Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Ian 2023, 22:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Este un Omega 3313 (unii ar zice ca seamana destul de mult mecanismul cu FP 1185) si nu este din 2023 ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2023, 23:22 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Achraf scrie:
Este un Omega 3313 (unii ar zice ca seamana destul de mult mecanismul cu FP 1185) si nu este din 2023 ...

Singurele referinte pe care le-am gasit eu despre 3313 in AT sunt din anii 2010 si 2022. Presupun ca acesta e din anul 2022, desi e cam ciudat sa se fi facut AT cu 3313 doar in anii astia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2023, 19:53 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Multumesc pentru ca mi-ati deshis ochii despre Grand Seiko. Nu il luasem in considerare, credeam ca e un alt Seiko.
Si cat de mult ma inselam! :( Ratam probabil cel mai bun mecanism intr-un ceas mecanic (sau, cel putin, cel mai exact mecanism).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Ian 2023, 23:23 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Ce parere aveti despre acest ceas: https://www.olx.ro/d/oferta/vand-ceas-u ... gd2QO.html ?
Stiu ca nu face parte din ceasurile foarte cunoscute, dar mie mi se pare foarte interesant.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Ian 2023, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
De 300 lei e mult spus ca are revizia facuta, probabil a fost doar o verificare si ceasul nu avea nevoie de service, la horologivm o revizie la un astfel de ceas costa sute de euro.

Ceasul in sine e unul foarte urat, acuma daca iti place nu e problema :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2023, 11:46 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Intr-un final m-am decis sa urmez calea cea mai sigura: Rolex OP 41 nou.
Bineinteles, de la revanzator; la AD sunt 0 sanse sa gasesti sau sa prinzi un loc decent in lista de asteptare (parerea mea e ca cei de la AD sunt mana in mana cu revanzatorii: ii anunta cand primesc marfa, le vand lor tot si apoi impart profitul facut din vanzarea pe piata gri).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2023, 12:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
razvans scrie:
Intr-un final m-am decis sa urmez calea cea mai sigura: Rolex OP 41 nou.
Bineinteles, de la revanzator; la AD sunt 0 sanse sa gasesti sau sa prinzi un loc decent in lista de asteptare (parerea mea e ca cei de la AD sunt mana in mana cu revanzatorii: ii anunta cand primesc marfa, le vand lor tot si apoi impart profitul facut din vanzarea pe piata gri).


Si totusi, intri in jocul asta murdar si cumperi....de parca viata ta ar depinde de asta......?!?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2023, 19:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Nu. E altceva : iti doresti foarte mult acel obiect (ceas sau orice altceva) si dai oricat in masura in care iti permiti suma respectiva, alte detalii ''de culise'' sau ca e prea scump pt. ce ofera nu (mai) conteaza. Eu asa sunt ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2023, 19:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Referitor la Rolex : avantajul meu este cai imi plac modele mai putin cautate (practic doar 2) si care se gasesc inclusiv la AD. Deci daca ma hotarasc sa iau nu stau la coada, dar nu e prioritate, altele imi plac infinit mai mult ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2023, 11:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Imi amintesc cand am cumparat eu OP39 ca erau la liber, nimeni nu se inghesuia pentru ele.
Apoi l-am si purtat intr-o seara cu un prieten in oras, el fiind Rolex fanboy si avand GMT, Sky-Dweller in colectie, etc, si nici nu stia de linia OP la Rolex. Asta era prin 2019.

On topic: OP41 e o alegere buna, inteleg ca nu are chiar 41mm, e ceva mai mic. La ce culoare te-ai gandit?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2023, 13:02 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
bonheur scrie:
Imi amintesc cand am cumparat eu OP39 ca erau la liber, nimeni nu se inghesuia pentru ele.
Apoi l-am si purtat intr-o seara cu un prieten in oras, el fiind Rolex fanboy si avand GMT, Sky-Dweller in colectie, etc, si nici nu stia de linia OP la Rolex. Asta era prin 2019.

On topic: OP41 e o alegere buna, inteleg ca nu are chiar 41mm, e ceva mai mic. La ce culoare te-ai gandit?


E culoarea neagra, mi-a placut cel mai mult - imi place contrastul dintre indicatorii argintii si cadran.
Am ales OP fara data din 2 motive:
1. E cel mai discret model de la Rolex, daca te uiti la el de la distanta nu-ti dai seama ce marca e.
2. Pretul, bineinteles.

Poate ca ma insel eu, dar cred ca e si modelul cel mai putin copiat de la Rolex. E plin pe Olx de Submariner, Daytona etc. la 7-800 de lei ("super clona", "1 la 1 cu originalul" :D) si multi oameni isi cumpara de acolo: sa se vada de la 50 de metri ca el are un Rolex la mana, eventual asortat cu un tricou Armani Exchange.

Despre alegere in sine (de ce am luat un Rolex de pe piata gri si am incurajat astfel fenomenul asta care a dus la explozia preturilor): ceasul meu de baza e un smartwatch. Mai am alte ceasuri (nu sunt colectionar, nu am ceasuri extraordinare - doar vreo 7-8) de la Atlantic la Omega. Nicunul nu ma face acum sa renunt la smartwatch, nici macar pentru ocazii speciale. Am vrut ceva care sa adauge diversitate, sa il pot purta macar din cand in cand.
Ca idee, Rolex-ul asta costa mai mult decat toate celelalte ceasuri ale mele la un loc.
Mi-au placut si alte ceasuri (voiam ceva mai bun decat Omega) dar ... ce mi-a placut mie nu i-a placut buzunarului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2023, 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Te felicit sincer pentru alegerea OP.
Este Ceas. No date e dupa mine maxima eleganta. O sa il apreciezi. Si eu tot pe ala l-as lua. E un ceas sincer si bine facut. Rolex nu vinde gogosi. Nu ai geam la mecanism dar esti sigur ca primesti ce au ei mai bun in materie de materiale, finisaje, design si reglaje. Am pipait destule ceasuri de diverse valori si dupa ce m-am plictisit de multe am ajuns din Gigi contra sa apreciez simplitatea R.
E simplu. Vrei un ceas? Buy an Rolex!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Ian 2023, 00:56 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Fără n la an pt că următorul cuvânt nu incepe cu o vocala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Ian 2023, 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
marian_sro scrie:
Fără n la an pt că următorul cuvânt nu incepe cu o vocala.


Ai dreptate :cry:
Am uitat!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2023, 19:01 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Primit ceasul, pus la mana si ... acolo a ramas! Ma gandisem ca il voi purta doar vreo 2 zile pe saptamana, dar deocamdata nu ma lasa inima sa-l dau jos deloc. Singurul aspect care ma deranjeaza e ca precizia e la limita primisa de producator (pierde 2 secunde pe zi). Poate in timp se va mai imbunatati; oricum peste 1-2 luni il duc la ceasrnicar sa il regleze. Cum nu am observat modificari in abatere (pare sa fie constanta( ma gandesc ca e usor de ajustat incat sa ajunga la un -0.5 +0.5 secunde pe zi (asta ca sa nu-mi para ray dupa precizia lui Grand Seiko).

Deja am inceput sa ma uit dupa urmatorul ceas, ma documentez aproape zilnic. Cam asta e lista scurta:
- Girrard Perregaux Laureato (un Royal Oak mai discret si mai ieftin. Nu stiu daca GP e bucuros de comparatia cu Royal Oak, dar cam seamana...)
- Glashutte Original Seventies Panorama Data (un ceas care ori iti place mult, ori nu-ti place deloc. Mie imi place)
- JLC Polaris Mariner Date 42

Cu al doilea ceas vreau sa ma distantez putin de marii producatori (Rolex, Omega etc.)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România