Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 08:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Ian 2021, 15:25 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2010, 20:27
Mesaje: 31
Buna ziua,

Imi doresc de mult timp un Omega Seamaster Professional America's Cup limited edition insa nu mi l-am permis vreodata. Nu ca mi l-as permite acum dar, mi-am zis ca nu ar fi rau sa incerc sa explorez aceasta posibilitate si sa ma apuc sa economisesc in acest scop.

Asadar, daca exista cunoscatori ai modelului, ii rog sa ma ajute cu raspuns la cateva intrebari:
1. care ar fi un pret corect pentru un exemplar in stare buna (sau nu f buna daca pretul este considerabil mai mic, proportional cu starea)? Cred ca daca o eventuala reconditionare ar consta intr-un polis professional, ar merita costul acestuia.
2. cunoasteti, eventual, o sursa de incredere? Poate exista chiar aici, in comunitate un potential vanzator.
3. cu scuze pentru ignoranta, poate intreb o prostie, exista si exemplare cu mecanism pe quart, mai ieftine decat cele cu mecanism automatic?
4. exista si alta editie/serie in afara de cea din anul 2000?
5. in cazul in care am norocul sa gasesc un exemplar de vanzare la un pret pe care l-as putea plati, ce magazin/ceasornicar ar fi indicat pentru autentificare si/ sau evaluare, Galt?

Mentionez ca nu am nici o preferinta la numarul de serie cu care e marcat (al catelea exemplar din seria de 9999 de bucati fabricate). Bratara nu trebuie sa fie neaparat cea metalica, poate fi si cea din cauciuc/silicon, daca e originala.

Daca exista posesori, chiar fara intentie de vanzare, care vor sa impartaseasa pareri, sfaturi, de orice fel, sunt bine veniti.

Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 15:38 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu am. E singurul model de seamaster 300 care îmi place. Mai ales din cauza sword hands și bezelului.
Un ceas subțire pt un diver mecanismul e un 2892 modificat.
Nu îmi place in mod special brățara.
Prețul "corect" pleacă de pe la 1300 și poate ajunge pe la 2000 cele în stare ff bună cu acte și service.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 15:39 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2010, 20:27
Mesaje: 31
Cu scuze pentru omisiune. Cred ca ce ma intereseaza este editia din 2000.
Ceasul este exact acesta:
https://images.app.goo.gl/9Ua3tYqw8SJsehLM7
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 15:48 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2010, 20:27
Mesaje: 31
marian_sro scrie:
Eu am. E singurul model de seamaster 300 care îmi place. Mai ales din cauza sword hands și bezelului.
Un ceas subțire pt un diver mecanismul e un 2892 modificat.
Nu îmi place in mod special brățara.
Prețul "corect" pleacă de pe la 1300 și poate ajunge pe la 2000 cele în stare ff bună cu acte și service.


Multumesc marian_sro pt info


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 16:25 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Eu am un Omega SMP AC si e un ceas interesant. E aproape identic cu un SMP obisnuit (2254.50) insa are anumite detalii care il fac mai special. Incerc sa-ti raspund la intrebari mai jos:

1. Greu de spus, din cate am observat preturile la ceasurile Omega au crescut destul de mult in ultimii ani. Pe chrono24 preturile vad ca incep pe la 2100 USD (+taxe vamale) insa daca vrei unul cu cutia originala (albastra) si manuale/card sigur va costa mai mult.
2. Cred ca am vazut cateva si pe olx, sunt si pe chrono24, ebay..
3. Modelul AC nu a fost facut decat in ref. 2533.50, cu cal. 1120.
4. Exista si o varianta chrono (2569.50.00) dar e mai scumpa.
5. Claudiu e intotdeauna o optiune insa el e in Arad. Daca vrei sa-l autentifici in Bucuresti cred ca cei de la Horologivm pot face asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 16:49 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Chrono e urat ca porcul în opinia mea.
Legat de autentificare, dacă nu te pricepi deloc e necesara. Altfel e un ceas care nu a fost falsificat. Eventualele copii sunt jenante și se vad de la o posta.
Majoritatea au helium valve blocata. Poți întâlni cu vârful secundarului decolorat. Original e portocaliu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 16:53 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2010, 20:27
Mesaje: 31
Multumesc mult, mihaixp


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2021, 16:57 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2010, 20:27
Mesaje: 31
marian_sro scrie:
Chrono e urat ca porcul în opinia mea.
Legat de autentificare, dacă nu te pricepi deloc e necesara. Altfel e un ceas care nu a fost falsificat. Eventualele copii sunt jenante și se vad de la o posta.
Majoritatea au helium valve blocata. Poți întâlni cu vârful secundarului decolorat. Original e portocaliu


Dupa informatiile de la mihaxp, am cautat pe net crono si sunt de acord, e urat ca porcul, dupa gustul meu. Nu ca n-ar fi si porci frumosi :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România