Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Apr 2024, 05:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Oct 2023, 10:40 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Ai multe contradictii intre ce stii si ce scrii. De aceea ti-am spus sa citesti mai mult inainte sa arunci piatra catre o firma.
Istoria pare neinsemnata dar e una dintre cele mai importante materii pentru viata, prezentul si viitorul unui om.
Citeste, invata istorie, vei intelege multe!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2023, 13:12 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
SacreDro scrie:
Nu am de unde sa stiu, de-aia intreb.
Multe firme au si nu au istorie orologica, asta nu înseamnă ca daca in trecut au fost cineva acum mai sunt lafel.
Swatch vrea sa stoarca bani de unde au vacile de muls, unde am gresit cu ce am zis?


N-ai gresit cu nimic.....alege un ceas care-ti place mult si eventual intreaba si aici....
Sper sa primesti raspunsuri care sa-ti foloseasca.......

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Noi 2023, 19:08 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Louis Erard din pacat are mecanisme Sellita mai mult, chiar daca pe partea de design arata bine, Maurice Lacroix mai mai din colectia Masterpiece e mai buna si isi pastreaza cat de cat valoarea, as merge pe unul daca il gasesc SH cu mecanism cu armare manuala.
Longines im place mult cel din Master Collection Moonphase Chronograph, cam scumpicel pe la 17000 de lei.
Altul care mi-a placut de la Nomos ar fi Orion de 38 manual, am gasit pe la 8000 de lei pe Chrono24.
Nu stiu cat de bune sunt cele Omega Aqua Terra luate de pe Chrono24 din Japonia, ca nu vor sa trimita cureaua de piele la ele din cauza nu stiu care lei internationale.
As merge since pe un manual, eu nepurtand-l zilnic ca sa il incarc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Noi 2023, 20:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
SacreDro scrie:
Louis Erard din pacat are mecanisme Sellita

Sigur ai vrut sa spui"din pacate".
Ok......din pacate pt ca?
Sau doar vorbim discutii?

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 15:59 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Bun si care ar fi problema?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 17:36 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
SacreDro scrie:
Bun si care ar fi problema?

Nici eu nu inteleg de ce ar fi o problema ca nu vrei Sellita. Nu tb sa dai explicatii.

Anwyay, atentie la ceasurile din Japonia (sau non-UE), o sa platesti taxe vamale si daca e scump ceasul (si aqua terra nu e un ceas ieftin), atunci o sa simti bine la portofel.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 17:53 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Este sub ETA ca si calitate fiind un mecanism mai ieftin si au avut si probleme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 18:52 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
SacreDro scrie:
Este sub ETA ca si calitate fiind un mecanism mai ieftin si au avut si probleme.

Daca tot ai adus vorba... Eu cu ETA 2824 am avut probleme (efectul elicopter), cu Sellita SW200 nu am avut. Cate o bucata din fiecare am avut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 19:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Nu stiu cand vom inceta sa comparam mere cu pere si cu portocale....aici sau aiurea!

Am avut mii de ETA 2824 - zero probleme la ceasuri noi cumparate de la Dealer Autorizat!
10% - poate (potential) probleme - luate de pe piata gri de noi (ex: Amazon)...
50% - poate mai mult (potential) probleme, luate de pe piata second-hand, preowned....cum vreti voi

Selitta SW 200 sau SW200/1 - am avut de ordinul zecilor.....nicio problema de la AD....
Pentru restul se aplica aceeasi formula.......

Asa ca haideti sa nu mai comparam mere cu pere, va rog......

Sa cumperi Omega din Japonia mi se pare o copilarie.....

Si din SUA e de multe ori o tzeapa.....avand in vedere distanta si faptul ca pe site-urile lor preturile
sunt fara TVA....plus taxe vamale....plus transport.....plus lipsa garantiei.....plus......

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2023, 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
valentin1234 scrie:
Nu stiu cand vom inceta sa comparam mere cu pere si cu portocale....aici sau aiurea!

Valentin, nu am vreo intentie sa insinuez ca ce scrii tu sunt aiureli, dar e cumva un ecart majort intre ce stim noi si ce doreste/cunoaste initiatorul thread-ului.

In mintea mea, in ultima vreme Louis Erard e o firma care a avut colaborari "de speriat", care au garantat inca de la preorders ca ceasurile sa fie sold out, iar unele modele care poate care nu au fost initial sold out sa fie vandute la peste MSRP. Acum, daca tot ce ai retinut ca Sellita e rea si ETA e buna, sub nicio forma nu ai cum sa ajungi sa apreciezi situatia la adevarata valoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Noi 2023, 09:50 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
valentin1234 scrie:
Nu stiu cand vom inceta sa comparam mere cu pere si cu portocale....aici sau aiurea!

Valentin, nu am vreo intentie sa insinuez ca ce scrii tu sunt aiureli, dar e cumva un ecart majort intre ce stim noi si ce doreste/cunoaste initiatorul thread-ului.
Acum, daca tot ce ai retinut ca Sellita e rea si ETA e buna, sub nicio forma nu ai cum sa ajungi sa apreciezi situatia la adevarata valoare.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Noi 2023, 10:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
valentin1234 scrie:
Clipper scrie:
valentin1234 scrie:
Nu stiu cand vom inceta sa comparam mere cu pere si cu portocale....aici sau aiurea!

Valentin, nu am vreo intentie sa insinuez ca ce scrii tu sunt aiureli, dar e cumva un ecart majort intre ce stim noi si ce doreste/cunoaste initiatorul thread-ului.
Acum, daca tot ce ai retinut ca Sellita e rea si ETA e buna, sub nicio forma nu ai cum sa ajungi sa apreciezi situatia la adevarata valoare.


M-a furat cursorul la postarea precedenta:lol: :lol: :lol:

Eu spun doar ca e incorect sa-ti bazezi opiniile despre un mecanism pe parerea cuiva care a avut probleme cu vreun ceas purtat de pe OLX.
Mai spun ca in acest moment nu sunt diferente sesizabile de calitate intre Eta 2824 si Sellita SW 200/1......

Despre Louis Erard nu spun nimic......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2023, 22:23 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
valentin1234 scrie:
Nu stiu cand vom inceta sa comparam mere cu pere si cu portocale....aici sau aiurea!

Sa cumperi Omega din Japonia mi se pare o copilarie.....

Si din SUA e de multe ori o tzeapa.....avand in vedere distanta si faptul ca pe site-urile lor preturile
sunt fara TVA....plus taxe vamale....plus transport.....plus lipsa garantiei.....plus......

Spor la cumparaturi!


De la AD luat de nou, nu SH sau revandut de nu stiu cine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România