorul), dar din cand in cand puteti, cu putin noroc, sa gasiti un deal bun si acolo, mai ales ca spuneti ca vanati un vintage care sa va fie pe plac de ceva ani...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mido Commander 8299 Day Date
MesajScris: 05 Ian 2021, 01:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Mulțumesc pentru sugestie. Olx e mai comod si la indemana.
De mult tot imi propuneam sa imi fac un cont pe catawiki. Cu ocazia asta, tocmai mi-am facut :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România