Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 03 Mai 2024, 01:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Mar 2024, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Tudor chiar dacă nu este arată a ceas ieftin si dacă e privit separat - eu asa il percep. Inclusiv comparativ (de exemplu) cu Mido Multifort TV Dial Big Date sau Tissot PRX care lasa impresia ca sunt cu mult mai scumpe decât in realitate. Explicația e simpla. Ambele au design inspirat după Genta. Iar acest gen de design în general s-a folosit la ceasuri foarte scumpe.

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 04 Mar 2024, 07:48, modificat de 5 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2024, 14:20 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2024, 13:59
Mesaje: 24
Și atunci, ce brand/ce model este recomandabil în acest buget (retail/grey market)?
Cu cât studiez mai mult, cu atât devine mai greu să fac o alegere.
Nu înțeleg de ce sunt atât de fascinați cunoscătorii de modelul BB58 de la Tudor, de unde atâta dorință pentru acest model?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2024, 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Ca raspuns rapid în acel buget eu as lua : Breitling Galactic 41, GS Spring Drive, Omega Aqua Terra 38 sau Zenith Espada 36K. Ordinea este aleatorie dar prioritar ar fi SD. Discutia poate continua la infinit. Tine de gust si preferinte. Spre exemplu eu sunt fascinat de cadrane deosebite. Mecanismul si alte detalii nu (mai) sunt importante. Referitor la Tudor BB58 - probabil unii îl vad ca o alternativa mai ieftina la Submariner iar altora doar le place modelul. Pentru mine e un ceas comun, nu are nimic spectaculos. Toate cele 4 selectate de mine au ceva special ...

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 04 Mar 2024, 20:29, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2024, 09:05 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Fuzzy scrie:
Nu înțeleg de ce sunt atât de fascinați cunoscătorii de modelul BB58 de la Tudor, de unde atâta dorință pentru acest model?

Daca nu intelegi inseamna nu te atrage. E o alegere personala, am invatat sa nu mai intreb sugestii de cumparare, fiecare o sa isi expuna preferintele personale. Eu daca as fi in locul tau nu as cumpara nimic in momentul asta si as astepta pana cand vad un model cu care fac click. Chiar si atunci as mai astepta cel putin o luna de zile sa vad daca inca imi place inainte sa ma apuc sa caut de unde cumpar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2024, 17:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
De acord cu colegul de mai sus mai putin cu asteptarea - personal nu as astepta, pentru ca eu am deja modele tinta. Este normal ca fiecare sa-si expuna preferintele personale, la acest gen de intrebari. Deci ia pe ce ti se pune pata ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2024, 20:46 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2024, 13:59
Mesaje: 24
Mulțumesc pentru sfaturi! Sunt foarte bune și voi ține cont de ele, deoarece cumva coincid cu sentimentele mele.
Așteptările mele însă erau legate de nivelul de cunoștințe tehnice colective pe care îl pot împărtăși membrii acestui grup de pasionați, de genul ”brand-ul X se remarcă prin mecanism cu column-wheel” sau ”brand-ul X se remarcă prin mecanismul co-axial”.
Sunt informații care pot fi decisive din punct de vedere tehnic, pentru că estetic fiecare are preferințele lui.
Este clar că fiecare are preferințele proprii, însă nivelul de cunoștințe și gradul de conștientizare a diferențelor dintre marketing și esența orologieră ar trebui să facă diferența între o achiziție de impus și una bine gândită.
DIn punctul meu de vedere, TAG face ceasuri scumpe pentru ce oferă, dar își permite această politică prin prisma ambasadorilor cu care se asociază și prin bugetele de marketing. Cred că au cel mai complex site de prezentare, mult peste alți producători, făcut să te convingă prin expunere, nu prin tehnologie. Dacă greșesc, să-mi fie cu iertare, dar aceasta este constatarea proprie, mai ales după ce am urmărit și devalorizarea acestui brand (nou vs sh 2-3 ani).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2024, 13:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Fuzzy, gaseste un ceas care-ti place mult si noi, atata cat stim....o sa-ti spunem ce reprezinta el "tehnic"....

La un buget de sub 3000E nou eu m-as uita foarte atent la Longines......de exemplu......

Legat de Tag.....ai perfecta dreptate....si Oris vine puternic din urma....si mai sunt si altii.....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România