Am gasit acest forum cautand dupa persoane sau firme care se ocupa cu reconditionarea ceasurilor vechi.
Este vorba despre un ceas Raketa (stiu, nu este o bijuterie valoroasa), insa fiind candva al bunicului meu, are o valoare sentimentala pentru mine.
Gasindu-l printre lucrurile vechi, m-am gandit sa-l reconditionez, daca se poate.
Am atasat niste poze si v-as ruga sa-mi spuneti ce se poate repara la el.
Nu stiu cat de bine se vede in poze, dar iata problemele:
- Mecanismul merge, dar ceasul o ia 'inainte' destul de mult, intr-o ora cateva secunde bune (asta chiar nu se vede in poze
- Sticla este crapata in 2 locuri si zgariata (cu crapatura nu stiu daca se poate face ceva, din cate am citit zgarieturile se pot scoate)
- De pe carcasa i-a sarit pe alocuri placarea cu cupru
- Nu are curea.





Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
V-as ruga sa-mi spuneti ce se poate face, si pe privat, sa-mi spuneti cam cat m-ar costa.
Va multumesc anticipat.






