Indecis

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Scrie răspuns
raskolnikov21
Mesaje: 15
Membru din: 14 Iun 2011, 00:52

Indecis

Mesaj de raskolnikov21 »

Buna ziua,
Ma numesc Florin si am mai postat pe acest forum cu ceva timp in urma. Apoi interesul meu pentru ceasuri a disparut pentru o perioada , caci am si alte pasiuni, dar de curand am inceput sa ma documentez iarasi in legatura cu subiectul caci am mai achizitionat unele piese de pe Ebay.
Colectionez doar ceasuri vechi de calatorie cu mecanisme de 8 zile. Nu am multe. Imi plac foarte mult si microbul m-a prins atunci cand mi-a fost oferit unul cadou. Este vorba de un Ebel pe care l-am mai postat pe forum.
Ma rog, pentru cei care nu stiu majoritatea ceasurilor de calatorie din perioada anilor '20 au limbile si cifrele vopsite cu o substanta luminoscenta, exact ca la ceasurile militare din aceiasi perioada. Ignorant cum sunt nu am aflat decat de curand ca vopseaua respectiva este un amestec de Radon si sulfat de zinc( sper ca nu gresesc) Radonul am mai aflat este radioactiv iar perioada de injumatatire este de 1600 de ani. Chiar daca nu exista nici un pericol atata timp cat nu inhalam sau inghitim aceasta substanta sunt totusi ingrijorat din cauza hazardului pe care il reprezinta.
Ce ma sfatuiti sa fac :
Sa le manipulez cu grija si sa nu incerc sa le curat sau sa indepartez din substanta respectiva?
Sa indepartez acea vopsea si sa revopsesc cadranul cu o substanta mai sigura ca de exemplu SuperLuminova?
Sa le vand ?
Poate ma ingrijorez degeaba dar mi-as dori daca se poate o parere din partea colegilor mai experimentati care stiu mai mult despre acest subiect.
Va multumesc tare mult in avans.
raskolnikov21
Mesaje: 15
Membru din: 14 Iun 2011, 00:52

Re: Indecis

Mesaj de raskolnikov21 »

raskolnikov21 scrie:Buna ziua,
Ma numesc Florin si am mai postat pe acest forum cu ceva timp in urma. Apoi interesul meu pentru ceasuri a disparut pentru o perioada , caci am si alte pasiuni, dar de curand am inceput sa ma documentez iarasi in legatura cu subiectul caci am mai achizitionat unele piese de pe Ebay.
Colectionez doar ceasuri vechi de calatorie cu mecanisme de 8 zile. Nu am multe. Imi plac foarte mult si microbul m-a prins atunci cand mi-a fost oferit unul cadou. Este vorba de un Ebel pe care l-am mai postat pe forum.
Ma rog, pentru cei care nu stiu majoritatea ceasurilor de calatorie din perioada anilor '20 au limbile si cifrele vopsite cu o substanta luminoscenta, exact ca la ceasurile militare din aceiasi perioada. Ignorant cum sunt nu am aflat decat de curand ca vopseaua respectiva este un amestec de Radon si sulfat de zinc( sper ca nu gresesc) Radonul am mai aflat este radioactiv iar perioada de injumatatire este de 1600 de ani. Chiar daca nu exista nici un pericol atata timp cat nu inhalam sau inghitim aceasta substanta sunt totusi ingrijorat din cauza hazardului pe care il reprezinta.
Ce ma sfatuiti sa fac :
Sa le manipulez cu grija si sa nu incerc sa le curat sau sa indepartez din substanta respectiva?
Sa indepartez acea vopsea si sa revopsesc cadranul cu o substanta mai sigura ca de exemplu SuperLuminova?
Sa le vand ?
Poate ma ingrijorez degeaba dar mi-as dori daca se poate o parere din partea colegilor mai experimentati care stiu mai mult despre acest subiect.
Va multumesc tare mult in avans.
Imi cer scuze , tocmai am observat ca ma focut o mare greseala. Nu este vorba de Radon ci de Radium. radonul este un gaz rezultat din descompunerea Radiumului.
Scrie răspuns