Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 09:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Ian 2022, 10:11 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
Salutare si la multi ani pe 2022!

Fan declarat Hamilton, l-am gasit pe frumosul asta:
https://www.hamiltonwatch.com/en-my/h76 ... oneer.html

Ce parere aveti despre dansul? :)

Am un Jazzmaster Seaview cu 2824-2 si tare as cocheta cu un viitor ceas mecanic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 10:16 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 12:00 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
L-am vazut in realitate si mi s-a parut extrem de reusit, in ciuda bezelului care teoretic
nu prea are ce cauta acolo. Tot datorita bezelului, la mana ceasul pare de 40-41....ceea
ce eu unul am apreciat.....la un Unitas.....

Exista pe forum un topic dedicat ceasurilor de bronz si ti-as recomanda sa-i dai o "citire"..
daca nu ai facut-o deja.....poate ajuta in contextul materialului carcasei.......

Pretul de lista insa mi se pare scarbos de mare, cel real fiind cu indulgenta in jur de 800
de euro.....acuma....tu stii.....preturile la ceasuri au inebunit in general in ultimii ani.....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 15:44 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
Imagine

Mda, scumputz, iar la noi este doar varianta silver (care insa nu mai are problema potentiala a PVD coating la care probabil te referi).

Maine sper sa il probez, sunt tare curios.

Pe de alta parte cochetam cu un Hydroconquest care insa la banii astia e quartz, so...

Poate apare vreun SALE :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 15:50 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
Nu vazisem topicul dedicat ceasurilor de bronz - il iau la puricat, multam.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 15:52 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
My bad - e bronz, nu coating... :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2022, 18:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Mda, scumputz


Am sa incerc sa explic putin problema pretului...ca sa nu ramanem indoiti:

In comparatie (flexibila) cu segmentul sau de piata, acest ceas e scump...si spun asta luand in calcul
nu neaparat alte oferte cu carcase de bronz ci mai degraba alte ceasuri echipate cu Unitas......

Si ca e scump...nu ar fi o problema daca-l cumperi....il tii 5 ani, te bucuri de el....si apoi vezi tu ce faci....
Sau cumperi un ceas (asta, de exemplu)....la 4-5 ani.......si-l porti 4-5 ani.....

Problema apare cand vrei sa-l vinzi dupa 6 luni de la cumparare....pentru ca te-ai plictisit....sau vrei sa faci
bani de altul....mult mai luminos si mult mai frumos.....si constati ca abia abia iei (daca iei)....5-600 de
euro pe el.....deci cam 50% din pretul de la BB......
Iar daca intre timp BB l-a bagat si el la 50% reducere...distractia e garantata :oops:

Sper ca am explicitat putin procesul.... :!: ....generat in esenta de un pret de lista prea mare......
Totusi....spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2022, 08:27 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
Ai perfecta dreptate - nu am de gand sa il iau, cel putin nu deocamdata.

Daca insa apare vreo promotie semnificativa, treaba se complica :D

Dar un ceas mecanic elegant cu accente de diver/sport-ish ar fi cumva in targetul meu si din ce am mai studiat, Hamilton e oarecum in zona asta.

Multumesc frumos pentru raspunsul elaborat - cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2022, 09:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@mirceapop: alternativa cu unitas 649X, pret mai rezonabil:
viewtopic.php?f=19&t=13780&p=291979#p291979

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2022, 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
dublu post, rog stergere.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2022, 09:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu am mai putut edita, deci pun o alta poza cu mecanismul care este decorat, fata de cel blank de la Hamilton, iar pretul sensibil mai mic, face portofelul fericit:
Imagine

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2022, 10:54 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Mesaje: 38
Localitate: Constanta
@catalin.v - foarte frumos, me gusta ... :shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2022, 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Imi pare rau sa fiu eu cel care mentioneaza asa aspecte :D, dar e bine de stiut ca lui valentin1234 extrem de putine ceasuri i se par acceptabile ca pret, iar catalin.v este un mare hater si instigator mai ales pe seama ceasurilor cu armare manuala, indeosebi cele cu Unitas, deci daca te iei dupa ei nu vei cumpara prea curand niciun ceas :D

"Fiecare cu opinia lui" cum se zice in popor, dar mai conteaza sa stii si din ce unghi sau punct de vedere este emisa :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2022, 14:23 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Imi pare rau sa fiu eu cel care mentioneaza asa aspecte :D, dar e bine de stiut ca lui valentin1234 extrem de putine ceasuri i se par acceptabile ca pret


:P :P :P Nu are de ce sa-ti para rau Clipper, pentru ca in esenta ai dreptate in privinta mea :oops: :oops: :oops: Despre Catalin nu ma pronunt pentru ca se supara tare si nu mai vorbeste cu mine :cry: :cry: :cry:

Acuma....trebuie sa fie cineva si pe ceasornicar care sa discute cresterea de preturi....nerezonabila...de exemplu la entry-level
elvetiene care in ultimii 3-4 ani a fost aproape de 100% in medie fara a aduce inovatii revolutionare (Powermatic cu greu poate fi considerat un progres, totusi...).....deci: JOS CONSUMERISMUL!!! 8)

Un alt aspect....care are strict valoarea pe care i-o acorda fiecare....este recomandarea de a nu cumpara aproape....niciodata..un ceas la pretul de lista...care e strict viziunea mea despre cum trebuie achizitionate ceasurile
si pe care nu incerc sa o impun nimanui.....ci doar sa o impartasesc 8)

In final, nu pot sa nu observ ca la intrebarea lui Mircea am raspuns, in ordine: eu si Catalin (care am scris cum si ce ne-am priceput) si cu.....tine....(care si tu ai scris tot ce si cum te-ai priceput).....
Poate ca daca mai multi colegi ar fi raspuns.....si concluziile ar fi fost mai....echilibrate.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2022, 16:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
valentin1234 scrie:
In final, nu pot sa nu observ ca la intrebarea lui Mircea am raspuns, in ordine: eu si Catalin (care am scris cum si ce ne-am priceput) si cu.....tine....(care si tu ai scris tot ce si cum te-ai priceput).....
Poate ca daca mai multi colegi ar fi raspuns.....si concluziile ar fi fost mai....echilibrate.....

Acesta este si motivul pentru care mi-am permis sa scriu, traficul pe forum este foarte redus, iar cine urmareste forumul de mai multi ani practic are sanse foarte mari sa ghiceasca ce ar crede x alt utilizator despre nu stiu ce subiect.

Legat de situatia de fata, da, nici eu nu as cumpara un Hamilton din bronz de inspiratie aviatica in conditiile in care la ceva bani mai multi sau mai putin similari poti cumpara Stowa sau Laco, firma care au produs ceasuri in al doilea razboi mondial si care exista si acum, insa nici nu putem afirma cu certitudine ca cine cumpara Hamilton face greseala vietii deoarece discutam deja la acest pret de produse de lux unde fiecare poate sa isi cumpere ce crede si ii place.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România