Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 04:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 251, 252, 253, 254, 255, 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Mar 2022, 11:29 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Nu am vazut in viata mea sa scrie pe vreun eta unajusted, daca nu e, nu scrie nimic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2022, 12:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Cel mai probabil nu e rotorul original.....mai exista o varianta in care ceasul....daca e vintage sau
mai vechi.....a fost facut pentru piata americana.....si inscriptia e inserata pentru a evita taxele vamale...
dar ma cam indoiesc sa fie asta explicatia.....

De ce nu ai pus un link cu ceasul.....ca sa nu vorbim vorbe?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2022, 22:12 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 39
https://www.chrono24.ro/baumemercier/ba ... 429712.htm
Acesta e linkul.
În a șasea imagine se vede la ce m-am referit. Și rotorul cred că este cel original.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2022, 09:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
adis76 scrie:
https://www.chrono24.ro/baumemercier/baume--mercier-capeland-chronograph-moa08112-automatic-used--id16429712.htm
Acesta e linkul.
În a șasea imagine se vede la ce m-am referit. Și rotorul cred că este cel original.


Fara sa caut modelul, sunt cateve neconcordante...care pot insemna orice:

1. Mecanismul are serie cronometru dar este complet nedecorat....eu nu am mai vazut?!?
2. Rotorul trebuia sa fie inscriptionat "adjusted in 5 positions" si nu "unadjusted"......

Deci....in cel mai bun caz....eu un ceas ciudat si neconform. Recomandarea mea e sa nu-ti petreci
restul vietii incercand sa descifrezi misterul asta...cu atat mai mult cu cat pretul nu-i grozav pentru
un Valjoux de 20 de ani.....si vei avea de platit si taxe....la el, fiindca vine din Japonia.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2022, 20:13 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 39
Cu siguranță nu o să îmi bat capul cu ceasul ăsta. Întrebarea era pentru cultura mea generală .
Știam că un ceas "Chronometre Oficial Certifice" trebuie să aibă un mecanism "Adjusted in 5 position"(sau 6), și Temperatura și eventual și Isocronism. Ăsta până am văzut ceasul din linkul de mai sus și n-am mai fost așa sigur dacă e corect ceea ce știu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2022, 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Care e diferenta intre mecanismele acestor trei modele de Tissot?

https://www.tissotwatches.com/en-en/t1274071104100.html
- la asta scrie "Silicium" pe cadran iar pe spate apare un "Si".
- mecanismul e un powermatic 80.881 cu 25 de rubine
- acelasi cuvant "Silicium" apare si in denumirea ceasului: TISSOT GENTLEMAN POWERMATIC 80 SILICIUM


https://www.tissotwatches.com/en-en/t1084081105800.html
- si asta are tot un powermatic 80.881 cu 25 rubine, un pic mai bine reglat ca sa fie Chronometer.
- pe cadran nu apare nimic, pe spate apare un "Si" iar la descriere scrie "Silicon balance spring" , insa in denumirea lui scrie asa: TISSOT BALLADE POWERMATIC 80 SILICIUM


https://www.tissotwatches.com/en-no/t1084081105700.html
- acelasi mecanism ca la cele doua de mai sus
- pe spate apare "Si" , aceeasi chestie in descriere: "Patented Silicon balance spring"
- in denumirea lui insa nu mai apare si cuvantul "Silicium" ci este doar asa: TISSOT BALLADE POWERMATIC 80 COSC

Ok....prima intrebare este: Silicium = Silicon ? De ce la primele doua scrie in denumire si la al treilea nu? Care e diferenta intre ele (mecanismul fiind acelasi) ?

A doua intrebare: la ce se refera "patented Regulator-assembly" ?

Merci.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2022, 20:23 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Workman scrie:
Salutare,
Ok....prima intrebare este: Silicium = Silicon ? De ce la primele doua scrie in denumire si la al treilea nu? Care e diferenta intre ele (mecanismul fiind acelasi) ?

A doua intrebare: la ce se refera "patented Regulator-assembly" ?

Merci.


Sar'mana!

Treaba e asa:
1. Silicium=Silicon
2. Asa a hotarat Tissot, la unu' sa scrie ceva....si la altu' altceva....
3. Se refera la sistemul de fixare balans fara compas si cu reglaj pe balans (care, intre noi fie vorba
nu e nici pe departe patent SG....hai sa fim seriosi...)

In esenta....e acelasi mecanism in toate trei....atata ca unul e certificat COSC iar celelalte nu :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2022, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
Ok...iti foarte multumesc, Valentin. 8)

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2022, 18:51 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2015, 17:34
Mesaje: 17
Bună seara. Am luat un ceas din târg, vânzătorul mi a spus că funcționează însă trebuie să înlocuiesc bateria. Am mers la un magazin pentru a schimba bateria, insa mi au spus că este defect, însă nu îmi pot spune care este problema. Este vorba despre un Seiko 7t32 7C60 Chronograph Quartz. Aș dori să va întreb care ar putea fi problema și dacă s ar putea repara. Atașez și câteva poze cu mecanismul. Va mulțumesc!
https://ibb.co/album/S7DWWS


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2022, 21:33 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
visadi scrie:
Bună seara. Am luat un ceas din târg, vânzătorul mi a spus că funcționează însă trebuie să înlocuiesc bateria. Am mers la un magazin pentru a schimba bateria, insa mi au spus că este defect, însă nu îmi pot spune care este problema. Este vorba despre un Seiko 7t32 7C60 Chronograph Quartz. Aș dori să va întreb care ar putea fi problema și dacă s ar putea repara. Atașez și câteva poze cu mecanismul. Va mulțumesc!
https://ibb.co/album/S7DWWS


Ceasurile se repara la ceasornicar. Aici fiecare , la fel ca pe facebook , isi poate da cu parerea. Însa poate fi orice. De la motoraș blocat , pana la rugina in mecanism, circuit integrat ars...o mulțime de defecte . Recomand Claudiu, proprietarul acestui forum. Detalii aveți pe prima pagina a forumului.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Sep 2022, 18:58 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1337
Dl- Claudiu, găsesc la dv-stră inelul de la interior și geamul pentru acest model de Seiko?
Mulțumesc.
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Sep 2022, 08:54 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Geamul se comanda on line.
Inel cred ca am.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2022, 21:02 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1337
Mulțumesc!
Toată stima.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2022, 00:26 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2018, 20:55
Mesaje: 8
Buna seara.Detin un Tissot de aur ,Quartz căruia i se s-a dus bateria.Am fost cu el la ceasornicar și nu am rezolvat nimic.Se pare că nu are capac pe spate și trebuie scos mecanismul prin fata in vederea schimbării bateriei.Si -a declinat competența.Unde as putea face aceasta operațiune? Mulțumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2022, 18:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
http://www.ceasornicar.ro/contact

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 251, 252, 253, 254, 255, 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România