Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 21:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Dec 2023, 15:08 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2023, 14:28
Mesaje: 4
Salutare si ma bucur ca am gasit acest forum!

Dupa cateva ceasuri Casio, as vrea un ceas un pic mai elegant, care sa fie purtabil si la birou la tinuta casual, si la o tinuta mai eleganta. As vrea ca ceasul sa fie nu doar un accesoriu vizual, dar sa indice destul de corect ora si sa nu se strice in scurt timp dupa expirarea garantiei.

Pe lista as avea:

1. Citizen CB0253-19A - Eco-Drive si Radio controlled, wr100m
- nu stiu daca primeste semnal in Bucuresti sau doar in vestul Europei, daca e usor/posibil de inlocuit acumulatorul/capacitorul.
https://citizenwatch.eu/en/p/cb0253-19a/
https://www.amazon.de/gp/product/B09GKYF3QD/

2. TISSOT CLASSIC DREAM SWISSMATIC T129.407.22.031.00 wr50m
- mi se pare interesant ca e automatic, nu mi-e clar daca necesita periodic o servisare, din informatiile gasite inteleg ca mecanismul nu ar fi servisabil
- nu imi e clar daca rezistenta la apa de 5 ATM necesita doar inlocuirea periodica a unor garnituri (daca or exista ca piese de schimb) sau daca nu ma pot baza ca pot face dus/spala copilul cu ceasul la mana.

Pe primul l-am gasit resigilat la 1350 lei iar Citizen ar costa ~1500 lei.

As aprecia niste sugestii.

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 15:29 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2023, 14:28
Mesaje: 4
Am cerut feedback si de la un AI, detalii mai jos.

Ma impac cu faptul ca un ceas automat poate pierde cateva secunde pe zi, la unele modele am inteles ca pot fi facute niste reglaje, calibrari in cazul in care o ia razna cu mai mult de 20 de secunde +/-. Este acest model reglabil?

Pretul mentenantei unui ceas automat pare sa fie similar cu pretul pe care-l are de nou.
Intelesesem ca pentru unele modele din concernul Swatch care nu-s servisabile, schimbarea mecanismului ar costa pana in 150 de Euro.
Detalii de la ceasornicari ar fi de ajutor aici.


A comparative analysis of a Swissmatic Automatic watch and a Citizen Eco-Drive watch.

**Swissmatic Automatic Watch**

Pros:
1. **Mechanical Mastery**: Automatic watches are often appreciated for their complex mechanical engineering. The craftsmanship and intricate parts involved can be mesmerizing for watch enthusiasts.
2. **No Battery Required**: Being a mechanical watch, it doesn't require a battery to operate. It's powered by the kinetic energy from your movements, which is stored to power the watch.
3. **Longevity**: With proper care, an automatic watch can last a lifetime or even become a family heirloom.

Cons:
1. **Accuracy**: Automatic watches may lose or gain a few seconds or minutes each day. While the Swissmatic movement is known for high accuracy, it cannot compete with quartz in this regard.
2. **Maintenance**: Automatic watches require regular maintenance every 4-5 years, depending on use and wear. This can add to the overall cost of ownership.
3. **Price**: While entry level, Swissmatic watches are generally more expensive than their quartz counterparts due to their complex mechanism.

**Citizen Eco-Drive Watch**

Pros:
1. **Eco-Friendly**: Citizen's Eco-Drive technology uses any light source (natural or artificial) to power the watch, making it environmentally friendly.
2. **Accuracy**: Quartz watches are extremely accurate; they only lose about a few seconds per month. Additionally, being radio-controlled, the Eco-Drive will regularly synchronize with atomic clocks for precise timekeeping.
3. **Low Maintenance**: Apart from occasional cleaning and checks, these watches require minimal service. The solar cell and rechargeable battery can last for more than a decade.

Cons:
1. **Battery Replacement**: Despite having a long lifespan, the rechargeable battery will eventually need to be replaced. However, this usually only happens after 10-15 years of use.
2. **Less Emotional Value**: For some, a quartz watch doesn't carry the same charm or emotional value as an automatic watch. They lack the intricate mechanics and craftsmanship.
3. **Sensitivity to Light**: While it's a pro that it can charge with any light, it can be a con if the watch doesn't get enough light exposure. If stored in a dark place for extended periods, it may stop working.

**Repairs & Servicing**
Swissmatic repairs can be costly, given the complexity of the watch. A service can cost around $200-$400, and it's recommended every 4-5 years. Citizen Eco-Drive watches are more economical to maintain, with battery replacements (needed every 10-15 years) costing around $50.

**Conclusion:**
Choosing between these watches depends on your priorities. If you value mechanical craftsmanship, longevity, and don't mind regular servicing, the Swissmatic Automatic watch is a great choice. On the other hand, if you prefer accuracy, environmental friendliness, and low maintenance, the Citizen Eco-Drive watch would be a better fit. Both choices have their unique appeals and considerations.



Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Ceasurile sunt prea mari in diametru ca sa fie elegante (presupun ca nu ai peste 2m intaltime), placarea respectiv two tone sunt complet de prost gust, in principiu si mai pe scurt sunt urate ca porcul, ceea ce nu poti afla de la AI.

Ambele firme au ceasuri bune, interesante, adecvate si croite atat pe diverse nise cat si sa acopere cateva domenii cu succes, aceste modele sigur nu fac parte din categoria celor inspirate.

Ca functionalitate, daca vrei cat mai putine batai de cap, da, un quartz solar va necesita cea mai putina atentie pe timp lung. Un castig si mai mare ar fi sa aiba si calendar perpetuu si precizie inalta ca sa ajustezi eventual ora doar la schimbarea orei vara/iarna, dar cam sari la alta categorie de pret cu aceste facilitati.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 19:33 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2023, 14:28
Mesaje: 4
Multumesc pentru feedback. Tissot-ul mi s-a părut cam mic, de asta am luat in calcul modelul de la Citizen. Pentru 36-40mm am gasit mai multe modele, in special de la Seiko si Certina.

Imagine

Imagine

Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 19:36 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Swissmatic nu se serviseaza.....se inlocuieste....nu l-as recomanda. Iar daca merge prost nu o sa ti-l regleze nimeni.
Citizen e mult mai ok......dar incearca sa probezi.....inainte de a cumpara.....

P.S. M-am kkt pe mine de ras la treaba cu AI-ul. Cati ani ai? Intreb pentru un prieten...... :roll:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 19:45 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2023, 14:28
Mesaje: 4
40+
Am incercat sa vad ce zice, ca il aveam la îndemână pentru munca, si părea interesantă abordarea… mai cerusem o parere prin casa si nu m-am facut inteles…cu AI paream sa fiu pe aceeasi lungime de unda.

Sotia recomanda doar modele pe auriu, insa cele aurii pareau prea stralucitoare pentru birou, am incercat variantele bicolore ca un compromis intre argintiul simplu si auriul prea exagerat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 19:49 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2021, 17:51
Mesaje: 23
In scopul mentionat in prima postare eu am deja Casio Edifice si am pus pe lista un model de la Seiko (dar trebuie sa il vad pe viu, e posibil ca pozele sa nu il puna in valoare):

Ma mai tenteaza si un Presage sh (mai apare din cand in cand sub 1200 lei), pretul din magazin mi se pare prea mare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2023, 20:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
CCRIS scrie:
40+
Am incercat sa vad ce zice, ca il aveam la îndemână pentru munca, si părea interesantă abordarea… mai cerusem o parere prin casa si nu m-am facut inteles…cu AI paream sa fiu pe aceeasi lungime de unda.

Sotia recomanda doar modele pe auriu, insa cele aurii pareau prea stralucitoare pentru birou, am incercat variantele bicolore ca un compromis intre argintiul simplu si auriul prea exagerat.


Multi inainte si bun venit pe forum.....
Greu la barbati cu auriu la ceasuri......sotiile au alte standarde...... 8)

Cred ca trebuie sa-ti stabilesti un plafon maxim de pret....si sa cauti ceva in jurul a 40mm....care e un fel
de marime universala......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2023, 20:07 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Cum a spus si Valentin,Swissmatic nu recomand,doar daca stii si esti constient ce cumperi,in sensul ca daca se strica.....asa ramane!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România