Reconditionare ceas Raketa

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Buna ziua dle. Claudiu,
Am gasit acest forum cautand dupa persoane sau firme care se ocupa cu reconditionarea ceasurilor vechi.
Este vorba despre un ceas Raketa (stiu, nu este o bijuterie valoroasa), insa fiind candva al bunicului meu, are o valoare sentimentala pentru mine.
Gasindu-l printre lucrurile vechi, m-am gandit sa-l reconditionez, daca se poate.
Am atasat niste poze si v-as ruga sa-mi spuneti ce se poate repara la el.
Nu stiu cat de bine se vede in poze, dar iata problemele:
- Mecanismul merge, dar ceasul o ia 'inainte' destul de mult, intr-o ora cateva secunde bune (asta chiar nu se vede in poze :) )
- Sticla este crapata in 2 locuri si zgariata (cu crapatura nu stiu daca se poate face ceva, din cate am citit zgarieturile se pot scoate)
- De pe carcasa i-a sarit pe alocuri placarea cu cupru
- Nu are curea.


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

V-as ruga sa-mi spuneti ce se poate face, si pe privat, sa-mi spuneti cam cat m-ar costa.
Va multumesc anticipat.
eugenbt
Mesaje: 708
Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Localitate: Botosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de eugenbt »

placarea este cu aur, nu cupru. sticla se poate schimba. mecanismul trebuie curatat si uns. cea mai mare problema este a curelei, nu stiu cine poate gasi una pentru el. nu se potrivesc decat cele originale de 18mm. in rest, numai bine! cu stima, eugen
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Curea se gaseste usor... Cadran in stare mai buna ca al dvs. ...tre sa sap dar cred ca am eu ceva , daca-l gasesc vi-l donez eu ( gratis ) doar transportul va costa. Dupa ce-l gasesc va pun o poza doua sa vedeti cum este si daca va trebuie.
Stima, Gherghin Nicolae.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Claudiu »

Nic,Cauta si o carcasa,si eu caut! :wink:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Vaai, asta da comunitate :)
Daca ar fi toti romanii asa, s-ar mai alege ceva de tara asta.
Daca gasiti ceva, v-as fi foarte recunoscator.
Intre timp am impachetat ceasul si-l livrez dl-ui Claudiu.

Multumesc pentru ajutor!
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Legat de curea, am gasit niste linkuri cu curele de 18mm:

http://www.biro.ro/ceasuri/CURELE-CEAS/ ... -naturala/
http://www.magazine-online.ro/alexestef ... i--2149924

Sau daca are dl Claudiu, il las pe seama lui sa aleaga una potrivita. Sa fie de piele in rest si sa se asorteze cu 'personalitatea' ceasului :)
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Am mai multe astfel de Raketa , carcase in schimb nu prea am din acelea galbene, mai precis nu am in stare buna... Voi trimite o carcasa cromata , dar ar trebui recromata pentru ca sa arate perfect. Are mici pori ...
Va postez doua tipuri de cadrane galbene , exista o usoara diferenta de culoare . Sper sa se vada in pozele urmatoare (scuze pentru calitatea lor , sint facute cu un telefon Nokia N 82),detaliile cadranelor. Sa-mi spuneti care il alegeti .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cel care-l alegeti imi spuneti si unde-l trimit , impreuna cu carcasa cromata sau galbena.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Multumesc pentru ajutor!
Parca cel din stanga se aseamana mai bine cu vechiul cadran.
Acum cel mai bine ar fi sa-l trimiteti dlui Claudiu, ca sa nu-l trimitem de 2 ori, dar nu stiu cum sa fac cu plata. Daca aveti un cont si un IBAN va pot transfera suma, daca nu se poate, atunci va trimiti in privat adresa mea ca s-o trimiteti ramburs.

Va multumesc inca o data!
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Despre ce plata vorbiti ? V-am spus ca nu va costa nimic. Sa-mi spuneti doar o adresa unde sa-l trimit...am inteles ca la Claudiu . Nu ?
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Scuze , am vazut mai sus ca am scris ca...va costa transportul . Nu va mai costa !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Va multumesc foarte mult, dar totusi cumva ar trebui sa ma revansez :?
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Da , dai o bere la intilnirea Ceasornicar.ro de anul viitor !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Am trimis ceasul prin curierat astazi, ar trebui sa ajunga maine.
Am scris si nr. meu de telefon pe colet, ma puteti anunta cand e gata

Va multumesc!
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Claudiu »

Nic,trimite-l la mine,ca dau eu berea..! :wink:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de gherghin nicolae »

Ok , miine le trimit la Claudiu .
Claudiu , te rog trimite-mi adresa unde sa expediez coletul , pe mesaj privat.
Multumesc.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Scrie răspuns