Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 15:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Investitor incepator
MesajScris: 07 Ian 2024, 14:43 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2024, 14:36
Mesaje: 3
Salutare!
Am descoperit de curand pasiunea pentru ceasuri si as dori sa devin investitor. Marturisesc ca nivelul meu de cunostinte in domeniu este unul de incepator, imi doresc sa studiez si sa invat cat mai mult posibil, intr-un timp cat mai scurt. De aceea, orice sfat bun din partea voastra ar fi unul binevenit. In momentul de fata as avea un buget de investitii undeva pe la 15-20.000€. Mai pe scurt, cu ce ma sfatuiti sa-mi incep investitia?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 07 Ian 2024, 20:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
invest_incepator scrie:
Salutare!
Am descoperit de curand pasiunea pentru ceasuri si as dori sa devin investitor. Marturisesc ca nivelul meu de cunostinte in domeniu este unul de incepator, imi doresc sa studiez si sa invat cat mai mult posibil, intr-un timp cat mai scurt. De aceea, orice sfat bun din partea voastra ar fi unul binevenit. In momentul de fata as avea un buget de investitii undeva pe la 15-20.000€. Mai pe scurt, cu ce ma sfatuiti sa-mi incep investitia?


Deci....vrei sa cumperi ceasuri de 15-20 de mii...bombonel?
Sau vrei sa investesti in fabricarea unui ceas 15-20 de mii?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 07 Ian 2024, 21:08 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2024, 14:36
Mesaje: 3
As vrea sa cumpar, in principiu. Dar suna bine si ideea de a investi in fabricarea unui ceas si am citit cate ceva despre ceasurile Augustin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 07 Ian 2024, 21:10 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Ce randament anual urmărești? Care sa fie durata investitiei? Ca sa faci randament cat de cat ai nevoie de multe ore de studiu, minim engleză citit vorbit, si ceva cunoștințe de economie.
E mai simplu cu titluri de stat...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 07 Ian 2024, 21:20 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2024, 14:36
Mesaje: 3
Nu urmaresc un randament mare sau un profit imediat, as investi pe termen lung pana cand as invata mai multe legate de domeniu. Multumesc pentru sfaturile bune, am timp si dorinta de a studia. Problema e ca nu prea stiu de unde sa incep, m-ar ajuta ceva de genul unui curs pentru incepatori sau sa stau pe langa cineva care sa ma indrume macar in prima faza.
Avem si titluri de stat, m-am gandit sa mai diversific, mai ales ca e un segment interesant, ce se poate transforma intr-o pasiune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 08 Ian 2024, 18:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
La ceasuri nu e ca la bitcoin: ori crezi in el ori nu. La ceasuri e extrem de emotionala treaba.
Daca dai 15k pe un ceas, sa zicem facut de Augustin, ca acel ceas sa devina o investitie reala, trebuie ca si altii sa vada in ceasul ala ceea ce vezi tu.
Ori daca tu dai pe el 15k dar nimeni altcineva nu ar da mai mult de 3k pe el....nu mai e o investitie.

Sa luam alt exemplu: PP 3800 otel - acum e pe C24 intre 40-80k depinde de conditie.
Acum 20 de ani era estimat la 5500 EUR, am un catalog Sotheby in care se arata asta.
In pandemie, acum 1,5 ani era aproape de 100k. In cativa ani va fi mai ieftin, pt ca trendul de ceas cu bratara integrata fades away incet incet, macar pt o perioada.

Si atunci te intreb: este investie PP 3800 si in ce conditie? Cand il cumperi, cand il vinzi? Ce inseamna la tine investitie? Sa dai 15000 pe el acum, si daca peste 5 ani ai nevoie de 15000 rapid sa stii ca il vinzi intr-o saptamana si iei banii pe el? Sau ca il vinzi peste 5 ani cu 80000 E ?

Pentru mine, ceasurile nu sunt o investitie buna daca vrei sa faci bani x3 fata de investitia initiala. Sunt ok daca vrei sa dai banii pe ceva de care sa te bucuri si apoi la revanzare sa mai recuperezi o parte maricica din cat ai dat pe acel bun, dupa ce te-ai bucurat de el.

Un Daniel Roth mi se pare o investitie mai buna decat un PP 3800 de exemplu, pt ca cine vede valoare acum in Daniel Roth, va vedea si peste 20 de ani, dar cine nu stie acum de Daniel Roth ar putea afla in viitor. Deci are un potential de crestere mai mare decat PP unde piata e saturata - nu de PP-uri ci de hype.

In loc de Daniel Roth poti pune Harry Winston si multi altii, care au potential. Partea nasoala e ca producatorii astia nu prea mai sunt activi.

Dar sunt altii care vin tare din spate.

Inca ceva: succesul investitiei e data de piata, si e greu de zis in ce directie va vrea lumea sa mearga de la ceasuri sport in otel. Ceasuri slim? Ceasuri din titan? Konstantin Chaykin Cinema? Bell & Ross BR 01?? Who knows.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 29 Ian 2024, 03:12 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Investeste in Moser.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Investitor incepator
MesajScris: 29 Ian 2024, 14:58 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
La banii pe care vrei sa-i investești mergi pe un Rolex Submariner 126610LN full box
Este in bugetul tău, te bucuri de el, își păstrează valoarea și îl dai repede dacă vrei sa-l vinzi sau sa faci schimb cu altceva
Este un daily watch care merge purtat și la plaja dar și la concert la Ateneu
Puțin probabil sa pierzi la el…
De PP sau AP discuți la alt buget
O zi excelenta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România